SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radosław Śmigulski nowym dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Radosław Śmigulski został powołany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego na stanowisko dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Poprzednio PISF-em zarządzała Magdalena Sroka, odwołana pod koniec października br.

Radosław Śmigulski, fot. MKiDNArticle

Śmigulski, obok Izabeli Kiszki-Hoflik (dotychczas p.o. szefowej PISF), był rekomendowany ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego przez komisję powołaną do przeprowadzenia konkursu na dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Ostatecznego wyboru dyrektora PISF dokonuje właśnie szef MKiDN.

Radosław Śmigulski od marca ub.r. do czerwca br. był członkiem zarządu Totalizatora Sportowego. Wcześniej pracował m.in. jako dyrektor generalny Syrena Films oraz pełnił obowiązki dyrektora Agencji Filmowej Telewizji Polskiej. Jest związany ze Stowarzyszeniem Republikanie. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Śmigulski został powołany na 5-letnią kadencję dyrektora PISF-u, którą rozpoczyna w piątek.

Poprzednio przez ponad dwa lata szefową PISF-u była Magdalena Sroka. Została odwołana pod koniec października, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zarzuciło jej „naruszenie podstawowych obowiązków na zajmowanym stanowisku oraz naruszenie przepisów prawa w związku z listem dyrektor PISF do Christophera J. Dodda, Prezesa Stowarzyszenia Filmów Cyfrowych w USA”.

Konkurs na nowego dyrektora PISF został ogłoszony pod koniec października.

W składzie komisji konkursowej zasiadali: Krzysztof Zanussi, Alicja Grawon-Jaksik, Jan Pawlicki, Krzysztof Turkowski, Mariusz Łukomski, Igor Ostrowski, Barbara Kwiatkowska-Przybyła, Włodzimierz Niderhaus, Rafał Wieczyński, Piotr Dumała i Michał Góras.

Do konkursu zgłosiło się 9 osób; po ocenie wymogów formalnych złożonych zgłoszeń do dalszego postępowania zostało dopuszczonych 7 kandydatów: Sławomir Bardski, Zbigniew Dowgiałło, Andrzej Jachimczyk, Izabela Kiszka-Hoflik, Włodzimierz Matuszewski, Radosław Śmigulski, Dariusz Zawiślak.

Do kolejnego etapu konkursu dostali się Andrzej Jachimczyk, Izabela Kiszka-Hoflik i Radosław Śmigulski. 1 grudnia komisja konkursowa poinformowała, że z tej trójki najwyższe oceny uzyskali: Radosław Śmigulski i Izabela Kiszka-Hoflik.

Magdalena Sroka była dyrektorką PISF od 3 października 2015 r. Zastąpiła na tym stanowisku Agnieszkę Odorowicz, pełniącą funkcję przez dwie kadencje. Kadencja Sroki upływałaby w 2020 r.

Polski Instytut Sztuki Filmowej powstał w 2005 r. w efekcie uchwalenia ustawy o kinematografii. Jest państwową instytucją kultury odpowiedzialną za rozwój polskiej kinematografii oraz za promocję polskiej twórczości filmowej za granicą.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radosław Śmigulski nowym dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
red
Po licznych sukcesach... Właściwie to po jednym... Właściwie to nie był sukces, tylko najgorszy polski film w historii.
Ale w sumie to spec idealnie pasujący do całej dojnej zmiany.
odpowiedź
User
Pytanier po skasowaniu komentarza
Czy określenie "Pan Nikt" wobec kolejnego przedstawiciela "dobrej zmiany" już jest niecenzuralne? Do tego doszliśmy? A czegóż to dokonał nowy szef PiSF-u, żeby go uważać za "Kogoś"?!
odpowiedź
User
aZaliż
Wygląda jak przywieziony w teczce. Po znajomości.

Czy naprawdę nie było fachowca mającego pojęcie o filmie? Musi być polityk?
odpowiedź