SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP pozwie Rafała Trzaskowskiego za naruszenie dóbr osobistych. „Wybrał taktykę ciągłego atakowania”

Telewizja Polska zapowiedziała, że skieruje pozew o ochronę dóbr osobistych przeciw kandydatowi Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafałowi Trzaskowskiemu. Uzasadnia to „kolejnymi atakami pana Rafała Trzaskowskiego na TVP S.A. i notorycznym naruszaniem dobrego imienia spółki”.

Rafał Trzaskowski, fot. POArticle

W oświadczeniu prasowym publiczny nadawca ocenił, że „kampania pana Rafała Trzaskowskiego w znacznym stopniu opiera się na agresji skierowanej przeciwko Telewizji Polskiej i jej pracownikom”.

Przypomniano, że Trzaskowski 19 maja na briefingu przed siedzibą TVP zarzucił zarządowi spółki, jakoby przyznał sobie wielomilionowe premie. Publiczny nadawca szybko temu zaprzeczył i dał politykowi niecałą godzinę na publikację przeprosin, po czym skierował prywatny akt oskarżenia o zniesławienie (z art. 212 Kodeksu karnego).

- Oświadczenie Rafała Trzaskowskiego było nie tylko kłamstwem, ale też również dowodem na elementarny brak kompetencji zarówno w zakresie funkcjonowania spółek prawa handlowego, jak i nadzoru nad nimi. Jest to o tyle zaskakujące, że Rafał Trzaskowski jako Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy zobowiązany jest do nadzorowania dużych spółek komunalnych. Mimo wezwania przez Zarząd Telewizji pan Rafał Trzaskowski nie przeprosił za powyższe pomówienie. W związku z tym Telewizja Polska skierowała przeciwko niemu, do sądu, prywatny akt oskarżenia - opisano w komunikacie TVP.

Lista „osiągnięć” Trzaskowskiego w Warszawie

Telewizja Polska ocenia, że „Rafał Trzaskowski przyłapany na kłamstwie i niekompetencji wybrał taktykę ciągłego atakowania Telewizji Polskiej”. Przypomina też, że kandydat TVP „grozi likwidacją Telewizji, a dziennikarzom i pracownikom utratą pracy”.

Już w połowie maja na konferencji inaugurującej jego kampanię kandydat KO zapowiedział likwidację TVP Info i „Wiadomości”. - Spieszcie się państwo zadawać pytania z TVP Info, bo niewiele tygodni zostało - skomentował jedno z pytań od tej stacji.

Ataki te odbierane są jako próba zastraszenia dziennikarzy TVP, którzy w przeciwieństwie do sprzyjających mu mediów, zadają mu niewygodne pytania, a przedstawiając dorobek kandydatów na Prezydenta Polski przypominają, być może niewygodne dla niego, ale faktyczne „osiągnięcia” z czasów kampanii i obecnej kadencji Prezydenta Warszawy.

W oświadczeniu wyliczono owe „osiągnięcia”:
- wyciek ścieków do Wisły w wyniku awarii kolektorów oczyszczalni Czajka;
- awarię spalarni odpadów ściekowych skutkujących ich masowym wywozem w różne miejsca w kraju;
- budowę „strefy relaksu” na Placu Bankowym;
- budowę i wyposażenie w grudniu 2019 r, plaży nad Wisłą;
- podpisanie karty LGBT dla mieszkańców Warszawy;
- naprawę za pomocą taśmy klejącej szyby w drzwiach mieszkanki Warszawy;

„Telewizja przypomina również publicznie wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego, takie jak m.in.:
- chęć udzielenia, jako Prezydent Warszawy, ślubu parze homoseksualnej;
- uznanie za zbędną budowę CPK pod Warszawą wobec konkurencyjnego lotniska w Berlinie” - dodano.

Telewizja Polska zapowiedziała, że jej dziennikarze „pracujący w służbie mediów publicznych, nie zaprzestaną ujawniania prawdy o Rafale Trzaskowskim, podobnie jak o innych kandydatach i osobach publicznych”. Zaznaczyła, że „będzie również podejmowała kroki prawne w obronie dobrego imienia oraz w obronie atakowanych dziennikarzy”.

W oświadczeniu nie podano, jakie roszczenia będą zawarte w pozwie przeciw Rafałowi Trzaskowskiemu.

Trzaskowski pozwał TVP

W zeszłą środę pełnomocnik Rafała Trzaskowskiego złożył pozew przeciw Telewizji Polskiej za naruszenie dóbr osobistych polityka poprzez publikację „nierzetelnych, niezweryfikowanych i niezwykle tendencyjnych informacji”. Chodzi przede wszystkim o relacje pokazywane w ostatnich tygodniach w „Wiadomościach” i TVP Info.

Trzaskowski w pozwie domaga się, żeby przed głównym wydaniem „Wiadomości” wyemitowano oświadczenie, w którym zarząd Telewizji Polskiej przeprosi go za naruszenie jego dóbr osobistych, zwłaszcza dobrego imienia. W komunikacie zarząd TVP ma przeprosić Trzaskowskiego „za rozpowszechnienie nieprawdziwych i niczym nieuzasadnionych informacji o rzekomych nieprawidłowościach dotyczących podejmowanych przez Niego decyzji nadzorczych” oraz „za rozpowszechnianie informacji o rzekomych działaniach niewłaściwych Pana Rafała Trzaskowskiego w związku z pełnieniem przez Niego funkcji prezydenta miasta stołecznego Warszawy”.

Kandydat KO na prezydenta chce, żeby przeprosiny wyemitowano pięć razy. Domaga się również wpłaty przez TVP 100 tys. zł na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ponadto Trzaskowski chce, żeby sąd zakazał Telewizji Polskiej publikacji, także w jej serwisach internetowych, „jakichkolwiek nieprawdziwych informacji lub spekulacji na temat jego działalności publicznej”. Domaga się również, żeby zamieszczone już materiały naruszające jego dobra osobiste zostały usunięte.

Jako świadków w pozwie wskazano m.in. członka zarządu TVP Jacka Kurskiego, dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosława Olechowskiego, szefa TVP.info Samuela Pereirę oraz prowadzących „Wiadomości” Danutę Holecką i Michała Adamczyka (omyłkowo jako gospodarza „Wiadomości” podano też Krzysztofa Ziemca).

Według danych Nielsen Audience Measurement w maju br. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,92 mln widzów (25,7 proc. więcej niż rok wcześniej), z czego 2,17 mln w TVP1, a 749,9 tys. w TVP Info.

Natomiast przeciętna widownia minutowa TVP Info w maju br. wynosiła 347 327 osób, a udział stacji w rynku oglądalności - 4,28 proc., o 40,4 proc. więcej niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: TVP pozwie Rafała Trzaskowskiego za naruszenie dóbr osobistych. „Wybrał taktykę ciągłego atakowania”

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Radek
Wczoraj przymkneli goscia za napis na busie krytykujacy Dude, dzis zapowiadaja proces wyborczy bo opononent polityczny wybral taktyke ciaglego ataku na swohego adwersarza. Kpiba jakas za publiczne pieniadze
odpowiedź
User
Zdziwiony
„Wybrał taktykę ciągłego atakowania”. Ja pier... Nie do pomyslenia normalnie :)))
odpowiedź
User
Profesor
I bardzo dobrze. Agresja z niego emanuje.
odpowiedź