SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RMF FM wygrało w sądzie z KRRiT. 83 mln zł odszkodowania

Przewodniczący KRRiT musi wyrazić ubolewanie za naruszenie dóbr osobistych radia RMF FM, a Skarb Państwa musi zapłacić stacji 83 mln zł odszkodowania - uznał Sąd Okręgowy w Warszawie. To pierwszy wyrok w  toczącej się od 13 lat sprawie związanej z zakazem rozszczepień programowych.

Stacja RMF FM w latach 1994-2001 w ramach ogólnopolskiego programu umieszczało w oparciu o posiadaną koncesję, odrębne pasma programowe, przygotowywane specjalnie dla poszczególnych regionów Polski. 22 maja 2001 roku przewodniczący KRRiT wydał decyzję zakazującą emisji lokalnych pasm programowych. Rozstrzygnięcie to oznaczało likwidację stworzonej sieci oddziałów lokalnych stacji, wraz z ich zapleczem technicznym i organizacyjnym, a z dnia na dzień pracę straciło ponad 200 osób.

W październiku 2002 roku Naczelny Sąd Administracyjny, rozpoznając skargę na tę decyzję ówczesnego przewodniczącego KRRiT, przyznał rację nadawcy RMF FM uznając, iż brak było podstaw dla wprowadzenia zakazu emisji lokalnych pasm programowych. Jednocześnie NSA wskazał na bezprawność rozstrzygnięcia regulatora, który wydając taką decyzję naruszył cały szereg przepisów prawa, w tym Konstytucję RP. W związku z powyższym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego radio RMF FM wystąpiło na drogę postępowania cywilnego wnosząc w 2003 roku pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie. Właścicielem stacji był wtedy Stanisław Tyczyński, który w 2006  roku sprzedał ją niemieckiej Grupie Bauer.

Pomimo wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego i wytoczonego powództwa (opiewającego początkowo jedynie na kwotę ok. 15 mln zł) Krajowa Rada nie wycofała się z działania na szkodę spółki, podtrzymując wprowadzony zakaz w kolejnych wydawanych decyzjach i to pomimo faktu, że kolejne wyroki sądów jednoznacznie wskazywały na jego bezprawność.

Łącznie w tej sprawie administracyjnej zapadło siedem wyroków, w tym cztery wydane przez Naczelny Sąd Administracyjny (ostatni w 2010 roku). W toku postępowania RMF FM występowało z inicjatywą polubownego rozwiązania sporu, co jednak nie spotkało się z zainteresowaniem ze strony Krajowej Rady. Ostatecznie w roku 2014 roku KRRiT, zmuszona kolejnymi wyrokami sądów administracyjnych, wydała decyzję, w której przyznała, że nie jest władna do nałożenia na nadawcę zakazu zamieszczania lokalnych pasm programowych.

W dniu 27 stycznia br. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok częściowy zobowiązujący przewodniczącego KRRiT do złożenia oświadczenia, w którym wyraża on ubolewanie za naruszenie dóbr osobistych nadawcy RMF FM. Sąd także zasądził na rzecz rozgłośni od Skarbu Państwa odszkodowanie w łącznej kwocie 83 mln złotych wraz z ustawowymi odsetkami.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zapowiedziała już, że złoży apelację od tego wyroku.

Z danych Radio Track udział RMF FM w rynku w okresie od listopada 2015 roku do stycznia 2016 roku wyniósł 24,1 proc.

Dołącz do dyskusji: RMF FM wygrało w sądzie z KRRiT. 83 mln zł odszkodowania

54 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Brakuje mi w tym artykule nazwisk przewodniczących KRRiT, bo to chyba oni podpisywali te zakazy. Polacy powinni wiedzieć kto naraził ich na stratę 83 mln. No i skoro te decyzje naruszały przepisy a nawet Konstytucję RP to czy nie powinni oni być pociągnięci do jakiejś odpowiedzialności?
odpowiedź
User
x
pamiętam, jak o zakaz rozszczepień walczył m.in. Włodzimierz Czarzasty; dużo też zdziałał wówczas Zbigniew Benbenek; ciekawe co teraz myśli Staszek Tyczyński
odpowiedź
User
ooo
To się jeszcze toczy? 15 lat? Takie rzeczy tylko u nas.
odpowiedź