SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Reforma PiS: powszechna opłata audiowizualna 10 zł, abolicja dla niepłacących abonament rtv

Nowa ustawa medialna przygotowywana przez Prawo i Sprawiedliwości może wejść w życiu w styczniu 2016 roku. Projekt, który ma być procedowany szybko, wprowadza powszechną opłatę audiowizualną w wysokości 10 zł miesięcznie i nowy organ regulujący rynek -  Radę Mediów Narodowych. Rozważana jest także abolicja dla zalegającymi z płatnością abonamentu rtv - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Prawo i Sprawiedliwość planuje przeprowadzenie poważnej reformy medialnej - Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa mają zostać przekształcone w instytucje kultury, a nadzór nad nimi sprawować będzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nie jak dotychczas Ministerstwo Skarbu Państwa.

W wywiadzie udzielonym portalowi Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański, wiceminister i pełnomocnik rządu ds. reformy w mediach publicznych, zapowiada, że projekt nowej ustawy medialnej może być złożony w Sejmie w grudniu br. lub w styczniu 2016 roku. Projekt będzie procedowany szybko, a ustawa zacznie obowiązywać na początku przyszłego roku - od stycznia lub z początkiem lutego.

Ustawa powoła do istnienia nowy organ regulujący tylko media publiczne - będzie to Rada Mediów Narodowych, składająca się prawdopodobnie z pięciu członków, których na kilkuletnią kadencję wybiorą Sejm, Senat i prezydent RP. RMN przejmie niektóre zadania od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, np. wybór zarządów, członków rad programowych i podział środków finansowych przeznaczonych na funkcjonowanie mediów publicznych.

Nowa ustawa likwiduje abonament radiowo-telewizyjny, co oznacza, że przestanie obowiązywać nakaz rejestracji odbiorników. Środki na finansowanie mediów narodowych będą pochodzić z powszechnej opłaty audiowizualnej, która wyniesie 10 zł miesięcznie od każdego gospodarstwa domowego w Polsce. Rząd nie zdecydował jeszcze, w jaki sposób opłata będzie pobierana, ale rozważane jest korzystanie z bazy PIT i CIT oraz doliczanie do rachunków za prąd.

- Liczymy na 1,5 mld zł wpływów z opłaty audiowizualnej. To jest kwota wystarczająca do bardzo znacznej poprawy kondycji finansowej tych mediów oraz do tego, żeby pracownicy mieli tam godne warunki pracy i płacy. Środki te rozdysponuje Rada Mediów Narodowych. Media narodowe pozostaną na rynku reklamowym. Summa summarum, powinno to stworzyć media stabilne i silne finansowo wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański, pełnomocnik rządu ds. reformy mediów publicznych.

Rząd PiS ma również pomysł na rozwiązanie problemów tej części społeczeństwa, która ma zaległości w płaceniu abonamentu rtv.

- Rozważamy wprowadzenie abolicji, kierując się wezwaniem byłego premiera Donalda Tuska, że abonament rtv to jest coś niepotrzebnego i nie należy go płacić. On wyjechał, a zaległości zostały i ludzie są w kłopocie. To nie jest prosty problem, bo wprowadzenie abolicji wobec części społeczeństwa wymagałoby zadośćuczynienia dla tej drugiej, która cały czas lojalnie płaciła. Zatem musimy znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony. Niektórzy ludzie z zaległościami mają naprawdę poważny kłopot finansowy - podkreśla Krzysztof Czabański.

PiS pracuje nad takim rozwiązaniem i być może znajdzie się ono w zapowiadanym projekcie ustawy. Czabański zapowiada jednak, że nawet jeśli teraz nie uda się wypracować kompromisu w sprawie abolicji to ustawę można później znowelizować.

Nowa ustawa medialna wprowadzi powszechną opłatę audiowizualną w wysokości 10 zł miesięcznie, a wpływy na poziomie 1,5 mld zł rozdzieli nowy organ - Rada Mediów Narodowych. Jej członków na kilkuletnią kadencję wybiorą Sejm, Senat i prezydent - o planowanej reformie mediów publicznych opowiada Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pełnomocnik rządu ds. reformy medialnej.
PRZECZYTAJ CAŁY WYWIAD

Dołącz do dyskusji: Reforma PiS: powszechna opłata audiowizualna 10 zł, abolicja dla niepłacących abonament rtv

113 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hmm
dobrze, model jak na zachodzie ,w koncu.
odpowiedź
User
Nowoczesna.Platforma = PO
Donek kiedyś twierdził, że abonament, to archaiczny POdatek. A później jak dorwał się do władzy, to sukcesywnie ten POdatek POdwyższał.
odpowiedź
User
piast
Donek kiedyś twierdził, że abonament, to archaiczny POdatek. A później jak dorwał się do władzy, to sukcesywnie ten POdatek POdwyższał.
poczytaj lub spytaj się kogoś a nie pisz głupot
odpowiedź