SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruch zerwał umowę z Żabką na dostawy prasy. „Dotyczy nielicznych sklepów”

Firma Ruch, od prawie roku należąca do Orlenu, zerwała umowę z siecią sklepów Żabka na dostarczanie prasy. Sieć pracuje nad przywróceniem dostaw w punktach, podkreślając, że „sprawa dotyczy nielicznych sklepów”. Powodem może być planowane jesienią uruchomienie usługi Orlen Paczka: Żabka stałaby się wówczas potencjalnym konkurentem Ruchu.

Sklepy Żabki oferują podobny asortyment, co rozwijane przez Orlen punkty na bazie Ruchu Article

Sieć Żabka liczy ponad 7,4 tys. sklepów. Z początkiem września br. Ruch przestał dostarczać prasę do części z nich, z którymi od kilkunastu miesięcy wiązała go umowa.

Dlaczego dystrybutor ją zerwał? Zapytaliśmy o to, lecz biuro prasowe Ruchu nie udzieliło nam odpowiedzi.

Powodem wejście Orlen Paczki?

Nieoficjalnie jednak usłyszeliśmy, że zaważyły względy biznesowe. Orlen wraz z Ruchem zamierzają uruchomić jesienią br. nową usługę: Orlen Paczka. Możliwość nadawania i odbierania przesyłek ma być dostępna do końca roku w ponad 5,5 tys. punktów sieci Orlen Paczka. Wcześniej automaty Orlen Paczka staną w ok. 200 miejscach w polskich miastach. Do końca 2022 roku ich sieć ma liczyć ok. 2 tys. urządzeń. Orlen chce aktywnie rozwijać segment usług kurierskich, wykorzystując potencjał Ruchu. Teraz usługę (nadawania i odbierania paczek) świadczą Żabki. Po uruchomieniu Orlen Paczki, firmy będą konkurencyjne względem siebie.

Co więcej, w strategii rozwoju paliwowego giganta ujęto też rozwój oferty pozapaliwowej, która ma się opierać właśnie o punkty Ruchu. Według założeń Orlen na tej bazie rozwinie formaty sklepowo-gastronomiczne poza stacjami paliw, a także ofertę e-commerce. A więc rozwinie usługi w formacie convencience (chodzi o punkty zlokalizowane blisko klienta), które świadczą w tej chwili Żabki.

Zdaniem analityków - Orlen z Ruchem mogą namieszać w tym segmencie, chociaż nie od razu i nie będą mieli łatwej przeprawy. - Format convenience wbrew pozorom nie jest łatwy w realizacji, w dużym stopniu został już zagospodarowany przez Żabkę. Jej sklepy są większe i chyba bardziej przemyślane, mogą być otwarte w niedziele niehandlowe, dają możliwość sprzedaży produktów impulsowych - wyliczał w lutym br. w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl jeden z analityków.

„Dotyczy nielicznych punktów”

Umowa na dostawę prasy między Ruchem a Żabką obowiązywała od 2019 roku i była częścią postępowania układowego z wierzycielami, jakie wówczas prowadził kolporter. Od jesieni 2018 do listopada ub.r. Ruch realizował dwa przyspieszone postępowania układowe.

W ramach pierwszego postępowania - 146 mln zł zaległych zobowiązań (głównie wobec wydawców prasowych i Alior Banku) zostało zredukowane o 85 proc., a w drugim umorzono połowę z 21 mln zł wobec mniejszych wydawców. Na spłatę tych długów Ruch wziął pożyczkę od Orlenu. We wrześniu 2019 roku sąd prawomocnie zatwierdził dwa porozumienia układowe z wierzycielami zawarte w kwietniu przez Ruch, oddalając skargi części wydawców.  To otworzyło drogę do przejęcia spółki przez PKN Orlen, co sfinalizowano pod koniec 2020 roku.

Ruch milczy w sprawie zerwania umowy, lecz sprawę naświetla Żabka: - W związku z zakończoną współpracą z dostawcą prasy Ruch S.A. w wybranych sklepach Żabka nastąpiło chwilowe ograniczenie dostępności niektórych tytułów - informuje nas biuro prasowe sieci. - Staramy się, aby proces zmiany dystrybutora przebiegał jak najszybciej i zapewniamy, że wszystkie dotychczasowe tytuły będą dostępne w całej sieci. Przepraszamy klientów za niedogodności - podkreśla biuro, zaznaczając, że sprawa dotyczy „nielicznych zaledwie punktów”.

Właścicielem Żabki jest CVC Capital Partners  - globalny fundusz private equity, zarządzający aktywami wartymi ok. 70 mld dolarów. Grupa od założenia w 1981 roku zamknęła ponad 300 inwestycji. Jest zarejestrowana w Luksemburgu. W sierpniu br. CVC ogłosił, że chce przejąć producenta wódek Stock Spirits. 

Dołącz do dyskusji: Ruch zerwał umowę z Żabką na dostawy prasy. „Dotyczy nielicznych sklepów”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ola
Prasa w niemal wszystkich Żabkach jest jedynie wypełniaczem powierzchni sklepowej. Wiecie jaka jest sprzedaż prasy w Żabkach? Nie mieści się nawet w tzw. błędzie statystycznym.
odpowiedź
User
Aneczka
Bardzo dobrze, że Orlen się rozwija. Jest to dobry ruch!
odpowiedź
User
Finkwart
Ruch wykiwał Żabkę.
Jak zamierza przekonać do współpracy kolejnych partnerów?
Obietnicą, ,że ich nie wykiwa?
odpowiedź