SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RKKVC zainwestował w amerykański startup Tenyks

Fundusz RKKVC zainwestował w amerykański startup Tenyks - spin-off Uniwersytetu Cambridge skupiający się na pomocy inżynierom zajmującym się uczeniem maszynowym w tworzeniu lepszej i bezpieczniejszej sztucznej inteligencji.

Article

Firma Tenyks zebrała właśnie 3,4 mln dolarów w rundzie seed, w której uczestniczył RKKVC. Runda była współprowadzona przez fundusze Speedinvest (Austria) i First Minute Capital (Wielka Brytania), z udziałem RKKVC, LaunchHub, Y Combinator, Uniwersytetu Cambridge, Creators Funds, Remus Capital, CSVE Ventures, Black Mountain Ventures. Do rundy dołączyli również aniołowie biznesu, w tym współzałożyciele Privitar, Pete Hutton, który jako były zarządzający spółką Arm opracował produkty o wartości ponad 500 mln dolarów oraz John Taysom, który w 1995 r. kierował pierwszą inwestycją w Yahoo.

"Nasz fundusz od dawna przygląda się firmom deeptechowym, specjalizującym się w takich obszarach jak np. uczenie maszynowe albo computer vision. Tenyks jest wyjątkową spółką, która łączy te dwa obszary. Dodatkowo, od pierwszego spotkania z Tenyks znaleźliśmy wspólny język z jego założycielami i wiedzieliśmy, że warto na nich postawić. Cieszymy się, że choć zainteresowanie spółką wśród inwestorów było bardzo duże, udało nam się dołączyć do grona jej inwestorów." – powiedział Mateusz Bodio, dyrektor zarządzający RKKVC.

Firma Tenyks została założona przez Bottiego Dimanova, Dmitrija Kazhdana i Maleakhi Wijaya, którzy rozwijali technologię Tenyks w ramach swoich prac doktorskich na brytyjskim Uniwersytecie Cambridge. Po letnim programie w 2021 r. w akceleratorze Y Combinator, Tenyks wyszedł z ukrycia i pracuje obecnie nad pięcioma wdrożeniami komercyjnymi, w tym wraz z polskimi spółkami technologicznymi.

Założyciele Tenyks twierdzą, że mają na celu "ochronę świata przed terminatorami" poprzez platformę, która pomaga inżynierom pracującym z danymi wizualnymi (tzw. computer vision) budować niezawodne oprogramowanie. Firma rozwinęła narzędzie "doktora od sztucznej inteligencji", które pozwala programistom szybciej zrozumieć wady algorytmów, rozwiązywać problemy, usuwać stronniczość modeli decyzyjnych, poprawiać wydajność oraz jakość danych.

Tenyks ma na celu przekształcenie najżmudniejszej części pracy inżyniera uczenia maszynowego, polegającego na ręcznym sortowaniu danych, aby poprawić wskaźnik skuteczności sztucznej inteligencji.

"Inżynierowie są sfrustrowani błądzeniem w ciemności i próbami ustalenia, czy wprowadzane przez nich zmiany poprawią wydajność, ale nie mają wglądu w informacje potrzebne, aby wiedzieć, co dalej robić. Tenyks znacznie upraszcza ten proces. W jednym przypadku spółka wykorzystała z sukcesem Tenyks do zidentyfikowania pierwotnej przyczyny blisko 80% błędów algorytmów. Ponadto inżynierowie mogą teraz skoncentrować się na łagodzeniu wąskich gardeł, dzięki czemu przyszłe nowe rozwiązania bazujące na technologii wizji komputerowej będzie można wprowadzać w czasie o połowę krótszym." - stwierdził Botty Dimanov, CEO Tenyks.

Dołącz do dyskusji: RKKVC zainwestował w amerykański startup Tenyks

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl