SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Raport: Rynek wyposażenia wnętrz spadnie w 2010, wzrośnie o 4,2 proc. w 2011 r.

Rynek wyposażenia wnętrz w Polsce, po spadku w 2010 roku o 2,6 proc., powróci na ścieżkę wzrostu. W 2011 roku jego wartość wzrośnie o 4,2 proc., a w 2012 roku - przyspieszy do 6,8%, wynika z prognoz firmy badawczej PMR.

Raport: Rynek wyposażenia wnętrz spadnie w 2010, wzrośnie o 4,2 proc. w 2011 r.

„Mimo stopniowej poprawy wskaźników makroekonomicznych rok 2010 nie należy do udanych. Szczególnie dotkliwa była dla branży jego pierwsza połowa. Oprócz ogólnej dekoniunktury gospodarczej i mniejszej liczby mieszkań oddawanych do użytku, na spadek popytu na rynku wyposażenia wnętrz wpłynęła sroga zima, która zniechęcała do wychodzenia z domu, a także katastrofa smoleńska" – czytamy w raporcie.

Według PMR, drugiej połowie roku rynek obserwuje sprzedaż o kilkadziesiąt procent wyższą w porównaniu do pierwszego półrocza, do czego przyczynia się przesunięcie popytu z poprzednich miesięcy.

„Dodatkowo, część konsumentów może obawiać się podwyżki podatku VAT od stycznia 2011 roku i właśnie teraz decydować się na zakupy np. mebli. Nie mniej jednak z uwagi na bardzo duże spadki w I połowie (np. w przypadku sprzedaży mebli wynoszące 10–20%) w całym 2010 roku dynamika rynku wyposażenia wnętrz będzie ujemna. Według naszych przewidywań, wyniesie -2,6%" - powiedziała analityk handlu w PMR Patrycja Nalepa, cytowana w komunikacie.

Na 2011 rok PMR prognozuje już dodatnią dynamikę wzrostu rynku  – na poziomie 4%, z tym, że większe ożywienie popytu przewidywane jest raczej w drugiej połowie roku.

„Będzie to efektem wyższego wzrostu gospodarczego, poprawy sytuacji na rynku pracy, oraz większego optymizmu konsumenckiego. Mimo, iż w 2011 roku do użytku oddanych zostanie jeszcze mniej mieszkań niż w roku 2010 (120 tys.) to zakupów mogą dokonywać osoby, które do nowego lokum wprowadziły się rok czy dwa lata temu, a z uwagi na niepewną sytuację finansową wolały wstrzymać się od większych zakupów artykułów wyposażenia wnętrz" - czytamy dalej.

W ocenie PMR, 2012 rok powinien przynieść jeszcze wyższą dynamikę - według przewidywań PMR na poziomie 7%, co przekłada się na wzrost rynku o ponad 950 mln zł. Po kilku słabszych latach w budownictwie, na rynku pojawi się znów większa liczba nowych mieszkań (150 tys.), co powinno przełożyć się na zwiększony popyt na artykuły wyposażenia i dekoracji wnętrz.

„O dobrych perspektywach dla rynku wyposażenia wnętrz w długim okresie czasu świadczy nadal wysoki deficyt mieszkań w kraju – szacowany na 1,8 mln mieszkań. Wraz z łatwiejszym dostępem do kredytów hipotecznych, ich brak powinien być stopniowo uzupełniany w przeciągu następnych lat. Ponadto, Polacy powinni również stopniowo remontować mieszkania oraz wymieniać przestarzałe wyposażenie. Będzie to jednak w głównej mierze zależało od poziomu dochodów do dyspozycji oraz stabilności finansowej polskich gospodarstw domowych. Dodatkowo, do wzrostu rynku powinien przyczyniać się rozwój sieci sklepów z ofertą wnętrzarską, również w mniejszych miejscowościach, oraz rosnąca, wraz z dochodami Polaków, dbałość o wygląd i wystrój mieszkania" – uzasadnia oczekiwany wzrost rynku w przyszłości Nalepa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Raport: Rynek wyposażenia wnętrz spadnie w 2010, wzrośnie o 4,2 proc. w 2011 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl