SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rosną wydatki na internet rzeczy w Polsce, ponad 3 mld dolarów w 2018 roku

Firma analityczna IDC szacuje, że w latach 2014-2018 wydatki na internet rzeczy (IoT) na polskim rynku zostaną podwojone i ostatecznie osiągną poziom 3,1 miliarda dolarów. Najbardziej obiecujące segmenty to monitoring floty, inteligentne sieci energetyczne oraz urządzenia domowe.

fot. Shutterstock.comArticle

W ub.r. w Polsce na urządzenia i rozwiązania związane z internetem rzeczy wydano 1,5 mld dol. Główny ciężar wydatków spoczywał na przedsiębiorstwach, które adaptują nowe technologie IoT w takich dziedzinach jak produkcja, komunikacja i zarządzanie.

Według prognoz IDC do 2018 r. nakłady na internet rzeczy sięgną kwoty 3,1 mld dol., a najszybciej rozwijającym się sektorem będą rozwiązania do monitoringu floty - tutaj za trzy lata wydatki osiągną poziom 379 mln dol. Oprócz tego wzrost wydatków zanotuje segment inteligentnych sieci energetycznych, działalność wytwórcza oraz zarządzanie zasobami produkcyjnymi. Obiecującą dziedziną, według prognoz IDC, będą inteligentne urządzenia domowe, gdzie wzrost rocznej stopy wydatków w latach 2014 – 2018 wyniesie 46 proc, a także segment motoryzacji, cyfrowych ofert sklepowych i inteligentnych budynków.

- Rynek IoT w Polsce rośnie w błyskawicznym tempie i stwarza duże możliwości nie tylko na rynku IT, ale również w innych sektorach - tłumaczy w komentarzu do raportu Jarek Smulski, research manager w IDC Poland. - Transformacja przemysłu, administracji i gospodarstw domowych za sprawą internetu rzeczy dopiero się zaczyna, ale już teraz stwarza wiele okazji biznesowych. Firmy działające na tym rynku powinny jednak pamiętać, że potencjał, który tkwi w IoT nie jest równomierny. Niektóre obszary rozwijają się bardzo szybko, inne znacznie wolniej ze względu na bariery regulacyjne, opór obecnych liderów rynkowych albo po prostu niedojrzałość rozwiązań technologicznych.

Dane opublikowane przez IDC rzucają także szersze światło na perspektywy rozwoju internetu rzeczy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Wynika z nich, że do 2018 r. wartość tego rynku osiągnie poziom 13,58 mld dol., z kolei do 2 mld dol. wzrośnie liczba urządzeń podłączonych do sieci. Obecnie stopa wzrostu w segmencie IoT w środkowoeuropejskim obszarze ma dynamikę 18,7 proc. W ub.r. wartość rynku sięgnęła 6,83 mld dol., a w bieżącym roku wyniesie już 8,20 mld dol.

Analitycy IDC wskazują, że jednym z głównych obszarów, w którym najszybciej będą rozwijały się technologie IoT staną się urządzenia do noszenia (wearables).

- Internet rzeczy, a w szczególności rynek technologii ubieralnych, już od przeszło dwóch lat jest jednym z najszybciej rozwijających się obszarów w branży IT -  podkreśla John Gole, research director IDC CEMA. - Wielu upatruje w nich rewolucji, która zmieni nasze życie oraz zdefiniuje przyszłe oblicze biznesu, medycyny, a nawet całych miast, ewoluujących w kierunku smart cities. Technologie do noszenia, tworzą już nie tylko „starzy wyjadacze”, jak Apple, Samsung czy Huawei. Na rynku high-tech pojawiają się coraz to nowsi gracze oraz młode startupy, np. Pebble, Misfit czy Swimmo.

Wśród największych wyzwań stojących przed rynkiem internetu rzeczy i urządzeń do noszenia eksperci IDC wymieniają konieczność większej akceptacji tych technologii przez użytkowników oraz odpowiednie zabezpieczenie danych wykorzystywanych przez platformy typu IoT.

Dołącz do dyskusji: Rosną wydatki na internet rzeczy w Polsce, ponad 3 mld dolarów w 2018 roku

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
ALE PITOLENIE!!!
odpowiedź
User
dsa
Co za dziwny tekst...
odpowiedź
User
clark
Chodzi o monitoring floty morskiej czy rzecznej?
odpowiedź