SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rusza TVP Historia

KRRiT podjęła uchwałę o przyznaniu koncesji dla kanału tematycznego TVP Historia.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji  podjęła w środę uchwałę o przyznaniu koncesji dla kanału tematycznego TVP Historia.

Funkcję pełnomocnika Zarządu TVP S.A. i pomysłodawcą projektu TVP Historia jest Artur Dmochowski. Dmochowski był wcześniej kierownikiem redakcji publicystyki TVP 3 Kraków, a także redaktorem naczelnym „Czasu Solidarności” i „Tygodnika Małopolskiego”.

„Znajomość historii odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu świadomości społecznej i budowie społeczeństwa przyszłości. TVP Historia będzie przekazywać wiedzę o dziejach Polski, Europy i świata. Będziemy pokazywać tematy, które budzą największe zainteresowanie widzów – od starożytności po historię najnowszą. Chcielibyśmy docierać do odbiorców nie tylko za pośrednictwem ekranu telewizyjnego, lecz także być inicjatorem debat na tematy istotne dla nas wszystkich” – mówi Artur Dmochowski, pełnomocnik zarządu TVP ds. TVP Historia.

Na program TVP Historia składać się mają: filmy dokumentalne, w tym wiele materiałów archiwalnych (m.in. publicystyczne, wywiady, newsy i reportaże), filmy fabularne, seriale i miniseriale dokumentalne, zapisy dokumentalne, formy teatralne (teatr faktu), studio informacyjne oraz magazyny informacyjno-publicystyczne.

Jak podaje Telewizja Polska historia ma być prezentowana poprzez problem, kontekst, symbole narodowe, fabułę i komentarz specjalistów.

Kanał będzie oparty przede wszystkim na produkcji własnych programów (45 proc.), wykorzystywane będą także zasoby archiwalne m.in. TVP, IPN i polskich placówek zagranicznych. Nie zabraknie także produkcji zagranicznych.

TVP Historia chce aktywnie współpracować z wieloma instytucjami (ośrodkami akademickimi, IPN, PAN, Muzeum Historii Polski, wydawnictwami, etc.) przy realizacji programów, a także w debatach na temat historii, współorganizując konferencje, występując jako inicjator publikacji, projektów edukacyjnych i akcji popularyzatorskich, które mają aktywizować uczniów, a nauczycielom dostarczały użytecznych narzędzi dydaktycznych.

Początkowo TVP Historia nadawać będzie przez 14 do 16 godzin na dobę w dni powszednie (od godz. 10. do godz. 24.) oraz przez 16 godzin w weekendy (od 8. do 24.).

Kanał ma być niekodowany. TVP Historia dostępna będzie w sieciach kablowych, platformach cyfrowych i iTVP. Od początku nadawać ma dopasowane do profilu stacji reklamy. TVP Historia rusza na przełomie 2006/2007 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rusza TVP Historia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl