SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Russia Today bez dostępu do swoich brytyjskich kont bankowych. „Niech żyje wolność słowa!”

Bankowe konta rosyjskiej telewizji Russia Today w brytyjskich bankach zostały zablokowane. - To niezrozumiała i nagła decyzja, która godzi w wolność wypowiedzi w Wielkiej Brytanii. Będziemy poszukiwać rozwiązań na drodze prawnej - zapowiada Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Article

Fakt zamrożenia kont bankowych należących do rosyjskiej publicznej telewizji Russia Today (RT) stacja potwierdziła na swojej stronie internetowej w poniedziałek.

Według podanych w serwisie informacji zablokowane zostały rachunki RT w National Westminster Bank (NatWest) - banku należącym do grupy Royal Bank of Scotland.

Margarita Simonian, redaktor naczelna Russia Today, stwierdziła w komunikacie, że to całkowicie niezrozumiała decyzja podjęta bez żadnego ostrzeżenia. - To dalszy ciąg szykan, jakim RT jest poddawana w Europie i Wielkiej Brytanii już od kilku lat. Postaramy się jednak, by nasz brytyjski oddział pracował nadal - stwierdziła Simonian, a we wpisie na Twitterze dodała sarkastycznie: - Niech żyje wolność słowa!

NatWest nie udzielił szczegółowych wyjaśnień na temat przyczyn zablokowania rachunków rosyjskiej stacji. W korespondencji do redakcji stwierdzono jedynie, że bank nie będzie mógł nadal oferować RT swoich produktów i jego decyzja nie podlega negocjacjom. Przy okazji okazało się, że Russia Today nie będzie też mogła korzystać z usług żadnego banku należącego do Royal Bank of Scotland.

Głos w sprawie zamrożenia kont RT w Wielkiej Brytanii zabrało rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. - To niezrozumiała i nagła decyzja, która godzi w wolność wypowiedzi w Wielkiej Brytanii. Będziemy poszukiwać rozwiązań na drodze prawnej - zapowiada Maria Zacharowa, rzeczniczka resortu. - Być może obecna decyzja banków do zwiastun przyszłych sankcji, które na Rosję zamierzają nałożyć USA oraz Wielka Brytania. Na pewno jednak ta ostatnia podczas procesu opuszczania Unii Europejskiej zapomniała o zobowiązaniach dotyczących przestrzegania swobody wypowiedzi.

Russia Today nadaje swój program w Wielkiej Brytanii od października 2014 r., w przeszłości stacja była karana przez Ofcom – brytyjskiego regulatora rynku medialnego - za brak przestrzegania standardów dziennikarskich m.in. w sprawie relacjonowania wydarzeń na Ukrainie i w Syrii.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Russia Today bez dostępu do swoich brytyjskich kont bankowych. „Niech żyje wolność słowa!”

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ała
Flegmatyczni ale pragmatyczni Brytyjczycy ocenili w ten sposób wkład Rosji w Brexit?
16 10
odpowiedź
User
j
To sobie szukajcie rozwiązań na drodze prawnej, ale możecie Brytyjczykom pałę opędzlować najwyżej putinowskie wszy.
14 9
odpowiedź
User
j
Rosjanie mają czelność o swobodzie wypowiedzi mówić w tej kremlowskiej propagandówce.
14 10
odpowiedź
User
Polones Copue
Ale o co chodzi - jakie powody zablokowania kont?
Ze RT zachodniej linii propagandy?
10 10
odpowiedź
User
j
Oni już doskonale znają powody i Brytyjczycy nie będą się Rosjanom tłumaczyć. Kremlowska tuba.
11 11
odpowiedź