SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rynek DIY w Polsce w górę, prawie 52 mld zł w 2016 r.

W 2016 r. wartość całkowitego rynku DIY w Polsce (suma wartości sprzedaży produktów niezbędnych do budowy oraz remontu, produktów dekoracyjnych, artykułów ogrodowych oraz narzędzi, kupowanych zarówno przez klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych) wzrosła o 5,3%, do 51,9 mld zł - wynika z raportu PMR.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Rynek detaliczny (sprzedaż do klientów indywidualnych oraz firm budowlanych i remontowych działających na ich zlecenie) w 2016 r. miał 57% udziału w całkowitym rynku DIY.

Według PMR, dobra sytuacja na rynku mieszkaniowym, rosnące wydatki na utrzymanie gospodarstwa domowego, a także wzrost liczby Polaków planujących przeprowadzenie remontu (m.in. za sprawą wypłat z programu Rodzina 500+), sprawia że prognozy rozwoju dla rynku są bardzo pozytywne. Nawet w przypadku realizacji pesymistycznego scenariusza rozwoju sytuacji, wartość rynku detalicznego w okresie 2017-2022 ma nie spaść.

Z drugiej strony na horyzoncie widać też pewne zagrożenia. Największe z nich stanowi możliwe wprowadzenie zakazu handlu w niedziele. Oznaczałoby to poważne utrudnienie dla wielu konsumentów, którzy w tygodniu pracują i jedynym okresem, w którym mają czas na dłuższe odwiedziny w sklepie w celu zrobienia większych zakupów, jest weekend. Wprowadzenie zakazu zmniejszyłoby liczbę dni, w które możliwe jest taka wizyta z jednego do dwóch. Jednak biorąc pod uwagę aktualne doniesienia, istnieje szansa, że zakaz wprowadzany będzie stopniowo, co rozłoży w czasie negatywne skutki dla rynku. Inne zagrożenia dla rynku to zakończenie popularnego programu Mieszkanie dla Młodych w 2018 r., co może mieć negatywny wpływ na rynek mieszkaniowy, a także ryzyko ponownego wprowadzenia podatku od handlu detalicznego.

Największym graczem na polskim rynku DIY jest brytyjska grupa Kingfisher, właściciel sieci Castorama i Brico Depot. W 2016 r. lider posiadał 12% udziału w całkowitym rynku DIY.

Wyniki reprezentatywnego badania przeprowadzonego w styczniu 2017 r. na potrzeby raportu na grupie ponad tysiąca respondentów pokazały, że Castorama jest również najlepiej rozpoznawalną siecią sklepów DIY w Polsce - zna ją 89% Polaków. W pierwszej piątce największych pod względem udziałów graczy na rynku znajdują się jeszcze: francuskie Leroy Merlin i Bricomarche, niemieckie OBI oraz polska sieć PSB-Mrówka należąca do grupy Polskie Składy Budowlane. Co ciekawe, na liście 10 największych graczy na polskim rynku DIY znajdują się dwie sieci spożywcze - francuskie Auchan i brytyjskie Tesco.

Choć asortyment DIY w spożywczych sklepach wielkopowierzchniowych jest bardzo ograniczony i ma jedynie charakter suplementarny do podstawowej oferty, a sieci sklepów spożywczych nie stanowią bezpośredniej konkurencji dla sklepów DIY, to ze względu na dużą skalę ich działalności (duża liczba sklepów i klientów, wysokie całkowite przychody) osiągają one dość wysoką sprzedaż produktów DIY. Te same czynniki tłumaczą szybko rosnącą sprzedaż produktów DIY w sieciach dyskontowych, takich jak Biedronka i Lidl. Ze względu na bardzo dużą liczbę sklepów oraz popularność tego formatu wśród Polaków, nawet niewielka liczba produktów DIY (najczęściej sprzedawanych sezonowo lub w ramach jednorazowych akcji) sprawia, że osiągany przez nie przychód z tego typu artykułów jest wysoki w skali rynku DIY.

Dołącz do dyskusji: Rynek DIY w Polsce w górę, prawie 52 mld zł w 2016 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl