SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Reklama w wyszukiwarkach: ilość czy jakość?

Prowadzenie działań reklamowych SEM nie jest takie łatwe, bo nie ma uniwersalnej techniki gwarantującej sukces. Wszystko zależy od nastawienia, możliwości finansowych marketera oraz efektów, jakie chciałby osiągnąć. Pisze o tym Łukasz Górski z Procreate.

Reklama w wyszukiwarkach: ilość czy jakość?

Przede wszystkim przedsiębiorca rozpoczynający działania reklamowe w wyszukiwarkach powinien zastanowić się nad ich celem. Kluczowym pytaniem jest, czy chce on przede wszystkim zwiększyć sprzedaż czy też poprawić ją wraz z szerokim promowaniem marki. W zależności od tego wyboru może zrealizować kampanię nastawioną na jakość albo na ilość.

Gdy liczy się jakość


Jeden ze sposobów prowadzenia kampanii AdWords polega na tworzeniu grup reklamowych ściśle ukierunkowanych na określony produkt. Ta metoda sprawdza się szczególnie w przypadku podmiotów gospodarczych mających swój sklep internetowy. Efektem takiej kampanii jest przede wszystkim to, że użytkownik szukający danego produktu czy usługi może łatwiej trafić na stronę internetową naszej firmy, a tym samym zasilić grono jej klientów.

>>> Ograniczenia SEO i SEM nie takie straszne

Niestety, internauci szukający informacji o danym towarze czy usłudze mają nie do końca sprecyzowane oczekiwania. W efekcie wpisują do wyszukiwarek ogólne czy wręcz chaotyczne zapytania. Przewidując takie zachowanie użytkowników, warto zatem zastanowić się nad drugim - nastawionym na ilość - sposobem prowadzenia kampanii linków sponsorowanych.

Gdy liczy się ilość

Przygotowanie kampanii nastawionej na ilość opiera się na podobnym doborze słów kluczowych, jak w przypadku kampanii „jakościowej”. Dodaje się do nich jednak przymiotniki typu „tanie” czy „polecane”, a niekiedy nawet tworzy wyrażenia złożone z czterech, pięciu słów kluczowych. Dlaczego?

Jeżeli klient szuka niedrogiego, ale i zarazem cieszącego się dobrą opinią, salonu fryzjerskiego, będzie dobierał słowa w taki sposób, by uzyskać dwie powyższe informacje. Dlatego też rolą specjalisty od kampanii jest stworzenie takiej reklamy, by wyrażenie, które użytkownik wpisze w wyszukiwarkę, mimo zastosowania w nim nawet kilku przymiotników, zaprowadziło go na naszą stronę.

Omawiana forma promocji opiera się na tworzeniu dużej liczby grup reklam. Generują one sporo wyświetleń promowanej strony, jednak osoby, które w ten sposób trafiają na nią, nie są w pełni zdecydowane, czego szukają. Za cel stawiają sobie raczej zdobycie informacji o różnych produktach, a nie ich zakup.

Kampania nastawiona na ilość polecana jest więc firmom chcącym zachęcić użytkowników do odwiedzenia ich osobiście. Przykładem może być salon fryzjerski, który na swojej stronie internetowej przedstawia cennik usług i prezentuje galerię fryzur. Ciekawa i szczegółowa oferta umieszczona w internecie może zwiększyć szansę na pozyskanie nowych klientów.

Optymalny wybór


Wybór pomiędzy kampanią nastawianą na jakość a ilość nie jest łatwy. Warto zatem pamiętać, że zależy on przede wszystkim od rodzaju prowadzonej działalności i oferty danej firmy oraz jej budżetu na działania SEM. Indywidualne podejście pozwala jednak wybrać optymalne rozwiązanie, które w danym przypadku przyniesie pożądany rezultat.Łukasz Górski, specjalista ds. linków sponsorowanych w agencji Procreate

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Reklama w wyszukiwarkach: ilość czy jakość?

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
fdb
Jestem pod wrażeniem tego artykułu. Ta prokreacja jest wnikliwa, wręcz przesiąknięta konkretami, a analiza procesu wyszukiwania powala świeżością spojrzenia i odkrywczością. No i ten przykład z salonem fryzjerskim... Firmie, mogę tylko pogratulować tak wybitnych specjalistów.
8 8
odpowiedź