SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ranking internetu 5G - w październiku na czele sieć Plus

Serwis Speedtest.pl uruchomił cykliczny ranking internetu 5G. Wzrost popularności technologii piątej generacji, zwiększenie zasięgu sieci 5G, coraz większa penetracja urządzeń oraz idący za tym wzrost liczby testów w aplikacjach to główne powody jego uruchomienia. W październiku liderem rankingu została sieć Plus.

Article

Serwis Speedtest.pl uruchomił cykliczny ranking internetu 5G, który stał się częścią rankingu mobilnego. „Wynika to ze wzrostu popularności technologii piątej generacji, zwiększenia zasięgu sieci 5G, coraz większej penetracji urządzeń oraz idącego za tym wzrostu liczby testów w aplikacjach SpeedTest.pl (obecnie testy 5G stanowią ponad 5% wszystkich testów w sieciach mobilnych). Mamy też nadzieję, że rynek jest wreszcie u progu rozpoczęcia aukcji częstotliwości dedykowanych dla 5G, której rozstrzygnięcie bez wątpienia zdynamizuje sytuację w obszarze jakości sieci mobilnych” - tłumaczą autorzy na stronach Speedtest.pl.

„W dalszym ciągu jedynym operatorem posiadającym dedykowane pasmo pod rozwój sieci 5G jest Plus. Nie dziwi więc, że jest on liderem w tej kategorii ze średnią prędkością pobierania 139,2 Mb/s, »nokautując« wręcz pozostałych operatorów oferujących 5G na pasmach współdzielonych z LTE (download 66-72 Mb/s). Prędkość 5G Plusa utrzymuje się od co najmniej roku na stabilnym poziomie, co sugeruje że pojemność sieci jest wciąż w dobrej kondycji” - czytamy.

Na kolejnych miejscach znalazły się Play, Orange i T-Mobile.

W rankingu mobilnym prowadzi T-Mobile, ale Speedtest.pl zaznacza, że liderzy szli łeb w łeb, bo różnica między T-Mobile a znajdującym się na trzecim miejscu Play to 3 proc. (drugi był Orange).

Ranking mobilny bazuje na około 254 tys. pomiarów w sieciach 3G, 4G LTE i 5G, wykonanych w aplikacjach dla Android i w aplikacji dla iOS. Średnia prędkość pobierania dla całej kategorii wyniosła 42,4 Mb/s, wysyłania – 11 Mb/s, a opóźnienia – 31 ms i były praktycznie na takim samym poziomie jak za całe I półrocze 2022. Speedtest.pl zwraca uwagę, że sytuacja ustabilizowała się po silnych wzrostach prędkości pobierania danych w czasie pandemii, kiedy to sieci intensywnie rozbudowywały infrastrukturę.

Ranking internetu domowego bazuje na testach wykonywanych w aplikacji webowej, aplikacji dla Windows oraz na testach Wi-Fi w mobilnych aplikacjach dla Android i w mobilnej aplikacji dla iOS. W październiku w ten sposób wykonano 2,8 mln testów.

Speedtest.pl podkreśla, że prędkości operatorów oferujących dostępy oparte o łącza kablowe (światłowody FTTH/FTTB, DOCSIS i inne) stale i mocno rosną w przeciwieństwie do tych opartych na dostępach mobilnych. Najbardziej spektakularne wzrosty w ciągu 12 ostatnich miesięcy osiągnął T-Mobile Stacjonarny (o 34 proc.), Orange (33 proc.), Netia (31 proc.), i Vectra (21 proc.). Jest to efektem zarówno polityki inwestycyjnej jak i marketingowej.

Dzięki bazowaniu wyłącznie na dostępach światłowodowych, na lidera rankingu wyrósł T-Mobile Stacjonarny, a wzrastająca liczba testów świadczy, że staje się coraz bardziej popularny. Podium uzupełniają INEA i UPC, czyli operatorzy od dłuższego czasu goszczący na podium. Tuż za nimi plasuje się Vectra z wynikiem 161,1 Mb/s.

Niezmienne najwyższą prędkość wysyłania dostarcza INEA (191,1 Mb/s), ponad dwukrotnie szybszą od kolejnego na podium T-Mobile (Stacjonarny) z uploadem na poziomie 96,7 Mb/s. To efekt dużego udziału klientów korzystających z symetrycznych łączy światłowodowych. W przypadku opóźnień (ping) liderem są INEA i Toya (11 ms), następnie Exatel (16 ms) oraz UPC i Vectra (18 ms).

Częścią rankingu internetu domowego jest ranking dostawców światłowodu FTTH, będącego najszybszą technologią dostępową w Polsce i osiągającego najlepsze parametry we wszystkich kluczowych wskaźnikach: download – 246 Mb/s, upload – 108 Mb/s, ping – 12 ms.

Październikowy ranking powstał na podstawie ok. 390 tys. testów. Od kwietnia niekwestionowanym liderem rankingu jest Orange, którego klienci FTTH pobierali dane ze średnią prędkością ok. 258 Mb/s, ponad 20 Mb/s więcej niż kolejni dostawcy: INEA i Netia. Pingi w sieciach liderów FTTH oscylują na poziomie 10-13 ms, a w przypadku wysyłania danych tradycyjnie już liderem jest INEA z uploadem na poziomie download.

Dane źródłowe (3,6 mln testów prędkości w październiku w Polsce) pochodzą z aplikacji Speedtest.pl w wersjach dla przeglądarek, Androida, iOS i Windowsa.

W trzecim kwartale br. najszybszy internet mobilny w Polsce oferował Orange, a liderem wśród dostawców internetu stacjonarnego była sieć UPC - wynika z danych firmy Ookla, opartych o testy w usłudze Speedtest.net.

W sierpniu br. najszybszy internet stacjonarny na świecie posiadali użytkownicy w Singapurze, a najszybsza sieć mobilna dostępna była w Norwegii. Polska jest na 49. miejscu w rankingu prędkości internetu mobilnego oraz na 34. pozycji w wypadku sieci stacjonarnych.

Dołącz do dyskusji: Ranking internetu 5G - w październiku na czele sieć Plus

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl