SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ruch zerwał umowę z Żabką na dostawy prasy. „Dotyczy nielicznych sklepów”

Firma Ruch, od prawie roku należąca do Orlenu, zerwała umowę z siecią sklepów Żabka na dostarczanie prasy. Sieć pracuje nad przywróceniem dostaw w punktach, podkreślając, że „sprawa dotyczy nielicznych sklepów”. Powodem może być planowane jesienią uruchomienie usługi Orlen Paczka: Żabka stałaby się wówczas potencjalnym konkurentem Ruchu.

Sklepy Żabki oferują podobny asortyment, co rozwijane przez Orlen punkty na bazie Ruchu Article

Sieć Żabka liczy ponad 7,4 tys. sklepów. Z początkiem września br. Ruch przestał dostarczać prasę do części z nich, z którymi od kilkunastu miesięcy wiązała go umowa.

Dlaczego dystrybutor ją zerwał? Zapytaliśmy o to, lecz biuro prasowe Ruchu nie udzieliło nam odpowiedzi.

Powodem wejście Orlen Paczki?

Nieoficjalnie jednak usłyszeliśmy, że zaważyły względy biznesowe. Orlen wraz z Ruchem zamierzają uruchomić jesienią br. nową usługę: Orlen Paczka. Możliwość nadawania i odbierania przesyłek ma być dostępna do końca roku w ponad 5,5 tys. punktów sieci Orlen Paczka. Wcześniej automaty Orlen Paczka staną w ok. 200 miejscach w polskich miastach. Do końca 2022 roku ich sieć ma liczyć ok. 2 tys. urządzeń. Orlen chce aktywnie rozwijać segment usług kurierskich, wykorzystując potencjał Ruchu. Teraz usługę (nadawania i odbierania paczek) świadczą Żabki. Po uruchomieniu Orlen Paczki, firmy będą konkurencyjne względem siebie.

Co więcej, w strategii rozwoju paliwowego giganta ujęto też rozwój oferty pozapaliwowej, która ma się opierać właśnie o punkty Ruchu. Według założeń Orlen na tej bazie rozwinie formaty sklepowo-gastronomiczne poza stacjami paliw, a także ofertę e-commerce. A więc rozwinie usługi w formacie convencience (chodzi o punkty zlokalizowane blisko klienta), które świadczą w tej chwili Żabki.

Zdaniem analityków - Orlen z Ruchem mogą namieszać w tym segmencie, chociaż nie od razu i nie będą mieli łatwej przeprawy. - Format convenience wbrew pozorom nie jest łatwy w realizacji, w dużym stopniu został już zagospodarowany przez Żabkę. Jej sklepy są większe i chyba bardziej przemyślane, mogą być otwarte w niedziele niehandlowe, dają możliwość sprzedaży produktów impulsowych - wyliczał w lutym br. w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl jeden z analityków.

„Dotyczy nielicznych punktów”

Umowa na dostawę prasy między Ruchem a Żabką obowiązywała od 2019 roku i była częścią postępowania układowego z wierzycielami, jakie wówczas prowadził kolporter. Od jesieni 2018 do listopada ub.r. Ruch realizował dwa przyspieszone postępowania układowe.

W ramach pierwszego postępowania - 146 mln zł zaległych zobowiązań (głównie wobec wydawców prasowych i Alior Banku) zostało zredukowane o 85 proc., a w drugim umorzono połowę z 21 mln zł wobec mniejszych wydawców. Na spłatę tych długów Ruch wziął pożyczkę od Orlenu. We wrześniu 2019 roku sąd prawomocnie zatwierdził dwa porozumienia układowe z wierzycielami zawarte w kwietniu przez Ruch, oddalając skargi części wydawców.  To otworzyło drogę do przejęcia spółki przez PKN Orlen, co sfinalizowano pod koniec 2020 roku.

Ruch milczy w sprawie zerwania umowy, lecz sprawę naświetla Żabka: - W związku z zakończoną współpracą z dostawcą prasy Ruch S.A. w wybranych sklepach Żabka nastąpiło chwilowe ograniczenie dostępności niektórych tytułów - informuje nas biuro prasowe sieci. - Staramy się, aby proces zmiany dystrybutora przebiegał jak najszybciej i zapewniamy, że wszystkie dotychczasowe tytuły będą dostępne w całej sieci. Przepraszamy klientów za niedogodności - podkreśla biuro, zaznaczając, że sprawa dotyczy „nielicznych zaledwie punktów”.

Właścicielem Żabki jest CVC Capital Partners  - globalny fundusz private equity, zarządzający aktywami wartymi ok. 70 mld dolarów. Grupa od założenia w 1981 roku zamknęła ponad 300 inwestycji. Jest zarejestrowana w Luksemburgu. W sierpniu br. CVC ogłosił, że chce przejąć producenta wódek Stock Spirits. 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ruch zerwał umowę z Żabką na dostawy prasy. „Dotyczy nielicznych sklepów”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ola
Prasa w niemal wszystkich Żabkach jest jedynie wypełniaczem powierzchni sklepowej. Wiecie jaka jest sprzedaż prasy w Żabkach? Nie mieści się nawet w tzw. błędzie statystycznym.
11 2
odpowiedź
User
Aneczka
Bardzo dobrze, że Orlen się rozwija. Jest to dobry ruch!
8 13
odpowiedź
User
Finkwart
Ruch wykiwał Żabkę.
Jak zamierza przekonać do współpracy kolejnych partnerów?
Obietnicą, ,że ich nie wykiwa?
113 2
odpowiedź