SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rodzina doradcy Putina ma 300 mln dolarów aktywów

Rodzina doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, byłego ministra transportu Igora Lewitina kontroluje aktywa wartości co najmniej 300 mln dolarów – poinformował portal Ważnyje Istorii.

Władimir Putin / fot. Shutterstock.comArticle

Szacunki te oparte są na sprawozdaniach kluczowej firmy brata Igora, Leonida Lewitina, cypryjskiej spółki Quortia Limited. Ostatni dostępny bilans tej firmy pochodzi z końca 2017 r. Jej aktywa były wówczas warte 295 mln USD.

Suma ta nie obejmuje kilku mieszkań w Moskwie, podmiejskiej nieruchomości oraz przedsiębiorstw kontrolowanych przez rodzinę Lewitinów bez udziału cypryjskiej firmy.

Lewitin posiada na wybrzeżu Adriatyku ziemię o powierzchni około 3 ha

Ważnyje Istorii, a za nimi - portal Radio Swoboda, piszą, że Igor Lewitin wraz z byłym dyrektorem finansowym i współwłaścicielem firmy Jużkuzbasugol Jurijem Kusznierowem posiada na wybrzeżu Adriatyku ziemię o powierzchni około 3 ha. Pod koniec 2020 r. władze Czarnogóry zatwierdziły budowę na tym terenie pięciogwiazdkowego hotelu.

Do prasy przeciekł projekt tego przyszłego kurortu, w którym za pośrednictwem firm cypryjskich i czarnogórskich udziały mają Leonid Lewitin, jego żona Nely oraz Jurij Kusznierow. W jednym z kluczowych przedsiębiorstw projektu, spółce Stratex doo, Lewitinowie mają udziały 36 proc., a Kusznierow 24 proc. Sądzi się, że oprócz hotelu na terenie tym pojawi się również park krajobrazowy i 16 willi z widokiem na morze.

Do Leonida i Nely Lewitinów należą za pośrednictwem spółki Quortia Limited trzy mieszkania oraz lokal niemieszkalny i kilka miejsc parkingowych w Czechach. Mieszkania leżą u podnóża wzgórza zamkowego na brzegu rzeki Tepla, 100 metrów od głównych atrakcji turystycznych Karlovych Varów.

Do 2015 r. Leonid i Nely Lewitinowie znajdowali się wśród właścicieli czeskiej firmy OLS Group, powstałej w 1999 r. Należy do niej jeszcze kilka lokali we wspomnianych domach. Wśród założycieli firmy była też pierwotnie żona Igora Lewitina. W 2004 r., miesiąc po mianowaniu męża ministrem, Nely Lewitin sprzedała swoje udziały.

Do Leonida i Nely Lewitinów należy też dom dla osób starszych w czeskim mieście Czenkov. Jego budowa kosztowała co najmniej 2,5 mln euro – wynika ze sprawozdania firmy Welfare Invest, do której należy budynek oraz okoliczny grunt i której beneficjentami są Leonid i Nely Lewitinowie.

Rodzina Lewitinów buduje również kompleks mieszkalny Aleksandrowski, który będzie de facto nową dzielnicą miasta Puszkino. Aktywa firmy holdingowej Puszkin, do której należy budująca go firma, wynoszą prawie 5 mld rubli (67 mln dol.). Leonid i Nely Lewitinowie byli do 2019 r. za pośrednictwem Quortia Limited właścicielami 64 proc. firmy Puszkin, po czym udziały te zostały przekazane zamkniętemu funduszowi inwestycyjnemu.

W 2018 r. Lewitinowie kupili za pośrednictwem Quortia około 10 proc. akcji niektórych dużych sieci, w tym Szokoładnicy, Kofie Hauz i Arena Foods Catering, która organizowała wyżywienie na stadionach całej Rosji podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018 r., oraz partnerskich oddziałów KFC.

Igor Lewitin zajmował państwowe stanowiska przez ponad 16 lat. Ministrem był w latach 2004-2012. Według deklaracji w 2020 r. otrzymał 43 mln rubli (580 tys. dol.) – więcej niż jakikolwiek inny pracownik administracji prezydenta.

Leonid Lewitin od 1999 do 2005 r. zarabiał w spółkach transportowych zbliżonych do grupy Magistral, na bazie której powstała grupa Magistral Kontieniernyje Linii, zajmująca się międzynarodowym i krajowym transportem towarów. Grupa ta była ważnym podmiotem na rynku, miała własne przedstawicielstwa w krajach Azji i dorobiła się własnej floty.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rodzina doradcy Putina ma 300 mln dolarów aktywów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl