SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Krytyka po wywiadzie Pratasiewicza dla białoruskiej telewizji. "Nie mamy prawa go osądzać"

Osadzony w areszcie białoruski opozycyjny dziennikarz, Roman Protasiewicz, udzielił wywiadu białoruskiej telewizji, w którym m.in. przyznał, że działalność opozycyjna w tym kraju finansowana jest przez Zachód. Niektórzy komentatorzy zarzucili mu tchórzostwo i brak „kwalifikacji na bohatera”. - Nie dane nam było stanąć przed taką próbą, nie sądźmy więc innych, którzy są właśnie jej poddawani - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Seweryn Blumsztajn z Towarzystwa Dziennikarskiego.

Rozmowę z Romanem Protasiewiczem przeprowadził Marat Markow (z prawej) Fot. Screenshot Twitter/ Telekanał Deszcz Article

Pod koniec maja br. białoruski opozycyjny dziennikarz Raman Pratasiewicz, współzałożyciel kanału Nexta, został zatrzymany na lotnisku w Mińsku po awaryjnym lądowaniu samolotu Ryanair. W czasie protestów na Białorusi przebywał w Polsce, był jednym z redaktorów opozycyjnego kanału Nexta. Trafił do aresztu KGB, skąd na początku czerwca udzielił wywiadu białoruskiej telewizji.

Wywiad prowadzony przez Marata Markowa trwa ponad trzy godziny. Więzień mówi w nim m.in. o konfliktach pomiędzy liderką opozycji Swietłaną Cichanouską, a byłym ministrem kultury Pawłem Łatuszką. Zaznacza też, że Polska jest słabszym graczem w sprawach białoruskich niż Litwa, a jedynym naszym aktywem jest właśnie - pozbawiony realnego poparcia - Łatuszka. W wywiadzie Protasiewicz oskarża też o organizowanie protestów na Białorusi wiele przebywających tam osób - które zdaniem komentatorów mogą w wyniku tego trafić do więzień, lub będą zmuszone opuścić kraj.

Kilkukrotnie też stwierdza, że białoruska opozycja „jest finansowana przez zachodnie, w tym polskie i litewskie, służby specjalne”. Część pieniędzy miałaby być przekazywana przez podległe tym służbom fundacje, część - bezpośrednio.

„Protasiewicza rozdeptali”

Po opublikowaniu wywiadu zaczęły mnożyć się głosy wskazujące, że Protasiewicz nie wykazał wystarczającego hartu w starciu z KBB i dał się złamać, co miałoby świadczyć o tym, że nie nadaje się na „bohatera opozycji”. - Oczywiście powinniśmy potępiać reżim, który złamał człowieka, natomiast facet, który dał się złamać, dał się po prostu złamać. Można mu nawet współczuć, co jednak nie zmienia faktu, że dał się złamać i jest złamany. Na bohatera pasuje tyle o ile. Takie są fakty, niestety - napisał na Twitterze właściciel portalu Salon24, Sławomir Jastrzębowski.

- Łatwe osądy kogoś, kto poddany został torturom, szantażom, groźbom, praniu mózgu, a może i działaniu medykamentów są albo naiwnością albo podłością. Nawet największym bohaterom zdarzało się posypać w śledztwie, uwierzyć oprawcom, a mimo to wejść do Panteonu - odpowiedział Jastrzębowskiemu Konrad Piasecki z TVN24.

- Protasiewicza najwyraźniej rozdeptali... Część życia złamali mu łukaszyści, drugą złamał sam. Białorusini przechodzą przyspieszoną szkołę odwagi, tchórzostwa, poświęcenia, egoizmu, solidarności, buntu, zdrady - wszystkiego co wiąże się z walką o wolność - skomentowała szefowa TV Biełsat, Agnieszka Romaszewska-Guzy.

„Twitterowa husaria” w akcji

Odpowiadając na podobne głosy, redaktor naczelny portalu Onet.pl, Bartosz Węglarczyk napisał, że podobne wpisy zamieszcza „twitterowa husaria”. - Siedzą w domach w Warszawie, Krakowie, ale również np. w Brukseli, ostatnio wyjątkowo często również w gabinetach utrzymywanych przez polskich podatników, popijają kawę ufundowaną im z naszych pieniędzy i przyniesioną przez sekretarkę, i wypisują w sieci opowieści o swoim teoretycznym bohaterstwie.

Komentujący w ten sposób obrali sobie teraz za cel - pisze Węglarczyk - Pratasiewicza. - Napiętnują go, bo jest tchórzem. Bo powinien dzielnie znosić tortury i umrzeć z okrzykiem „Wolna Białoruś!” na ustach. Czytam to i zastanawiam się, ile trzeba mieć pychy w sobie, żeby z bezpiecznego, przytulnego domu w Polsce wyznaczać innym standardy bohaterstwa.

Na koniec szef Onetu definiuje: - Bohaterami są tylko i wyłącznie ci, którzy przeszli test bohaterstwa. Ci, którzy są pewni, że ten test by przeszli, są dokładnie tym - butną twitterową husarią przekonaną, że bohaterem się zostaje, jak wystarczająco szybko macha się polską flagą, najchętniej kupioną za publiczne pieniądze. Mam nadzieję, że gdybym stanął w obliczu takiego testu, zdałbym go. Mam nadzieję, że nigdy przed takim testem nie stanę.

 


Blumsztajn: „Dramat całej opozycji”

Seweryn Blumsztajn jest redaktorem „Gazety Wyborczej”, wiceszefem Towarzystwa Dziennikarskiego. W czasach PRL-u działał aktywnie w antyrządowej opozycji. Między latami 1965-1980 był trzykrotnie aresztowany przez milicję, skazywany łącznie na ponad trzy lata więzienia. Był m.in. współtwórcą KOR-u, uczestnikiem wydarzeń marcowych z 1968 r., organizatorem podziemnych drukarni, wydawnictw i redakcji.

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl podkreśla, że - mimo swojej opozycyjnej karty, a może właśnie dzięki niej - jest ostatnim, który osądzałby dzisiaj Protasiewicza za udzielenie wywiadu białoruskiej telewizji.  - Jestem też ostatnim, który by sądził człowieka osadzonego w białoruskim więzieniu. W polskim doświadczeniu opozycyjnym (a nie mówię w tej chwili o czasach stalinowskich) nie torturowano więźniów, a tam się torturuje. Więc naprawdę: nie jesteśmy powołani do tego, by sądzić ludzi, których się tam bije, trzyma w straszliwych warunkach, które prawdopodobnie przypominają więzienia stalinowskie. Nie mamy do tego prawa.

Nasz rozmówca przypomina: w więzieniach stalinowskich załamywali się i zeznawali najwięksi polscy patrioci. - Tak więc naprawdę: wszystkich tych, którzy zarzucają Pratasiewiczowi, że dał się złamać, prosiłbym o refleksję. Oczywiście to jest dramat jego, ale i całej tamtejszej opozycji. Bo jeżeli ktoś tak znany się załamuje i mówi, to jest to dramatem. Myśmy przecież też mieli takie przypadki po Stanie Wojennym, że znani działacze występowali telewizji, a nie torturowano ich. Podkreślam jednak, że  jestem ostatnim, który chciałby osądzać Protasiewicza. Nie mam zamiaru potępiać go. Na szczęście nie dane nam było stanąć przed taką próbą, nie sądźmy więc innych, którzy są właśnie jej poddawani.

NextaA działa od 2019 r. Kanał założyło dwóch przyjaciół: Sciapan Puciła, który dziś ma 23 lata i Raman Pratasiewicz. Co piąty Białorusin czerpie z tego kanału informację o tym, co dzieje się jego kraju. Kanał ma swoją siedzibę w Warszawie. Dziennikarze - z obawy o własne życie - pracują w Polsce. Nikt nie wie, ilu ich jest i gdzie dokładnie pracują. Są ochraniani przez policję.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Krytyka po wywiadzie Pratasiewicza dla białoruskiej telewizji. "Nie mamy prawa go osądzać"

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Kanalie typu ten łysy ćwiećinteligent są zawsze mocne w gębie.
15 6
odpowiedź
User
Gromm
Sprawa jakaś taka niejednoznaczna. Po co facet w ogóle się bawił w ingerowanie w tematy na Białorusi? To tak jakby jacyś Niemcy założyli serwis o Polsce. OK, tam jest reżim, ale to jednak trochę pakowanie paluchów między drzwi. Poza tym - jeśli już się podejmuje takie ryzyko, to mądrze jest się nie kręcić bez potrzeby po świecie, bo można się dać złapać. A tu gość pojechał sobie na wakacje :) Będąc znanym celem służb. Pomysł równie mądry, jakby sobie sam wjechał na Białoruś. Dziennikarze serwisu pracują z ukrycia, a ten bez przyczajki jeździ na wakacje :D
Sam najpierw mieszał, następnie podejmując nierozsądne działania sam dał się ustrzelić. Na koniec ten wywiad. Może nawet chroni nie tyle siebie, co dziewczynę, którą też mu zatrzymali i pewnie łagodnie się z nią nie obejdą. Ale niestety sam sobie naważył piwa. Tragedia jego i bliskich, ale sam się mocno do niej przyczynił i bardzo ułatwił działaniem tamtejszym służbom.
W niemądry sposób wystawił nie tylko siebie na ryzyko, ale i opozycję na Białorusi i także wplątał zachód w przepychankę, której Łukaszenka zawsze będzie wygranym. Bez sensu.
Mimo wszystko życzę mu i bliskim jak najlepiej, może jakoś uda się go wyciągnąć.
13 7
odpowiedź
User
SłuchaczX
Każdy może osądzać, ważne aby oceny były rzetelne. Przecież pogląd, że trzeba samemu przeżyć pewne sytuacje prowadzi do stanu, że w zasadzie nikogo nie można osądzać.
5 7
odpowiedź