SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rośnie liczba polskich internautów

Ro¶nie liczba polskich internautów Jedna czwarta Polaków korzysta z internetu. Są to przede wszystkim ludzie młodzi, z wyższym i średnim wykształceniem

Jedna czwarta Polaków korzysta z internetu. Są to przede wszystkim ludzie młodzi, z wyższym i średnim wykształceniem, mieszkańcy dużych miast. Niemal wszyscy internauci przeglądają strony internetowe, większość korzysta z poczty elektronicznej. Najbardziej znane portale to Onet, Wirtualna Polska i Interia - wynika z danych firmy badawcza Ipsos.

Blisko trzy czwarte Polaków w ogóle nie łączy się z internetem. Codziennie lub prawie codziennie łączy się z internetem 7 procent Polaków, co w grupie internautów, tj. osób, które łączą się z internetem chociażby od czasu do czasu, stanowi 27 procent. Zdecydowana większość internautów, bo 78 procent, korzysta z sieci przynajmniej raz w tygodniu.

Osoby korzystające z internetu, to przede wszystkim ludzie młodzi, z wyższym lub średnim wykształceniem oraz mieszkańcy dużych miast. Wśród najmłodszych badanych (15-19 lat) odsetek osób, które nigdy nie łączą się z internetem wynosi 28 procent, natomiast wśród respondentów w wieku powyżej 59 lat, odsetek ten sięga 97 procent.

Internauci najczęściej łączą się z siecią w domu (42 procent). Jedna trzecia internautów korzysta z internetu w szkole lub na uczelni. W pracy łączy się z siecią 28 procent osób. Niemal taki sam odsetek respondentów korzysta z kafejek internetowych.

Internauci najczęściej korzystają z internetu przeglądając strony internetowe. Dwie trzecie internautów wysyła i odbiera pocztę elektroniczną. Prawie połowa prowadzi rozmowy "na żywo". Zakupów przez internet dokonuje co dziesiąty internauta.

Internautów pytano, jakie portale internetowe znają. Okazało się, że najwięcej osób spontanicznie wymienia Onet.pl (71 procent). Blisko połowa internautów zna Wirtualną Polskę chociażby ze słyszenia, jedna czwarta - Interię.

Internatom przedstawiono też listę z nazwami portali. Okazało się, że również i tym razem najczęściej rozpoznają Onet.pl. Wspomagana znajomość tego portalu jest znacznie wyższa od spontanicznej. Portal Onet.pl rozpoznaje bowiem aż 92 procent internautów. Dużą znajomością mogą się również pochwalić portale Wirtualna Polska i Interia, które rozpoznaje odpowiednio 84 procent i 83 procent internautów.

Internautów, którzy znają poszczególne portale zapytano, jak często z nich korzystają. Okazuje się, że najwięcej wiernych użytkowników ma Wirtualna Polska, z której codziennie korzysta jedna piąta internautów, którzy znają ten portal, zaś co najmniej raz w tygodniu - 68 procent.

Drugie miejsce pod tym względem zajmuje Onet.pl, z którego codziennie korzysta 15 procent osób, zaś co najmniej raz w tygodniu - 66 procent.

Trzeci z portali, które mogą pochwalić się największą znajomością wśród internautów - Interia - może liczyć na 11 procent stałych (codziennych) użytkowników oraz na 53 procent użytkowników, którzy korzystają z niego co najmniej raz w tygodniu.

Badania przeprowadzono w marcu 2003 r. na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1000 Polaków w wieku 15 i więcej lat. Statystyczny błąd oszacowań dla tej liczebności pozostaje nie większy niż (+/-) 3,2% na poziomie ufności 0,95.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rośnie liczba polskich internautów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl