SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RPP wkrótce rozważy podwyżkę stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała na dotychczasowym poziomie stopy procentowe w kwietniu, ale z powodu niewielkiego spowolnienia gospodarczego oraz zagrożenia utrzymywania się inflacji powyżej celu w dłuższym terminie Rada rozważy zacieśnienie polityki pieniężnej w najbliższym okresie, wynika z komunikatu banku centralnego, opublikowanego po posiedzeniu Rady.

RPP wkrótce rozważy podwyżkę stóp procentowych

"Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na dotychczasowym poziomie. W ocenie Rady oczekiwana niewielka skala spowolnienia polskiej gospodarki w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej zwiększa prawdopodobieństwo utrzymania się inflacji w średnim okresie powyżej celu. Z związku z powyższym w najbliższym okresie Rada rozważy zacieśnienie polityki pieniężnej, o ile nie pojawią się sygnały wskazujące na wyraźne spowolnienie aktywności gospodarczej w Polsce i jednocześnie perspektywy powrotu inflacji do celu nie ulegną poprawie" - czytamy w komunikacie po marcowym posiedzeniu.

Rada zauważyła, że wzrost gospodarczy na świecie utrzymuje się na niskim poziomie. Strefa euro znajduje się w recesji, natomiast wzrost w Stanach Zjednoczonych pozostaje umiarkowany. Nadal osłabia się aktywność gospodarcza w części największych gospodarek wschodzących. Czynnikiem hamującym wzrost gospodarczy na świecie może być trwający proces dostosowań w bilansach przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w części krajów rozwiniętych oraz wysokie ceny paliw. Inflacja na świecie, pomimo pewnego obniżenia, pozostaje podwyższona, do czego nadal przyczyniają się wysokie ceny surowców.

"Niektóre wskaźniki dotyczące Polski, w tym dane o produkcji w przemyśle i budownictwie, oraz część wyprzedzających wskaźników koniunktury sygnalizują pewne osłabienie tendencji wzrostowych. Jednak inne dane, w tym dane o sprzedaży detalicznej, świadczą o tym, że skala spowolnienia wzrostu aktywności gospodarczej nie powinna być duża" - czytamy dalej.

Rada zauważyła, że w lutym roczna inflacja CPI wzrosła do 4,3%, pozostając wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP (2,5%). Nieznacznie wzrosła również inflacja bazowa, głównie wskutek wyższych cen wyrobów tytoniowych po podniesieniu stawek podatku akcyzowego. Z kolei, dynamika cen producentów spowolniła. Obniżyły się także oczekiwania inflacyjne przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, choć pozostają one relatywnie wysokie.

"W ocenie Rady, w średnim okresie inflacja będzie w pewnym stopniu ograniczana przez oczekiwane osłabienie wzrostu gospodarczego w warunkach utrzymującej się umiarkowanej dynamiki płac oraz kontynuowanego zacieśnienia polityki fiskalnej. Spadkowi inflacji powinna sprzyjać także aprecjacja złotego na początku bieżącego roku" - podano w dokumencie.

RPP oceniła, że w krótkim okresie inflacja - mimo oczekiwanego pewnego obniżenia - prawdopodobnie pozostanie powyżej celu inflacyjnego.

"Do utrzymania się inflacji na podwyższonym poziomie przyczyni się wcześniejsze osłabienie złotego oraz utrzymujące się wysokie ceny surowców. W tym samym kierunku będzie oddziaływała również wysoka dynamika cen regulowanych" - podsumowano w komunikacie.

Żaden z dziesięciu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów nie oczekiwał podwyżki stóp procentowych na kwietniowym posiedzeniu RPP. Od czerwca 2011 r. główna stopa procentowa (referencyjna) wynosi 4,50%.

  • Więcej informacji:
  • RPP
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RPP wkrótce rozważy podwyżkę stóp procentowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl