SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Do Rzeczy” dystansuje się od tekstu Rafała Ziemkiewicza krytykującego mit Józefa Piłsudskiego

W serwisie tygodnika „Do Rzeczy” (Orle Pióro) zamieszczono w sobotę felieton Rafała Ziemkiewicza krytykujący idealizowanie zasług Józefa Piłsudskiego dla odzyskania przez Polskę niepodległości i tworzenia struktur państwowych. Pod tekstem zaznaczono, że nie odzwierciedla on stanowiska redakcji „Do Rzeczy”.

Rafał Ziemkiewicz, fot. Telewizja Republika Article

W artykule „Święty Mikołaj Niepodległości” Rafał Ziemkiewicz zwrócił uwagę m.in. na to, że do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku przyczyniły się ważne wydarzenia niezależne od Polaków. Podkreślił, że Józef Piłsudski nigdy nie zdobył szerokiego poparcia w wyborach, a po zamachu majowym represjonował swoich oponentów.

Ziemkiewicz w dosadnym, ironicznym stylu skrytykował panujący obecnie w wielu środowiskach mit mówiący, że niepodległość zawdzięczamy przede wszystkim Piłsudskiemu. - Piłsudski nie dał Polakom wolności. Piłsudski ją potem Polakom ukradł i zmarnował. Ta niepodległość była zdobyczą całych pokoleń - stwierdził publicysta. - Ludzie! Polacy! Pierdzielnijcie się w czoło! Co robicie ze swoją własną historią, ze swoją pamięcią?! To samo, co zrobiliście z odzyskaną wtedy wolnością, odzyskaną na raptem 21 lat (a tak naprawdę, to tylko na kilka) i co robicie z kolejną historyczna szansą dziś - skrytykował.

Zaznaczył, że do felietonu zainspirowały go teksty w weekendowej „Gazecie Wyborczej” powielające mit o ogromnym znaczeniu Piłsudskiego dla odzyskania przez Polskę niepodległości. - Niesamowite, że w tak podzielonym kraju lizusowski stosunek do Piłsudskiego i nienawiść do „zaplutego endeckiego karła” pozostają bodaj ostatnim, co łączy tak różne pod każdym innym względem plemiona PO i PiS - skomentował Ziemkiewicz.

Pod tekstem zamieszczono dopisek: „Poglądy wyrażone w niniejszym artykule są osobistymi poglądami autora i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji”. Taka formułka od czasu do czasu pojawia się przy niektórych felietonach publikowanych w serwisie „Do Rzeczy”, m.in. przy ostatnim komentarzu Łukasza Warzechy, a także wcześniejszych tekstach Antoniego Trzmiela i Krzysztofa Jasińskiego.

Tekst Ziemkiewicza o micie Piłsudskiego był komentowany m.in. na Twitterze. - Ostro. Ale czy w którymkolwiek miejscu nieprawdziwie? - zapytał Łukasz Warzecha. - W wielu, np tym, że Niewiadomski był piłsudczykiem i że nie miał nic wspólnego z endecją. Sam zeznał, że najpierw chciał zastrzelić J. Piłsudskiego - odpowiedział Piotr Gursztyn z TVP. - Bardzo fajny tekst Rafała Ziemkiewicza - ale ta zdroworozsądkowa odtrutka na infantylny mit Piłsudskiego nie zadziała - ocenił prof. Stanisław Żerko.

Wiosną br. ukazała się książka Rafała Ziemkiewicza „Złowrogi cień Marszałka”. - Odurzeniu postacią Józefa Piłsudskiego zawdzięczmy do dziś marność naszej niepodległości i to wszystko, co do cna nam ją obrzydza. Niesprawność państwa, bezkarność i wszechwładzę politycznych sitw, chroniczny stan niemożności, a nade wszystko plemienność życia politycznego, sprowadzonego do podjudzania Polaków przeciwko sobie. Kult Piłsudskiego niszczy to, co stanowi naszą cywilizacyjną odrębność, co decyduje o naszej wyjątkowości, co nam pozwoliło odnieść największy sukces w dziejach, jakim było odzyskanie i obronienie niepodległości po I Wojnie Światowej – i co powinno pozostać, jak za dawnych czasów, podstawą polskości: Polski republikanizm. Bez uświadomienia sobie tego, nie zrozumiemy, na czym naprawdę polegało znaczenie Komendanta dla polskości - czytamy w opisie książki.

Według danych ZKDP w sierpniu br. średnia sprzedaż ogółem „Do Rzeczy” wynosiła 40 445 egz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Do Rzeczy” dystansuje się od tekstu Rafała Ziemkiewicza krytykującego mit Józefa Piłsudskiego

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Ten wiekopomny felieton napisany metodologią "riserczu ziemniakiewiczowskiego" ??
Musi to być milowy krok w światowym dziennikarstwie. Pulitzer pewny!
25 18
odpowiedź
User
Soleil
Ziemkiewicz, Terlikowski itp - panom juz dziekujemy! Zmeczyliscie czytelnika, widza i sluchacza swoimi "madrosciami". Zapotrzebowanie jest na cos wiecej niz wieczna prowokacje, ostra ripostre itp.
25 19
odpowiedź
User
Ciekawe efekty
Na Wirtualne media jest już 13 listopada, czyli ta redakcyja mieści się na dalekim wschodzie Rassiji pewnie nawet za Irkuckiem.Biorąc pod uwagę rzetelność artykułów to by się zgadzało.W Polsce jest godzina 18.42 jakby kogo to interesowało.
13 16
odpowiedź
User
Iglo
Ziemkiewicz bardziej by pasował do Najwyższego Czasu, ale chyba w Do Rzeczy mu lepiej z wiadomych powodów.
13 12
odpowiedź
User
Cret
Wychodzi na to, że obrońcy demokracji z "GW" gloryfikują faceta, który zbrojnie obalił demokratyczny rząd, więził (a są uzasadnione podejrzenia podejrzenia, że również mordował) przeciwników politycznych, a jedynym człowiekiem, który się temu sprzeciwia jest kaczysta Ziemkiewicz :)
16 10
odpowiedź