SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RPP utrzymała stopy proc. bez zmian, oczekuje istotnego spadku inflacji w 2010 r.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała na dotychczasowym poziomie stopy procentowe w grudniu i oczekuje szybkiego spadku poziomu inflacji w 2010 r. Według Rady, będzie to spowodowane efektem bazy związanej z silnym wzrostem cen administrowanych i cen żywności na początku 2009 r., wynika z komunikatu banku centralnego, opublikowanego po posiedzeniu Rady.

RPP utrzymała stopy proc. bez zmian, oczekuje istotnego spadku inflacji w 2010 r.

"W grudniu 2009 r. roczna inflacja CPI wzrosła do 3,5%, kształtując się na poziomie górnej granicy pasma odchyleń od celu, który wynosi 2,5%. Do wzrostu rocznego wskaźnika inflacji przyczynił się przede wszystkim dodatni efekt bazy związany z silnym spadkiem cen paliw w grudniu 2008 r. Jednocześnie inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii obniżyła się nieznacznie do 2,6%, co było głównie wynikiem spadku dynamiki cen usług" - głosi komunikat.

W ocenie Rady, w najbliższych miesiącach inflacja będzie obniżana przez ujemne efekty bazy związane z silnym wzrostem cen administrowanych i cen żywności na początku 2009 r. W kierunku obniżenia inflacji będą oddziaływać także: niska presja popytowa oraz wcześniejsze umiarkowane tempo wzrostu kosztów pracy oraz wcześniejsza aprecjacja złotego. Spadek inflacji w 2010 r. może być natomiast hamowany przez wzrost cen surowców na rynkach światowych, opłat zależnych od decyzji samorządów, akcyzy, a także cen administrowanych.

"Rada ocenia prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej lub powyżej celu inflacyjnego za zbliżone. W ocenie Rady, poprawa globalnej koniunktury i dokonane złagodzenie polityki pieniężnej sprzyjają powrotowi gospodarki na ścieżkę potencjalnego tempa wzrostu" - czytamy w komunikacie.

RPP podkreśla też, że istotnym źródłem niepewności dla krajowej polityki pieniężnej są efekty ekspansywnej polityki makroekonomicznej za granicą, jak również jej przewidywanej zmiany dla przyszłego wzrostu gospodarczego i inflacji na świecie.

"Ostatnie informacje dotyczące polskiej gospodarki wskazują na poprawę koniunktury gospodarczej. Pomimo wzrostu stopy bezrobocia, relatywna stabilizacja zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw może sygnalizować stopniowe wyhamowywanie niekorzystnych tendencji na rynku pracy. W dalszym ciągu zmniejsza się akcja kredytowa w sektorze przedsiębiorstw oraz utrzymuje się wyraźnie niższy niż w ostatnich latach wzrost kredytów dla sektora gospodarstw domowych" - głosi komunikat.

Żaden z dwunastu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów nie oczekiwał poluzowania obecnie obowiązujących parametrów polityki pieniężnej w tym roku. Zdaniem większości, kolejnym krokiem Rady - ale już w nowym składzie - będą podwyżki stóp procentowych w okolicach połowy 2010 r., choć część z nich nie wyklucza stabilizacji stóp na obecnym poziome przez cały przyszły rok. Kadencja członków obecnej RPP upływa w styczniu i lutym 2010 r.

W listopadzie 2008 r. nastąpiła pierwsza - od lutego 2006 r. - 25-pkt. obniżka stóp procentowych, a grudzień, styczeń, luty, marzec oraz czerwiec przyniosły cztery kolejne cięcia i obecnie główna stopa wynosi 3,50%. Od czerwca weszła też w życie 50-pkt. obniżka stopy rezerwy obowiązkowej dla banków do 3,0%. Natomiast na grudniowym posiedzeniu RPP zdecydowała o wprowadzeniu od 1 stycznia 2010 r. nowej stopy - dyskontowej weksli, a jej poziom ustalono na 4,0% w skali roku.

  • Więcej informacji:
  • RPP
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RPP utrzymała stopy proc. bez zmian, oczekuje istotnego spadku inflacji w 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl