SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszyły zapisy na akcje Lotosu nowej emisji. MSP złoży zapis na wszystkie przysługujące mu akcje

Do 28 listopada właściciele praw poboru mogą się zapisywać na akcje Lotosu nowej emisji. W czwartek resort skarbu ogłosił, że złoży zapis na wszystkie przysługujące mu akcje i utrzyma ponad 50-proc. udział w spółce. Lotos liczy na to, że pozyska w drodze emisji 1 mld zł, którego potrzebuje na inwestycje.

Article

– Lotos zdecydował się na emisję akcji, żeby sfinansować dwa duże projekty inwestycyjne – mówi Kamil Szlaga, analityk Trigon DM. – Budowę instalacji opóźnionego koksowania, która znacząco poprawi efektywność rafinerii od 2018 roku oraz inwestycje w projekty gazowe na Bałtyku, które według spółki i moich obliczeń dadzą wysoki wzrost kapitału.

Cena emisyjna akcji Lotosu w ofercie publicznej została ustalona na 18,1 zł. Spółka wyemituje do 55 mln akcji. Ok. 530-650 mln zł z emisji ma trafić na budowę instalacji koksowania, a 350-470 mln zł na zagospodarowanie złóż na Bałtyku. Spółka zdecydowała się na emisję akcji, ponieważ w ocenie analityka widzi wysokie korzyści płynące z realizacji tych projektów, które z jednej strony przełożą się na jej oddłużenie w dalszych latach, a z drugiej umożliwią wypłacenie dywidendy. Najwcześniej w latach 2019-2020.

– Spółka obecnie jest bardzo zadłużona, dlatego nie widzę szansy na to, by wypłata dywidendy miała nastąpić wcześniej – uważa Kamil Szlaga. – Oczekuję, że jeżeli emisja akcji się powiedzie i spółka zrealizuje te skomplikowane projekty inwestycyjne, to jest szansa na to, żeby generowała znacząco lepszą EBITDA. W roku 2017, 2018 i w kolejnych latach, dzięki lepszej efektywności i lepszej pozycji konkurencyjnej, zdecydowanie poprawi się pozycja Lotosu.

Na razie wyniki gdańskiej spółki nie są imponujące. Nie sprzyja jej w głównej mierze sytuacja na międzynarodowych rynkach. Dzięki temu, że USA stara się osłabić agresywną Rosję, ropa jest w tej chwili bardzo tania. Tylko w ostatnim kwartale potaniała o ok. 7 proc., obniżając dochody firm paliwowych. W Polsce dodatkowo wyniki rafinerii osłabia coraz mocniejszy dolar oraz spadająca sprzedaż paliw. W III kwartale Polacy kupili ich o ponad 2 proc. mniej niż rok wcześniej. W rezultacie Lotos poinformował, że po trzech kwartałach poniósł 189,9 mln zł straty netto, a EBITDA spółki wyniosła 272,7 mln zł. Te wyniki pokazują, jak potrzebne spółce są planowane inwestycje. Ich skutkiem powinna być zdecydowana poprawa wskaźników.

– Mówimy o poziomach EBITDA Lotosu około 1,5-1,7 mld zł – prognozuje analityk Trigon DM. – Według moich obliczeń, uwzględniając także dodatkowy projekt gazowy i dodatkowy projekt wydobycia, który ruszy w 2016, to mówimy o EBITDA około 3 mld zł docelowo w latach 2018-2019. Czyli tutaj mówimy o znacząco wyższych poziomach.

Skarb Państwa, największy z udziałowców Lotosu, zadeklarował, że jest zainteresowany nabyciem akcji nowej emisji. W jego rękach jest ponad 53 proc. akcji firmy i taką część papierów nowej emisji państwo może kupić.

– To jest emisja z prawem poboru, dlatego akcjonariusze mają prawo objąć emisje – zwraca uwagę Kamil Szlaga z Trigon DM. – Z założenia nie będzie to emisja rozwadniająca. Wygląda bowiem na to, że główny akcjonariusz weźmie udział w emisji i obejmie akcje.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ruszyły zapisy na akcje Lotosu nowej emisji. MSP złoży zapis na wszystkie przysługujące mu akcje

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl