SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszyły konsultacje dotyczące wdrożenia Aktu o usługach cyfrowych

Ruszyły konsultacje dotyczące wdrożenia Aktu o usługach cyfrowych, który ma m.in. zapewnić ochronę internautów przed rozpowszechnianiem nielegalnych treści w sieci. Konsultacje potrwają do 19 stycznia br. - poinformowało w piątek Ministerstwo Cyfryzacji.

Resort cyfryzacji podał, że rozpoczyna konsultacje założeń projektu nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw, wdrażającej Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych. Jest to regulacja, która nakłada na firmy cyfrowe w całej UE odpowiedzialność za treści zamieszczane na ich platformach. Chodzi o internetowe platformy handlowe, serwisy społecznościowe, platformy udostępniania treści, internetowe platformy z ofertami podróży i zakwaterowania.

Zaznaczono, że Ministerstwo Cyfryzacji koordynuje wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych do polskiego porządku prawnego.

Zgodnie z założeniami nowelizacja ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw obejmuje: wskazanie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej) jako organu pełniącego funkcję koordynatora do spraw usług cyfrowych w Polsce, opracowanie procedur krajowych wynikających z rozporządzenia (tj. certyfikacja, przyznawanie statusu zaufanego podmiotu sygnalizującego i zweryfikowanego badacza), jak również przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli, a także opracowanie katalogu kar pieniężnych.

Jak podał resort, rolą zweryfikowanego badacza będzie przeprowadzenie konkretnych badań w oparciu o dane przetwarzane przez określonego dostawcę usług pośrednich. Wskazano, że status zweryfikowanego badacza zależy od spełnienia określonych przesłanek i nadawany jest przez koordynatora - Prezesa UKE.

Według założeń do projektu ustawy, status zaufanego podmiotu sygnalizującego (ang. trusted flaggers) będą miały niezależne podmioty, których zgłoszenia treści uznanych za nielegalne mają być traktowane przez dostawców w sposób priorytetowy. Jak podkreślono, status zaufanego podmiotu sygnalizującego należy przyznawać wyłącznie podmiotom, a nie osobom, które to podmioty wykazały między innymi, że posiadają szczególną wiedzę ekspercką i kompetencje w zakresie zwalczania nielegalnych treści oraz że działają w sposób dokładny, obiektywny i z zachowaniem należytej staranności.

Dodano, że resort czeka na opinie do 19 stycznia br. Należy je kierować na adres mailowy: sekretariat.dpis@cyfra.gov.pl. Szczegóły założeń do konsultacji dostępne są w formie dokumentu na stronie MC.

Dołącz do dyskusji: Ruszyły konsultacje dotyczące wdrożenia Aktu o usługach cyfrowych

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Patrycja
Czyli koordynatorem nie będzie KRRiT?
odpowiedź