SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Reporter „Bilda” zwolniony. Był współautorem książki gloryfikującej Władimira Putina

Juergen Helfricht, korespondent dziennika „Bild”, w 2018 roku był współautorem książki gloryfikującej Rosję i Władimira Putina pt. „Jak pokochać Rosję” (Russland lieben lernen). Sprawa wyszła na jaw dopiero teraz. Jak zapewnił „Bild”, redakcja nie została o tym projekcie poinformowana i „nigdy nie udzieliłaby na to zgody” swojemu reporterowi.

„+Bild+ nazwał dziennikarza Huberta Seipela +putinowskim oszustem+, gdy dwa tygodnie temu wyszło na jaw, że otrzymywał on wsparcie finansowe od Rosji za prezentowanie polityki Kremla w łagodnych barwach” – przypomniał portal „Sueddeutsche Zeitung”, wskazując, że tym razem to „Bild” ma podobny problem ze swoim dziennikarzem.

Juergen Helfricht, główny korespondent „Bilda” w Dreźnie, został zwolniony po ujawnieniu przez serwis branżowy „Uebermedien” informacji o tym, że jest on współautorem książki o Putinie. Drugim autorem jest Drezdeńczyk Hans Joachim Frey, który „w międzyczasie otrzymał rosyjskie obywatelstwo” – podaje „Sueddeutsche Zeitung”.

Wspólna książka Helfrichta i Freya „Jak pokochać Rosję” ukazała się w 2018 roku nakładem małego północnoniemieckiego wydawnictwa Husum. Autorem przedmowy jest ówczesny minister kultury Rosji Władimir Miedinski, a wśród sponsorów publikacji widnieje m.in. rosyjski producent energii Unipro. „W 2021 roku ukazało się wydanie rosyjskie, do którego przedmowę napisał Władimir Putin” – dodaje „Bild”.

Urodzony w Dreźnie Helfricht dołączył do wydawnictwa Axel Springer po zjednoczeniu Niemiec, od 1993 roku pozostawał głównym korespondentem „Bilda” w Dreźnie. „Zawsze bardziej niż przychylnie informował o rosyjskich poczynaniach Freya, na przykład w roli menedżera kultury w rosyjskim Soczi” – dodaje „Sueddeutsche Zeitung” i przypomina, że Helfricht wydał także książkę kucharską, publikację o uzdrawiającej mocy wody i roślin, a także fotoalbum o Dreźnie.

Jak oświadczył rzecznik wydawnictwa Axel Springer, informując o natychmiastowym zwolnieniu Helfrichta, wydawca wcześniej „nie został poinformowany” o publikacji książki o Putinie przez swojego dziennikarza oraz „nie wyraził na nią zgody”. „Bild” dowiedział się o książce dopiero dzięki zapytaniu Uebermedien.

„Badamy sprawę kompleksowo, niezwłocznie wyciągniemy wynikające z tego konsekwencje z zakresu prawa pracy” – potwierdził rzecznik Axel Springer. Dodał też, że „obecnie nie ma dowodów” na finansowanie Helfrichta przez Rosję.

„Niejasne jednak jest, jak to możliwe, że książka przez tak długi czas pozostawała niezauważona przez dziennik +Bild+” – podkreśla „Sueddeutsche Zeitung”.

Dołącz do dyskusji: Reporter „Bilda” zwolniony. Był współautorem książki gloryfikującej Władimira Putina

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Stary Polak
Ściema dla gawiedzi - współpraca Berlina z Moskwą idzie na całego
3 0
odpowiedź
User
Krasawica
Pięć lat zajęło niemieckiej redakcji stwierdzenie, że jej pracownik kolaborował z rosyjskimi zbrodniarzami.

Pięć lat i rozpętanie wojny na Ukrainie.

Praworządność w pełnym rozkwicie - uwiądu.
3 2
odpowiedź