SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Rusza Polskie Radio Chopin - kanał cyfrowy z muzyką klasyczną - szefem Marcin Gmys. „Pełna misyjność”

W sobotę 11 listopada w samo południe rozpocznie nadawanie cyfrowe Polskie Radio Chopin - nowa stacja tematyczna dostępna na DAB+ i w internecie, prezentująca twórczość Fryderyka Chopina. - To nowe przedsięwzięcie Polskiego Radia, którego najsilniejszymi walorami są autorski charakter, unikatowość w skali międzynarodowej oraz pełna misyjność - mówi Jacek Sobala, prezes Polskiego Radia.

Inauguracja Polskiego Radia Chopin, fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio Article

Obecnie radio cyfrowe nadaje za pomocą 25 nadajników w największych miastach Polski. W systemie DAB+ dostępne są wszystkie ogólnopolskie programy Polskiego Radia: Jedynka, Dwójka, Trójka i Polskie Radio 24, kanały tematyczne (Czwórka, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Rytm, Radio Poland) oraz stacje regionalnych spółek radia publicznego.

W najbliższą sobotę w miejsce Radia Rytm (z polskimi przebojami) na DAB+ zajmie nowo uruchomione Polskie Radio Chopin, grające przede wszystkim muzykę klasyczną skomponowaną przez Fryderyka Chopina. Zgodę na zmianę KRRiT wyraziła na początku października br. Z kolei Polskie Radio Rytm pozostanie kanałem internetowym.

- Nowa stacja, nazwana imieniem genialnego polskiego kompozytora, jest nowym przedsięwzięciem Polskiego Radia, którego najsilniejszymi walorami są: autorski charakter, unikatowość w skali międzynarodowej oraz pełna misyjność. Polskie Radio Chopin, choć jego główne zadania to edukacja muzyczna i kulturowa naszego społeczeństwa, nie będzie przemawiało do słuchaczy ex cathedra, nie będzie akademickie. Zależy nam na tym, by rozmawiało ze słuchaczami w sposób komunikatywny, atrakcyjny zarówno dla koneserów, jak i dla osób mniej muzycznie przygotowanych - tłumaczy Jacek Sobala, prezes Polskiego Radia.

Program Polskiego Radia Chopin dostępny będzie w cyfrowym nadawaniu naziemnym w technologii DAB+ oraz w internecie pod adresem chopin.polskieradio.pl. Stacja nadaje przez całą dobę. Użytkownicy urządzeń mobilnych znajdą je również w aplikacji Polskiego Radia.

Radio Chopin współtworzy zespół Programu II Polskiego Radia, a kierownikiem redakcji nowej rozgłośni jest Marcin Gmys, wicedyrektor Instytutu Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dla słuchaczy przygotowano m.in. nagrania Konkursów Chopinowskich (rejestrowanych od 1955 roku), a także koncerty zarejestrowane podczas festiwali organizowanych przez PR2, takich jak Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”.

Antenę wypełnią audycje dziennikarzy Polskiego Radia oraz prezentacje zbiorów płytowych i fragmentów audycji Jana Webera. Pojawi się również cykl „Polacy w Konkursach Chopinowskich” autorstwa Stanisława Dybowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich chopinologów.

Wśród gospodarzy audycji Polskiego Radia Chopin znajdą się: Róża Światczyńska („Chopin osobisty”), Jacek Hawryluk („Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki”), Magdalena Łoś, Klaudia Baranowska i Andrzej Sułek („Romantyczne brzmienie. Chopin i muzyka romantyczna wykonywana na instrumentach historycznych”), Przemysław Psikuta („Duża czarna” i „Chopin z Archiwów Jana Webera”), Adam Rozlach („Koncert Chopinowski Adama Rozlacha”), Anna Skulska i Beata Stylińska („Laureaci nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na Konkursach Chopinowskich”), Ewa Szczecińska, Krzysztof Dziuba, Grzegorz Dąbrowski, Maciej Gołębiowski oraz Andrzej Zieliński („Na jazzowo”).

Redakcja przygotowała również portal Chopin.polskieradio.pl, który ma być nowoczesną formą prezentacji wiedzy o kompozytorze, wydarzeniach oraz nowościach wydawniczych.

Warto dodać, że w październiku 2015 roku z okazji XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Polskie Radio uruchomiło stację Radio Chopin.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rusza Polskie Radio Chopin - kanał cyfrowy z muzyką klasyczną - szefem Marcin Gmys. „Pełna misyjność”

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
internauta
Nie wiedziałem że Chopin miał na imię... Chopin, panie prezesie. :-D
8 7
odpowiedź
User
Wu
Dlaczego PR ma nadajniki DAB+ tylko w największych miastach? Domagam się takiego sygnału w mojej pipidówie (60k+ mieszkańców)
19 1
odpowiedź
User
Wu
Dlaczego PR ma nadajniki DAB+ tylko w największych miastach? Domagam się takiego sygnału w mojej pipidówie (60k+ mieszkańców)
11 1
odpowiedź
User
widz555
Chyba trwa jakiś wyścig na to, kto wystawi większego misia ze słomy. Na razie prowadzi lotnisko w Radomiu, ale na podium jest centralny port lotniczy i kanał w mierzei. Prezes PR chce dołączyć do sztafety z transmisją za miliard dla 50 osób.
23 14
odpowiedź
User
Nina
Super pomysł i naprawdę misja. Chociaż szkoda, że prezentowana będzie tylko muzyka Chopina. Odkąd radio Classic poszło komercyjnie w film, znowu nie ma stacji prezentującej muzę klasyczną.
18 13
odpowiedź
User
Max
A jakie sa koszty tej "najczystszej misji" i ile misiewiczow dzieki niej dostanie prace? Nie wroze sukcesu, skoro robi to ekipa Dwojki, anteny nadetej do granic, ktorej nie da sie sluchac. Zrobcie cos z Dwojka. Wezcie przyklad z RMF Classic, ktory sukcesywnie rosnie w sile.
19 17
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Do rangi zasługi podniesione zostało statutowe zadanie firmy opłacanej przez podatników :D Oto mechanizm postprawdy pisowskiej. Nie jest to unikalny światowo projekt bo ClassicalRadio od dawna już taki kanał nadaje. Wstyd dla publicznego nadawcy. Może chociąz będziecie ich naśladować. Ale przecież Wy wiecie lepiej.
Ponadto tow. Sobala jestem zawiedziony, że "Nowa stacja, nazwana imieniem genialnego polskiego kompozytora..." Liczyłem, że będzie im. L. Kaczyńskiego. Czy ta nazwa aby na pewno zostałą uzgodniona z centralą partii ??
16 9
odpowiedź
User
Mon
Wątpię czy Polacy będą słuchać tej stacji. Trafi jedynie do wąskiej grupy miłośników Chopina, a tych nie jest za wielu. Do młodzieży w ogóle to nie trafi. Chyba, że PiS im karze w ramach lekcji muzyki patriotycznej. Może Japończycy będą słuchać. Oni kochają Chopina. Ale nie sądzę żeby PiSowska propaganda im się spodoba.
11 12
odpowiedź
User
przesuwany fotel
Do rangi zasługi podniesione zostało statutowe zadanie firmy opłacanej przez podatników Oto mechanizm postprawdy pisowskiej. Nie jest to unikalny światowo projekt bo ClassicalRadio od dawna już taki kanał nadaje. Wstyd dla publicznego nadawcy. Może chociąz będziecie ich naśladować. Ale przecież Wy wiecie lepiej.
Ponadto tow. Sobala jestem zawiedziony, że "Nowa stacja, nazwana imieniem genialnego polskiego kompozytora..." Liczyłem, że będzie im. L. Kaczyńskiego. Czy ta nazwa aby na pewno zostałą uzgodniona z centralą partii ??

No i jest! Niezawodny i rozbawiony socjalistami z czegoś tam!
Wszystkim spragnionym dobrej zabawy jak zwykle dostarczył garść zabawnych lewackich frazesów! Lewackie frazesy wyleciały spod jego klawiatury z prędkością karabinu maszynowego. Hahahahaha, ale ubaw!
Aż strach pomyśleć, co by było, gdyby nie było TVN 24, TOK FM, GW i tym podobnych mediów. Skąd rozbawieni socjalistami z czegoś tam czerpaliby te lewackie frazesy, żeby je przekazać na forach internetowych?
Hahahahaha, idę leżeć pod stołem i turlać się ze śmiechu!
7 18
odpowiedź
User
ang
Gratulacje, coś dobrego w morzu bylejakości. Czekam na możliwość słuchania tej stacji w DAB+ w Siemiatyczach.
15 5
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing