SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Reporterzy bez Granic apelują do władz Pakistanu o ochronę 200 afgańskich dziennikarzy

Reporterzy bez Granic, międzynarodowa organizacja zajmująca się wolnością mediów i bezpieczeństwem ich pracowników, zaapelowała do władz Pakistanu, aby nie deportowały grupy około 200 afgańskich dziennikarzy, którzy uciekli z kraju, gdy latem 2021 przejęli w nim władzę talibowie.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Przed miesiącem władze w Islamabadzie zapowiedziały, że od listopada rozpoczną akcję wyłapywania i deportowania "nieudokumentowanych cudzoziemców", z których przytłaczającą większość stanowią obywatele Afganistanu. Łącznie do Pakistanu różnymi falami nadciągnęło około 3,8 mln Afgańczyków, w tym 600 do 800 tys. osób, które przybyły od czasu powrotu talibów do władzy. Większość przybyszów dysponuje dokumentami zezwalającymi na pobyt w Pakistanie - szacuje Al-Dżazira - jednak około 1,5 mln nie uzyskało odpowiednich zezwoleń.

Wśród Afgańczyków, którzy nadal przebywają w Pakistanie, znajduje się około 200 dziennikarzy, których życie mogłoby być zagrożone, gdyby musieli wrócić do kraju.

Pakistan uzasadnił decyzję o wydaleniu cudzoziemców względami bezpieczeństwa. Zwłaszcza na pograniczu z Afganistanem dochodziło do zamachów na żołnierzy i policjantów. Zdaniem Islamabadu odpowiedzialne za to grupy rebelianckie znajdują bezpieczne schronienie i wsparcie wśród afgańskich talibów.

Blisko 270 tys. Afgańczyków nie posiadających dokumentacji uchodźczej opuściło Pakistan w październiku, unikając aresztowania i przymusowego wydalenia. Byli wśród nich niektórzy tacy, którzy uciekli jeszcze w czasie inwazji ZSRR w 1979 r. - poinformowała agencja AP. Ich sytuacja jest bardzo trudna - powiedziała Thamindri Da Silva z organizacji pomocowej World Vision International, ponieważ często docierają do Afganistanu pozbawieni pieniędzy czy biżuterii, które konfiskuje im pakistańska straż graniczna.

Dołącz do dyskusji: Reporterzy bez Granic apelują do władz Pakistanu o ochronę 200 afgańskich dziennikarzy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl