SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Giertych: Hofman proponował Czarneckiemu udział w kupnie TVN24 przez państwowe spółki. Hofman: to pomysł biznesmena

Adam Hofman miał pośredniczyć między obozem rządzącym a Leszkiem Czarneckim, proponując biznesmenowi udział w przejęciu TVN24 przez podmiot państwowy i zatrudnienie u siebie byłego prezesa Banku Pekao Michała Krupińskiego. W zamian władza miała łagodniej podejść do biznesów Czarneckiego - podali „Gazeta Wyborcza” i Roman Giertych, obrońca Czarneckiego. Hofman zaprzecza i zapowiada wyciągnięcie konsekwencji prawnych względem gazety. Tłumaczy, że jego agencja public relations obsługiwała Czarneckiego i to biznesmen wysuwał pomysły kupna TVN24 i zatrudnienia Krupińskiego.

Od lewej: Adam Hofman i Leszek CzarneckiArticle

Sprawę opisuje w „Gazecie Wyborczej” Wojciech Czuchnowski. Według wersji podanej dziennikarzowi przez informatora - do spotkania miało dojść latem br. w Monako. Wówczas do Leszka Czarneckiego miał przylecieć Hofman, przedstawiany przez „Gazetę Wyborczą” jako „potężny lobbysta”.

- Mówił, że przychodzi w imieniu Ziobry. Tłumaczył, że Michał Krupiński jest w dobrych relacjach z ministrem sprawiedliwości [Krupiński od lat blisko przyjaźni się z bratem Ziobry Witoldem, a dzięki ziobrystom był m.in. prezesem Pekao SA]. W zamian za posadę dla Krupińskiego Hofman obiecywał złagodzenie kursu wobec banków Czarneckiego – tak przedstawił sprawę informator „Gazety Wyborczej”. Rozmowa została nagrana.

Giertych publikuje nagranie rozmowy

Taką wersję wydarzeń szczegółowo opisał Roman Giertych. - Do spotkania dochodzi 15 września. Na spotkaniu Adam Hofman i jego współpracownik proponuje formalne lub nieformalne zatrudnienie Michała Krupińskiego. Jednocześnie Adam Hofman oświadcza, że w/w  w przypadku zatrudnienia pójdzie do Zbigniewa Ziobro, porozmawia, przekona i rozwiąże problemy Czarneckiego dzięki temu, że w PiS jest autorytetem od spraw bankowych, czyli w zakresie tych spraw w których zarzuty ma Czarnecki. Czarnecki ma wątpliwości, czy za jego problemami nie stoi jednak premier, a nie Prokurator Generalny. Jego rozmówcy zapewniają go, że stoi za nimi Ziobro i sugerują, że uzgodnili ofertę zatrudnienia z Michałem Krupińskim - stwierdził.

- Do zatrudnienia Michała Krupińskiego nie dochodzi. Tydzień po spotkaniu Zbigniew Ziobro publicznie oświadcza, że chce aresztować L. Czarneckiego i wystawić za nim list gończy - dodał Giertych.

Według niego były rzecznik prasowy PiS proponował Leszkowi Czarneckiemu udział w przejęciu TVN24 przez podmiot państwowy. - W czerwcu Adam Hofman z innymi osobami proponuje Leszkowi Czarneckiemu udział w operacji przejęcia kontroli nad TVN24 przez spółki Skarbu Państwa. Leszek Czarnecki stanowczo odmawia - napisał adwokat. - Na początku sierpnia wpływa wniosek prokuratury do Sądu Rejonowego w Warszawie o areszt dla Czarneckiego. Nasilają się też działania KNF przeciwko firmom Czarneckiego - wyliczył

Giertych opublikował też dwuminutowy fragment rozmowy Adama Hofmana, Leszka Czarneckiego i Roberta Pietryszyna, wspólnika Hofmana w agencji R4S. Rozmowa dotyczyła głównie możliwości zatrudnienia Michała Krupińskiego w holdingu Czarneckiego.

 

Hofman: nie powoływałem się na kontakty w rządzie

Wersji Czuchnowskiego i Giertycha zaprzecza sam Adam Hofman, który zabrał głos w tej sprawie na Facebooku (zrobił to jeszcze przed publikacją fragmentów rozmowy). Opublikował oświadczenie, w którym informuje, że „w związku z rozpowszechnianiem przez GW oraz redaktora Czuchnowskiego nieprawdziwych, godzących w dobre imię informacji” zlecił podjęcie kroków prawnych w tej sprawie.

- Wobec tego, co opublikowała „Gazeta Wyborcza” stanowczo oświadczam, że nie powoływałem się wobec kogokolwiek na znajomości czy kontakty w administracji rządowej, a w szczególności nie przedstawiałem się, jako jej „wysłannik”. Nigdy nie formułowałem względem tego (i jakiegokolwiek innego) biznesmena żadnej oferty, która miałaby wymiar korupcyjny, choćby w najszerszym rozumieniu pojęcia „korupcji”. Od kilku lat nie jestem już politykiem a prowadzę działalność biznesową, w której zawsze kieruję się zasadami odpowiedzialności biznesowej i rzetelnego oraz starannego działania. W tym stanie rzeczy będę bezkompromisowo walczyć o moje dobre imię - stwierdził Hofman.

Jak informuje Giertych, opublikowane nagranie to fragment większej całości. - Dalsze dowody możemy przekazać Komisji Śledczej. Jednocześnie informuję, że zawiadamiam niniejszym również organy ścigania w imieniu mego Mocodawcy Leszka Czarneckiego o popełnieniu przestępstwa korupcyjnego w opisanej przeze mnie sprawie przez ustalone i nieustalone osoby – pisze na Facebooku. Dodając przy tym, że nałożony na niego przez prokuraturę zakaz wykonywania zawodu uważa „za oczywiście bezprawny i niekonstytucyjny”.

Hofman i Pietryszyn wskazują na Czarneckiego

W niedzielę wieczorem, po publikacji fragmentu rozmowy, Adam Hofman razem z drugim partnerem w agencji R4S, Robertem Pietryszynem, opublikowali w mediach społecznościowych kolejne oświadczenie. Piszą w nim, że R4S od 2019 roku współpracuje z Leszkiem Czarneckim i jego firmami – z inicjatywy biznesmena.

- W czasie trwania współpracy doszło do co najmniej kilkudziesięciu spotkań z przedstawicielami obsługiwanych podmiotów, w tym wielokrotnie, osobiście z samym Leszkiem Czarneckim. Spotkania odbywały się każdorazowo w miejscach wyznaczonych przez klienta m.in. w Warszawie, Miami i Monte Carlo, gdzie przebywał Leszek Czarnecki. Stanowczo podkreślamy, że podczas tych spotkań nigdy nie składaliśmy żadnych „korupcyjnych” propozycji – czytamy w oświadczeniu. 

Oświadczenie Od maja 2019 firma, w której jesteśmy Partnerami, współpracowała i współpracuje do dziś z Panem Leszkiem...

Opublikowany przez Adama Hofmana Niedziela, 15 listopada 2020

Partnerzy informują, ze w lipcu 2020 roku Czarnecki prosił o znalezienie eksperta z dziedziny bankowości, „z drugiej strony” (zaprzyjaźnionego z PiS). Ekspert był potrzebny do prowadzenia komunikacji z rynkiem.

- W trakcie kolejnego spotkania omówiono propozycję potencjalnej rozmowy i współpracy z Panem Michałem Krupińskim. Pomimo rekomendacji do współpracy jednak nie doszło. Rozmowa, która została zarejestrowana w trakcie nagranego spotkania 23 września 2020 roku była jedną z wielu rozmówców o charakterze doradczym wynikającym z realizacji zawartej umowy i nie zawiera żadnych treści, które stanowiłyby naruszenie prawa. Tym samym stanowczo dementujemy doniesienia Pana Romana Giertycha w tym temacie - piszą Hofman i Pietryszyn.

- Dementujemy również na temat sprawy zakupu TVN 24. Leszek Czarnecki w trakcie spotkania w Miami w sierpniu 2019 roku powołując się na swoje kontakty z większościowym udziałowcem Discovery sam wyraził zainteresowanie zakupem stacji TVN24. Podkreślamy: to był pomysł Leszka Czarneckiego a nie nasz. Klient kilkukrotnie wracał do tego tematu i pytał nas o zdanie, prosił o rekomendacje dotyczące zakupu i potencjalnych korzyści z tego wynikających - dodali.

Discovery nie wie o planach sprzedaży TVN24

W niedzielę na stronie TVN24.pl w tekście o wpisie Romana Giertycha pojawiło się też oświadczenie właściciela TVN24: „Discovery nie wiedziało o żadnych planach dotyczących TVN24 opisanych przez Romana Giertycha ani nie uczestniczyło w rozmowach dotyczących sprzedaży stacji" - informuje firma. To oświadczenie powtórzono też w wieczornym, głównym wydaniu "Faktów".

Na początku 2017 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że należy zmienić sytuację, w której większość mediów w Polsce jest kontrolowana przez kilka grup kapitałowych. Według „Newsweeka” w partii rozważano zakup przez państwową firmę kanału TVN24, wówczas tak jak cała Grupa TVN należącego do Scripps Networks Interactive.

Kupno 100 proc. akcji Scripps Networks Interactive przez Discovery ogłoszono w połowie 2017 r. Na transakcję, której wartość oszacowano na 14,6 mld dolarów, w lutym 2018 r. zgodziły się Komisja Europejska oraz Departament Sprawiedliwości USA. Wyrażając zgodę, Komisja Europejska zobowiązała Discovery, żeby przez siedem lat udostępniało operatorom telewizyjnym stacje TVN24 i TVN24 BiS za rozsądną cenę.

Na początku marca 2018 roku koncern Discovery Communications poinformował, że sfinalizował przejęcie akcji SNI.  We wrześniu br. ze stanowiska prezesa TVN po dwóch latach odszedł Piotr Korycki, zastąpiła go Katarzyna Kieli.

Według danych Nielsen Audience Measurement w październiku br. średnia widownia minutowa TVN24 wynosiła 407 209 osób, a udział w rynku oglądalności - 6,24 proc., po wzroście o 32,5 proc. rok do roku. był najpopularniejszą stacją telewizyjną.

W ub.r. TVN osiągnął wzrost skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 5 proc. do 2,07 mld zł oraz wyniku netto ze 157,71 mln zł straty do 540,57 mln zł zysku. Firma zatrudnia 1,6 tys. osób, zwiększyła wydatki na wynagrodzenia, marketing i badania. Przychody z reklam zwiększyły się z 1,42 do 1,46 mld zł, natomiast te ze sponsoringu zmalały z 201,61 do 200,27 mln zł.  Obecnie TVN nadaje 12 kanałów telewizyjnych (TVN, TVN7, TTV, TVN24, TVN24 BiS, TVN Style, TVN Turbo, HGTV, TVN Fabuła, TVN International, TVN International West i TVN International Extra) oraz jest wydawcą grupy serwisów internetowych (m.in. TVN.pl, TVN24.pl i Player.pl).

Hofman od kilku lat ma agencję PR

Adam Hofman jest byłym posłem i rzecznikiem prasowym Prawa i Sprawiedliwości. W 2015 roku – po zakończeniu politycznej kariery – założył własną agencję PR, wówczas pod nazwą „Komunikacja Adam Hofman”. Jeszcze w tym samym roku połączył się z Mariuszem Sokołowskim (były rzecznik komendanta głównego policji) i Michałem Wiórkiewiczem (b. doradca prezesów rady ministrów), tworząc agencję R4S Consulting. Firmę współtworzą również Robert Pietryszyn, Igor Janke i Sławomir Jastrzębowski, były redaktor naczelny „Super Expressu”, który dołączył do agencji w kwietniu 2018 roku. 

W 2019 roku R4S Consulting zwiększyła przychody sprzedażowe o 31,3 proc., a przy wzroście kosztów operacyjnych o 80 proc. do 7,87 mln zł jej zysk netto zmalał z 3,45 do 2,62 mln zł.

Czarnecki nagrał rozmowę z szefem KNF

Na początku listopada 2018 roku Komisja Nadzoru Finansowego wpisała Idea Bank na listę ostrzeżeń w związku z nieprawidłowościami przy dystrybucji obligacji GetBacku. Zaraz potem Roman Giertych w imieniu Leszka Czarneckiego złożył w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez ówczesnego szefa KNF Marka Chrzanowskiego.

13 listopada „Gazeta Wyborcza” ujawniła rozmowę z Chrzanowskim z marca 2018 roku nagraną przez Czarneckiego. Ówczesny szef KNF sugerował biznesmenowi zatrudnienie swojego znajomego prawnika i mówił o „planie Zdzisława” (Zdzisław Sokal był wtedy prezesem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego), żeby Idea Bank został przejęty za symboliczną kwotę w ramach realizacji unijnej dyrektywy bank recovery and resolution.

Po ujawnieniu nagrania Chrzanowski szybko zrezygnował z funkcji szefa KNF, został aresztowany i usłyszał zarzuty dot. korupcji. Natomiast wielu klientów Idea i Getin Banku zdecydowało się wycofać z nich depozyty (mimo że banki na krótko podwyższyły mocno oprocentowanie lokat), żeby zachować płynność banki musiały pożyczyć 5,8 mld zł z NBP.

Kursy Idei i Getin Noble Banku poszły mocno w dół, przez co według szacunków „Forbesa” majątek Leszka Czarneckiego zmalał w ciągu roku z 2,19 mld zł do 765 mln zł, a biznesmen na liście najbogatszych Polaków spadł z 13. na 65. miejsce.

Prokuratura chce aresztowania Czarneckiego

Pod koniec września Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził nieoficjalne informacje z poprzedzającego tygodnia: prokuratura chce aresztować Leszka Czarneckiego w związku z zarzutami dotyczącymi sprzedaży przez Idea Bank obligacji windykatora GetBack, który wiosną 2018 roku ogłosił niewypłacalność.

Zbigniew Ziobro wyliczył, że Czarnecki „naraził Idea Bank na odpowiedzialność odszkodowawczą wobec oszukanych klientów banku w wysokości co najmniej 123,5 mln zł oraz odpowiedzialność administracyjną związaną z nałożeniem kar finansowych przez KNF w wysokości 80 mln zł oraz UOKiK do 10 proc. wartości obrotu banku”, a ponadto „wyrządził również bankowi szkodę majątkową wielkich rozmiarów w wysokości ponad 7 mln zł stanowiącą wartość uwzględnionych, wypłaconych reklamacji klientów”. Ziobro zaznaczył, że biznesmenowi grozi 15 lat więzienia. Podkreślił, że prokuratura zamierza wydać za nim list gończy.

„Rzeczpospolita” podała, że śledczy usiłowali zatrzymać Czarneckiego latem, ale nie odnalazło go we wskazanych miejscach. Biznesmen ma przebywać za granicą, w USA lub Francji.

W 2018 roku Idea Bank zanotował spadek wpływów odsetkowych do 1 mld zł oraz 221,9 mln zł straty z tytułu prowizji i płat. Wynik netto banku pogorszył się z 231,1 mln zł zysku do 1,89 mld zł straty, m.in. w związku z odpisami i rezerwami w wysokości 1,46 mln zł. Jesienią 2018 roku bank zrezygnował z marki Lions Bank, za pośrednictwem której dystrybuowano m.in. obligacje GetBacku.

Wiosną ub.r. Idea Bank poinformował, że do 29 kwietnia br. reklamacje skierowało 1 935 klientów, którzy za jego pośrednictwem kupili obligacje GetBacku na kwotę 356,6 mln zł. Rozpatrzono 1 881 skarg i zawarto ugody na łączną kwotę 6,7 mln zł z 41 klientami.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Giertych: Hofman proponował Czarneckiemu udział w kupnie TVN24 przez państwowe spółki. Hofman: to pomysł biznesmena

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Łał
I to jest dopiero News!
odpowiedź
User
Mirek
Chcą zrobić z TVN24 tubę propagandową partii rządzącej!
odpowiedź
User
Maria
Adam Hoffman i jego prymitywny lobbing za duża kasę. Ale jakby co to są to usługi PR.
odpowiedź