SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 50 koncernów zawiesiło działalność w Rosji, wspierają pomoc dla Ukrainy (lista)

Koncerny informatyczne Oracle i SAP oraz telekomunikacyjno-elektrotechniczny Siemens ogłosiły, że zawieszają swoją działalność w Rosji w związku z sankcjami nałożonymi na kraj po inwazji militarnej na Ukrainę. W czwartek sprzedaż na rynku rosyjskim zawiesiły sieci sklepów IKEA i H&M. Na ograniczenie lub zawieszenie biznesu na rynku rosyjskim zdecydowało się już ponad 50 międzynarodowych firm z różnych branż, m.in. mediów, technologii, motoryzacji i surowców. W piątek niemiecki Volkswagen wstrzymał produkcję w Rosji i zawieszeniu eksport do tego kraju

Mykhailo Fedorov, wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy, w środę opublikował na Twitterze pisma do szefów Oracle i SAP. Zaapelował do nich o wstrzymanie sprzedaży produktów i usług w Rosji, a do tego pierwszego także o wstrzymanie obsługi rosyjskich klientów.

Amerykańskie Oracle odpowiedziało, że zawiesiło już całą swoją działalność operacyjną w Rosji. Koncern zaznaczył, że zdecydował się na to „w imieniu 150 tys. pracowników Orange na cały świecie, w ramach wsparcia zarówno wyłonionego w wyborach rządu Ukrainy, jak też mieszkańców Ukrainy”.

SAP i Siemens dają po 1 mln euro na pomoc Ukrainie

Z kolei Christian Klein, szef niemieckiego koncernu SAP, we wpisie blogowym ogłosił, że zgodnie z sankcjami nałożonymi na Rosję firma wstrzymuje wszelką działalność w tym kraju, m.in. sprzedaż swoich usług i produktów. Menedżer podkreślił, że sankcje to „ważny mechanizm prowadzący do przywrócenia pokoju”.

Ponadto SAP przeznaczył 1 mln euro na pomoc humanitarną Ukrainie oraz zaoferował swoje biura w całej Europie jako przestrzenie na miejsca noclegowa dla uchodźców.

Niemiecki koncern Siemens, działający głównie w branży telekomunikacyjnej, elektrotechnicznej i energetycznej, poinformował, że wstrzymał działalność w Rosji, w tym dostawy zagraniczne na ten rynek. Firma zaznaczyła, że rozważa wdrożenie wszelkich sankcji na ten kraj, ponadto przeznaczyła 1 mln zł na pomoc humanitarną dla Ukrainy.

Należąca do koncernu spółka Siemens Mobility na razie kontynuuje obsługę techniczną pociągów dużych prędkości w Rosji. Natomiast Siemens Energy, wydzielony z koncernu w 2020 roku, wstrzymał nowe projekty w tym kraju.

IKEA, H&M i JYSK zamykają swoje sklepy w Rosji

W czwartek szwedzki koncern odzieżowy H&M ogłosił, że zawiesza wszelką sprzedaż w Rosji w następstwie inwazji tego kraju na Ukrainę.

Jak przekazało BBC, drugi pod względem wielkości sprzedawca detaliczny na świecie "zawiesił czasowo wszelką sprzedaż w Rosji". Firma wyraziła przy tym "zaniepokojenie rozwojem sytuacji w Ukrainie". W oficjalnym komunikacie cytowanym przez brytyjski serwis, szwedzka firma oświadczyła, że opowiada się po stronie "wszystkich ofiar" konfliktu.

Z kolei sieć meblowa IKEA czasowo zawiesiła wszelką działalność w Rosji. IKEA ma w tym kraju 17 sklepów stacjonarnych, trzy fabryki (współpracujące z 50 dostawcami) i centrum dystrybucyjne.

W oświadczeniu koncerny Inter IKEA i Ingka Group, do których należy sieć IKEA, podkreśliły, że „wojna przynosi ogromne konsekwencje ludzkie, a także poważne naruszenia łańcuchów dostaw i warunków handlowych).

Szwedzka sieć zatrudnia w Rosji 15 tys. osób, zapowiada, że będą otrzymywać wynagrodzenia minimum przez trzy najbliższe miesiące.

W roku finansowym zakończonym w sierpniu ub.r. IKEA osiągnęła w Rosji 1,6 mld euro przychodów, to dziesiąty pod względem wielkości rynek dla sieci, stanowiący 4 proc. jej globalnych wpływów.

W czwartek sieć sklepów budowlanych JYSK poinformowała, że zamyka czasowo swoje wszystkie 13 placówek handlowych w Rosji. Kilka dni temu firma wstrzymała większość działalności operacyjnej w tym kraju, m.in. aktywności marketingowe, planowanie nowych sklepów i podpisywanie nowych umów najmu. Wstrzymała też dostawy do Rosji z centrum dystrybucyjnego w Radomsku.

- Od początku skupiamy się na bezpieczeństwie naszych ukraińskich pracowników. Dlatego nasze działania rozpoczęliśmy od tymczasowego zamknięcia wszystkich naszych 86 sklepów na Ukrainie. Obecna sytuacja w Rosji zdecydowanie uniemożliwia nam prowadzenie biznesu, dlatego zdecydowaliśmy się tymczasowo zamknąć wszystkie nasze 13 sklepów w tym kraju – mówi Rune Jungberg Pedersen, dyrektor ds. komunikacji i CSR JYSK.

- Uważnie obserwujemy sytuację w Rosji i na bieżąco dostosowujemy nasz biznes do tej sytuacji. Dlatego tymczasowo zamykamy naszą działalność – dodaje Rune Jungberg Pedersen.

JYSK jest obecny w Rosji od 2020 roku, zatrudnia tam ok. 200 osób.

Kolejne firmy zawieszają działalność w Rosji

Również hiszpańska marka odzieżowa Mango oznajmiła, że czasowo zamyka swoje sklepy, a także sprzedaż online w Rosji. O wstrzymaniu sprzedaży do Rosji poinformował też brytyjski producent napojów alkoholowych Diageo, który ma w portfolio m.in. markę Smirnoff.

Google oznajmił w czwartek, że wstrzymał sprzedaż w Rosji reklam online, dotyczy to wyszukiwania w przeglądarce, serwisu YouTube i zewnętrznych partnerów. Na podobny krok zdecydowały się wcześniej Twitter i Snap.

Accenture, firma z branży doradztwa finansowego, oświadczyła, że przerywa działalność w Rosji, gdzie zatrudnia 2 300 pracowników.

Intel i Cisco powiedziały, że wstrzymały sprzedaż w Rosji.

W związku z brakami części coraz więcej producentów samochodowych wstrzymuje produkcję w swoich fabrykach w Rosji, łącznie z Avtovaz, największą rosyjska firmą z tego sektora, kontrolowaną przez francuskie Renault.

Nissan przekazał w czwartek, że zawiesza sprzedaż samochodów do Rosji, a japońska Toyota - że od piątku zatrzymuje produkcję w swojej rosyjskiej fabryce i bezterminowo przestaje eksportować pojazdy do tego kraju. Również kanadyjski dostawca motoryzacyjny Magna powiedział, że przerywa pracę sześciu zakładów w Rosji.

Brazylijski producent samolotów Embraer, a wcześniej także Airbus i Boeing przerwały dostawy części do rosyjskich samolotów.

Światowi potentaci żeglugi kontenerowej, MSC i Maersk, zawiesiły wysyłki kontenerów do i z Rosji.

Które firmy zawiesiły działalność w Rosji

Od początku inwazji militarnej na Ukrainę działalność w Rosji ograniczyło wiele firm z różnych sektorów, także mediów, telekomunikacji i nowych technologii.

Platforma streamingowi Netflix wstrzymała realizację wszystkich rosyjskich projektów oraz zrezygnowała z nabywania praw do rosyjskich produkcji.

Apple wstrzymał w Rosji sprzedaż swoich produktów oraz działanie systemu płatniczego Apple Pay, natomiast w App Store zablokowano poza Rosją aplikacje rosyjskich mediów propagandowych Russia Today i Sputnik.

Koncern Meta na swoich platformach Facebook, Instagram, Messenger i WhatsApp zablokował w Ukrainie szereg profili, m.in. rosyjskich mediów państwowych. Natomiast Alphabet tymczasowo wyłączył w Ukrainie niektóre narzędzia Google Maps, które dostarczają na żywo informacji o warunkach drogowych i lokalizacji różnych miejsc.

Microsoft ogłosił, że nie będzie wyświetlał treści ani reklam z RT i Sputnika, a także wykluczy aplikacje RT ze swojego sklepu z oprogramowaniem. Według agencji Associated Press konta RT oraz Sputnika w Europie zablokował także chiński TikTok.

Twitter zaczął oznaczać treści pochodzące ze stron powiązanych z Kremlem. Natomiast treści z Rosji usunęły serwis s ogłoszeniami pracy Jooble i platforma Only Fans, znana głównie z treści erotycznych.

Koncerny Disney, Warner Bros., Paramount Pictures i Sony Pictures zapowiedziały, że w najbliższym czasie ich nowe filmy nie trafią do dystrybucji kinowej w Rosji.

Koncern Electronic Arts poinformował, że z ostatniej edycji jego piłkarskiej gry wideo „FIFA” zostaną usunięte reprezentacja i kluby z Rosji, a z hokejowej gry „NHL” - drużyny rosyjskie i białoruskie.

Adidas zawiesił współpracę z rosyjską federacją piłkarską, a Nike wstrzymało sprzedaż w Rosji.

Umowę sponsorską z Gazpromem zerwała europejska federacja piłkarska UEFA, ponadto UEFA i światowa federacja FIFA wykluczyły rosyjskie kluby i reprezentacje ze wszystkich rozgrywek międzynarodowych.

Oprócz Apple sprzedaż w Rosji zawiesiło kilku innych producentów sprzętu i oprogramowania: Dell, AMD, Lenovo, Intel, Ericsson i Nokia.

Dostaw do Rosji nie realizują już firmy logistyczne UPS, DHL, FedEx i Maersk, a płatności w tym kraju nie obsługują Visa, Mastercard i Paysera.

Sprzedaż i dostawy do tego kraju wstrzymały koncerny motoryzacyjne BMW, General Motors, Audi, Ford, Renault, Mercedes, Scania, Volvo, Porsche, Harley Davidson, Cadillac i Chevrolet. W piątek do tej listy dołączył niemiecki Volkswagen.

W związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę i wynikającymi z niego konsekwencjami, zarząd Grupy Volkswagen podjął decyzję o wstrzymaniu do odwołania produkcji pojazdów w Rosji. Decyzja obejmuje fabryki w Kałudze i Niżnym Nowogrodzie. Eksport pojazdów do Rosji również zostanie wstrzymany ze skutkiem natychmiastowym.

Wycofanie się ze współpracy z rosyjskimi firmami zapowiedziały koncerny surowcowe Shell, Exxon Mobil i British Petroleum.

W piątek o zawieszeniu działalności platformy ofert wynajmu krótkoterminowego Airbnb w Rosji i na Białorusi poinformował Brian Chesky, współzałożyciel i CEO firmy.

Dołącz do dyskusji: Ponad 50 koncernów zawiesiło działalność w Rosji, wspierają pomoc dla Ukrainy (lista)

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
PUTIN POSZUKIWANY !!!
odpowiedź
User
Włodek
PUTIN POSZUKIWANY !!!
Tylko który? Oryginał czy sobowtór :)
odpowiedź
User
Natalia
PUTIN POSZUKIWANY !!!
Tylko który? Oryginał czy sobowtór

Trzeba odłowić oryginał i wszystkie sobowtóry :)
odpowiedź