SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rostowski nie przewiduje nowelizacji budżetu 2010 pomimo poprawy w gospodarce

Mimo poprawiającej się sytuacji w polskiej gospodarce - czego dowodem był prawie 10-proc. wzrost produkcji przemysłowej w listopadzie - nowelizacja budżetu na 2010 rok nie jest obecnie przewidywana, poinformował w piątek minister finansów Jacek Rostowski.

"Widzimy na danych dotyczących produkcji przemysłowej, jak szybko Polska odbija się od kryzysu. I zobaczymy na koniec roku także relatywnie dobre wyniki budżetu tegorocznego" - powiedział Rostowski dziennikarzom w Sejmie.

Jednak, mimo tak dobrej sytuacji gospodarczej kraju i optymistycznych perspektyw na rok przyszły, minister nie przewiduje korekty budżetu na 2010 rok i wskaźników w nim zawartych.

"Nie przewiduję korekty. Uważam, że dobrze jest podchodzić do tych spraw w odpowiedzialny, konserwatywny sposób i nawet, jeżeli mamy powody przypuszczać, że rzeczywistość będzie lepsza, to lepiej jest tak właśnie do tego podchodzić" - powiedział Rostowski.

Tymczasem w środę premier Donald Tusk powiedział agencji ISB, że ostatnie dane wyraźnie wskazują, że planując budżet na 2010 r. rząd był bardzo ostrożny. W jego ocenie, jeśli kolejne dane potwierdzą pozytywne tendencje w gospodarce, to w połowie 2010 r. możliwa jest nowelizacja budżetu zmniejszająca 52-mld deficyt.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w czwartek, że produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła o 9,8% r/r wobec spadku o 1,2% w październiku. Ankietowani przez ISB ekonomiści oczekiwali wzrostu średnio o 6,3%.

Ustawa budżetowa na 2010 rok zakłada 52,2 mld zł deficytu budżetu centralnego przy 1,2% wzrostu PKB. Tymczasem przedstawiciele rządu wielokrotnie przyznawali już, że polska gospodarka wzrośnie w przyszłym roku co najmniej o 1,5%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rostowski nie przewiduje nowelizacji budżetu 2010 pomimo poprawy w gospodarce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl