SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rozliczanie podatku od nieruchomości. Będzie mniej biurokracji

Podatnicy płacący podatek od nieruchomości mogą spodziewać się znacznych udogodnień. Ministerstwo Gospodarki chce wprowadzić ujednolicony wzór deklaracji związanych z rozliczaniem tego podatku.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w formie spółki, a ich firmy są właścicielami nieruchomości mają obowiązek złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości. Powinni to zrobić raz do roku, do 15 stycznia. Jeżeli kupią nieruchomość w trakcie roku, mają 14 dni na złożenie deklaracji. Deklaracje składa się w urzędzie gminy.

Co gmina, to formularz
Na stronie Ministerstwa Finansów znajduje się wzór formularza deklaracji, każda gmina może jednak ustalić własny formularz. Gminy korzystają z tego prawa, co powoduje, że każda z nich ma własny wzór formularza. W efekcie podmioty posiadające nieruchomości położone na terenie wielu gmin muszą wypełniać deklaracje dla każdej z nich na innym formularzu. Różnorodność formularzy powoduje, że firmy nie mogą np. wykorzystywać programów komputerowych do ich wypełniania. Na dodatek stawki podatku w każdej gminie są inne.
 
Ręczna robota
Nie trudno wyobrazić sobie, że firmy, które posiadają nieruchomości w kilkunastu czy kilkudziesięciu gminach mają w związku z tym bardzo dużo pracy. Każdą deklarację muszą wypełnić ręcznie. Podaje się w nich informacje dotyczące nieruchomości, takie jak: rodzaj nieruchomości, powierzchnia a także wielkość podatku przypadająca na każdy składnik nieruchomości. Problem jest tym większy, że trzeba to wszystko zrobić w bardzo krótkim czasie – teoretycznie w ciągu dwóch tygodni, ale w praktyce w ciągu kilku dni. Gminy bowiem do ostatniej chwili zwlekają z podaniem stawek na bieżący rok (muszą to zrobić do końca roku).

Ministerstwo chce uprościć
Jest jednak światełko w tunelu, bo Ministerstwo Gospodarki chce ulżyć przedsiębiorcom. W dokumencie „Więcej przedsiębiorczości – mniej papierowych obowiązków” opublikowanym na stronach resortu, znalazły się propozycje wydłużenia terminu składania deklaracji do 15 lutego, a także ujednolicenia wzoru deklaracji. Jednolity formularz ma określić minister finansów w rozporządzeniu.

Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care

Dołącz do dyskusji: Rozliczanie podatku od nieruchomości. Będzie mniej biurokracji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl