SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rynek telekomunikacyjny w Polsce w 2016 r. wzrósł do 42,3 mld zł

W 2016 r. wartość polskiego rynku telekomunikacyjnego wzrośnie o 2,1 proc., do 42,3 md zł - szacuje firma PMR.

fot. Shutterstock.comArticle

Całkowita wartość rynku usług telekomunikacyjnych w Polsce w 2015 r., łącznie z segmentami telefonii komórkowej, stacjonarnej, dostępu do internetu i usług płatnej telewizji, wyniosła 41,5 mld zł.

Według wstępnych szacunków PMR, uwzględniających wyniki operatorów w pierwszych trzech kwartałach, w całym 2016 r. rynek wzrośnie o 2,1 proc., do 42,3 mld zł.

Z szeregu ważnych wydarzeń na rynku telekomunikacyjnym w Polsce w ostatnich 12 miesiącach, jako trzy najważniejsze PMR wskazuje na wydanie decyzji rezerwacyjnych dla zwycięzców aukcji częstotliwości w paśmie 800 MHz i 2600 MHz, wprowadzenie obowiązku rejestracji kart prepaid oraz ogłoszenie przejęcia firmy Multimedia Polska przez UPC Polska.

PMR szacuje, że całkowita liczba jednostek generowania przychodu (RGU) na rynku telekomunikacyjnym w Polsce na koniec 2016 r. spadnie do ok. 79 mln, a rok później do 73 mln. To przede wszystkim efekt obowiązku rejestracji kart prepaid i związanego z tym urealnienia baz przez operatorów komórkowych. Historyczne fluktuacje liczby RGU w kraju to również w największym stopniu wynik zmiany w podejściu poszczególnych MNO do sposobu raportowania baz obsługiwanych kart SIM. Jednym z efektów urealniania baz przez operatorów jest też poprawa wskaźnika wartości rynku w przeliczeniu na pojedynczą usługę.

PMR prognozuje, że w 2017 r. rynek usług operatorskich w Polsce wzrośnie o 1,1 proc. CAGR na lata 2016–2021 firma zakłada na niższym poziomie niż przewidywany wzrost w samym 2017 r., ale z drugiej strony jest to wynik o 0,3 pkt. proc. powyżej jej ubiegłorocznych prognoz. Na taką rewizję pozwalają: kolejna perspektywa budżetowa UE, uruchomiona druga oś POPC oraz plany modernizacji własnej infrastruktury i inwestycji w światłowody największych graczy.

W kolejnych latach na powrót do wzrostów po okresie recesji ma szansę rynek DLISP (transmisji danych, dostępu do internetu i łączy dzierżawionych). Kluczowe znaczenie będzie mieć stabilizacja cen na rynku B2B, który doświadczył w ostatnich kilku latach wyraźnych przecen i rywalizacji między dostawcami. Znaczenie ma również rozwój sieci światłowodowych poza największymi miastami. Ma to pozwolić na wykreowanie dodatkowego popytu na usługi dostępowe.

Zdaniem analityków PMR, nie mniej istotna jest poprawa parametrów usług dostępu do internetu, co ma przełożyć się na stopniowy wzrost przychodów w przeliczeniu na abonenta, jednocześnie bez gwałtownych ruchów i wzrostów cen. Wychodzą oni jednak z założenia, że skokowy wzrost jakości łączy daje operatorom możliwości w tym zakresie.

Dołącz do dyskusji: Rynek telekomunikacyjny w Polsce w 2016 r. wzrósł do 42,3 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl