SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Moskwa grozi, że zablokuje rosyjskojęzyczną Wikipedię z powodu artykułu o inwazji na Ukrainę

Rosyjskie władze zagroziły zablokowaniem rosyjskojęzycznej strony Wikipedii w związku z artykułem, w którym wspomina się o śmierci ukraińskich cywilów, a także sił rosyjskich, które wkroczyły na Ukrainę.

Article

Zawiadomienie w tej sprawie otrzymali redaktorzy rosyjskiej wersji Wikipedii. Złożył je Roskomnadzor, czyli rosyjski regulator mediów. Groźba zablokowania rosyjskojęzycznej strony Wikipedii ma związek z rosyjskojęzycznym artykułem zatytułowanym "Rosyjska inwazja na Ukrainę (2022)". Roskomnadzor domaga się, by usunąć stamtąd informacje o liczbie ofiar wśród rosyjskich żołnierzy i o zabitych cywilach (w tym dzieciach) wśród ludności ukraińskiej.

Wśród „nielegalnie rozpowszechnianych informacji”, na które skarżył się zawiadomienie, znalazły się „doniesienia o licznych ofiarach śmiertelnych wśród personelu służby Federacji Rosyjskiej, a także ludności cywilnej Ukrainy, w tym dzieci”. Biuro Praw Człowieka ONZ poinformowało we wtorek, że od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę, zabito co najmniej 136 osób, w tym 13 dzieci.

Rosja nie opublikowała żadnych dokładnych danych dotyczących strat własnego wojska, ale twierdzi, że jej straty są znacznie niższe niż w przypadku sił ukraińskich. Moskwa używa konsekwentnie terminu "specjalna operacja wojskowa" i mówi, że chce rozbroić Ukrainę i usunąć zagrożenie, jakie stanowi dla bezpieczeństwa Rosji.

Jak już informowaliśmy, państwowy regulator mediów i internetu w Rosji, zażądał od mediów niezależnych usuwania materiałów o inwazji na Ukrainę, które wykorzystywały inne źródła niż oficjalne rosyjskie. Roskomnadzor nalega na nieużywanie słowa "wojna".

Z kolei Netflix poinformował, że z powodu agresji na Ukrainę nie doda do swej platformy państwowych rosyjskich kanałów telewizyjnych, mimo przepisu wprowadzonego przez Roskomnadzor, który nałożył na serwis taki obowiązek od 1 marca.

Dołącz do dyskusji: Moskwa grozi, że zablokuje rosyjskojęzyczną Wikipedię z powodu artykułu o inwazji na Ukrainę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl