SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rupert Murdoch chce sprzedać Sky News Disneyowi by przejąć kontrolę nad Sky Group

Należacy do Ruperta Murdocha i jego rodziny koncern 21st Century Fox zaproponował sprzedaż Disneyowi stacji telewizyjnej Sky News. Dzięki temu Fox chce skłonić brytyjskie urzędy regulacyjne do zgody na przejęcie wszystkich udziałów w europejskiej sieci telewizyjnej Sky.

Rupert MurdochArticle

W grudniu 2016 r. 21st Century Fox zaproponował, że przejmie 61 proc. akcji europejskiego nadawcy telewizyjnego Sky, co pozwoliłoby koncernowi należącemu do Ruperta Murdocha i jego rodziny stać się jedynym właścicielem tej sieci.

Transakcja nie doszła do skutku, bowiem wzbudziła poważne wątpliwości u brytyjskich instytucji nadzorczych. Na początku br. tamtejszy urząd ds. konkurencji i rynków (CMA) stwierdził jasno, że przejęcie na własność przez Murdocha całego Sky zaburzyłoby konkurencję, bowiem jednym z elementów europejskiego nadawcy jest stacja informacyjna Sky News, a Fox posiada już wiele innych mediów, m.in. takie tytuły prasowe jak „The Sun” i „The Times”.

Teraz Fox wystąpił z dwiema propozycjami, które mają skłonić regulatorów do zmiany ich stanowiska. Pierwsza z nich przewiduje wyodrębnienie Sky News jako osobnej spółki zarządzanej niezależnie od reszty Sky i finansowanej przez Foxa przez kolejnych 15 lat.

Druga oferta to sprzedaż Sky News koncernowi Disneya, który włączyłby informacyjną telewizję do portfolio posiadanych już kanałów. Ta transakcja miałaby się odbyć niezależnie od finalizacji umowy z grudnia ub.r., w ramach  której Disney ma przejąć rozrywkowy segment 21st Century Fox za kwotę 52,4 mld dol.

Na razie nie wiadomo jak CMA i inne instytucje w Wielkiej Brytanii zareagują na rozwiązania zasugerowane przez Murdocha. Sprawę związaną z przejęciem Sky komplikuje dodatkowo fakt, że w lutym br. zainteresowanie zakupem Sky jako całości wyraził koncern Comcast oferując 31 mld dol., a więc więcej niż proponuje 21st Century Fox.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rupert Murdoch chce sprzedać Sky News Disneyowi by przejąć kontrolę nad Sky Group

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl