SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd Holandii wydaje miliony euro na Public Relations

Zatrudnienie pracowników ds. komunikacji w rządzie Holandii w ostatnich latach wzrosło o 25 proc.; od 2018 r. wydano również trzy razy więcej na zewnętrznych konsultantów PR - podała telewizja NPO1.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Holenderskie ministerstwa wydają coraz więcej pieniędzy na komunikację - wynika z danych Rządowej Służby Informacyjnej (RVD), uzyskanych przez EenVandag, program telewizji publicznej NPO1.

Jak podaje EV całkowita liczba urzędników służby cywilnej zajmujących się komunikacją wzrosła o ponad jedną czwartą w ostatnich 4 latach. W 12 ministerstwach pracuje ich 811. Na początku 2018 r. było ich 633.

Największa grupa pracowników - aż 148 etatów - zajmuje się doradztwem komunikacyjnym, następnie informacją publiczną i prasą. Są też autorzy przemówień i analitycy medialni. W ubiegłym roku ministerstwo zatrudniło dodatkowych dziewięciu doradców. Według RVD wszystko z powodu pandemii Covid-19.

Jednocześnie w tym czasie drastycznie wzrosły wydatki na zewnętrznych doradców do spraw Public Relations. Podczas gdy w 2018 roku wydano na ten cel nieco ponad 1 mln euro, w zeszłym roku było to ponad trzykrotnie więcej - 3,2 mln euro. W sumie wszystkie ministerstwa wydały na zewnętrzne usługi PR ponad 6,2 mln euro w ciągu 3 lat.

RVD tłumaczy wzrost wydatków rozwojem mediów społecznościowych, wzrostem liczby pytań od posłów a także „odbywa się więcej wizyt roboczych, które muszą zostać obsłużone medialnie”.

José Sanders, profesor komunikacji na Uniwersytecie Radboud powiedział EV, że politykom bardziej zależy na tym, aby do odbiorców dotarła korzystna dla nich informacja, a niekoniecznie informacja rzetelna.

Natomiast zdaniem adiunkt nauk o mediach na Uniwersytecie w Amsterdamie Mirjam Prenger, „problemem jest polityka ministerstw, która polega m.in. na filtrowaniu, które informacje są przekazywane na zewnątrz”.

Uważa ona także, że dziennikarze stają się bardziej zależni od informacji przekazywanych im przez urzędników i polityków. „Martwię się o informacje, które ostatecznie dotrą do opinii publicznej” – mówi Prenger.

Dołącz do dyskusji: Rząd Holandii wydaje miliony euro na Public Relations

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Były Leming
Jakby ktoś nie rozumiał o co w tym chodzi, to te wydatki to jest to tzw. fundusz łapówkowy państwa Niderlandów.
odpowiedź