SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rosną straty firm z powodu utraty danych. 3 biliony dolarów w 2019, 5 bilionów w 2024 roku

W 2019 roku straty firm spowodowane utratą danych, ich wyciekami i działalnością cyberprzestępców wyniosą 3 bln dolarów, zaś do roku 2024 wzrosną do 5 bln - przewidują prognozy firmy Juniper Research. W tym okresie globalne wydatki dotyczące bezpieczeństwa cyfrowego będą się zwiększać rocznie o 8 procent.

fot. Shutterstock.comArticle

Prognozy dotyczące strat związanych z utratą danych zostały opublikowane przez Juniper Research w raporcie zatytułowanym „The Future of Cybercrime & Security: Threat Analysis, Impact Assessment & Mitigation Strategies 2019-2024”.  

Z opracowania wynika że straty firm związane z cyberbezpieczeństwem rosną konsekwentnie od wielu lat. Według prognoz w 2019 r. globalnie sięgną one kwoty 3 bln dol. W kolejnych latach mają rosnąć średnio o 11 proc. rocznie, by w roku 2024 osiągnąć poziom 5 bln dol.

Eksperci Juniper Research wyjaśniają, że na wspomniane straty składa się kilka różnych czynników. Jednym z nich są  coraz ostrzejsze kary za niewłaściwe gospodarowanie przez firmy danymi, kolejny dotyczy kosztów związanych z wyciekami danych do sieci, trzecim zaś jest coraz bardziej intensywna i skuteczna działalność grup zajmujących się cyberprzestępczością.

Według raportu przestępcy działający w sferze cyfrowej posługują się coraz bardziej zaawansowanymi technikami do przeprowadzania ataków. Wykorzystują m.in. mechanizmy sztucznej inteligencji do analizowania słabych punktów zabezpieczeniach sieci w firmach, dzięki czemu ataki stają się z roku na rok coraz bardziej skuteczne.

Autorzy raportu zaznaczają, że wiele przedsiębiorstw rozumie coraz większe znaczenie inwestycji w zabezpieczenia danych, rośnie też w firmach rola pionów odpowiedzialnych za kwestie cyberbezpieczeństwa. Analitycy przewidują, że w nadchodzących latach średnie wydatki na cyfrowe bezpieczeństwo będą rosnąć o 8 proc. rocznie, jednak taka dynamika może okazać się niewystarczająca by skutecznie sprostać rosnącym zagrożeniom.

Dołącz do dyskusji: Rosną straty firm z powodu utraty danych. 3 biliony dolarów w 2019, 5 bilionów w 2024 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl