SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd ma plan działań dotyczących wprowadzenia euro w Polsce

Rząd przyjął we wtorek Ramy Strategiczne Narodowego Planu Wprowadzenia Euro (NPWE), czyli dokument określający optymalny plan działań niezbędnych do wprowadzenia wspólnej waluty w Polsce, przy uwzględnieniu nieznajomości dokładnej daty jej przyjęcia.

"W Ramach Strategicznych Narodowego Planu Wprowadzenia Euro (Ramy Strategiczne NPWE) rozwinięto i doprecyzowano wskazane w Uwarunkowaniach realizacji kolejnych etapów Mapy Drogowej Przyjęcia Euro przez Polskę (dokumencie przyjętym przez Radę Ministrów w 2009 r.) kwestie formalne związane z wejściem Polski do strefy euro oraz przedstawiono bilans korzyści i kosztów przyjęcia przez Polskę euro w ujęciu netto" - czytamy w komunikacie.

Jednym z najważniejszych zadań dokumentu opracowanego przez pełnomocnika rządu ds. wprowadzenia euro jest sprecyzowanie działań podejmowanych podczas realizacji obecnego – pierwszego etapu integracji ze strefą euro (tj. przed włączeniem złotego do mechanizmu ERM II), a także określenie terminów oraz podmiotów zaangażowanych w te działania, podano także.

"W dokumencie przedstawiono również plan działań przewidywanych na dalszych etapach integracji. Świadczy to o uniwersalności dokumentu, który ma pełnić rolę kompleksowego podręcznika przygotowań do wprowadzenia wspólnej waluty – niezależnie od tego, kiedy do tego dojdzie" - czytamy dalej.

Ramy Strategiczne NPWE składają się z trzech części: "Bilans korzyści i kosztów wprowadzenia euro w Polsce", "Uwarunkowania formalne akcesji Polski do strefy euro" i "Praktyczne aspekty przygotowań do wprowadzenia euro w Polsce oraz 5 aneksów. Dodatkowo, Biuro Pełnomocnika Rządu przygotowało dwa dokumenty uzupełniające: "Bilans kosztów i korzyści wprowadzenia euro w Polsce w świetle najnowszych badań" oraz "Kryzys grecki – geneza i konsekwencje".

"Publikacja Ram Strategicznych NPWE poprzedza publikację Narodowego Planu Wprowadzenia Euro (NPWE), zaplanowaną na przyszły rok. NPWE będzie kluczowym dokumentem dotyczącym praktycznych przygotowań w ramach procesu integracji Polski ze strefą euro, określającym szczegółowe harmonogramy działań w kolejnych etapach integracji" - powiedział dziennikarzom wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. euro Ludwik Korecki.

Dokument zawiera także kilka istotnych informacji z punktu widzenia przyszłości Polski. Resort finansów obliczył bowiem, że zestawienie szacunkowych efektów przyjęcia euro w Polsce pokazuje, że polska gospodarka i konsumenci mogą liczy¢ na znaczące korzyści odczuwalne bezpośrednio po przyjęciu wspólnej waluty.

"Szacowane są one w przedziale od 0,9% PKB (wwariancie pesymistycznym) do 1,9% PKB (w wariancie optymistycznym) lub stosując inne ujęcie odpowiednio 0,3-0,9% konsumpcji prywatnej. Długookresowe korzyści netto szacowane są natomiast na 2,5-7,5% PKB (0,9-3,6% konsumpcji prywatnej). Bilans korzyści i kosztów przyjęcia przez Polsę¦ euro pokazuje zatem, że korzyści zdecydowanie przewyższają koszty zarówno w krótkim, jak i w długim
okresie" - czytamy w dokumencie.

Dokument zawiera także informację o potencjalnym wpływie wprowadzenia wspólnej waluty na wzrost cen. Eksperci resoretu finansów przypominają, że w wyniku wprowadzenia euro do obiegu gotówkowego, ceny wyrażone w walucie narodowej (np. złotych) zostaną przeliczone na ceny wyrażone w euro po wcześniej ustalonym kursie wymiany. Wymianę waluty porównują do przeliczenia odległości z mil na kilometry. Tak więc - argumentują - podobnie jak zmiana jednostki nie wpłynie na zmianę odległości, tak zamiana waluty narodowej na euro nie powinna mieć wpływu na ogólny poziom cen w krótkim okresie.

"W rzeczywistości ze względu na pewne czynniki, wymiana waluty nie musi być w pełni neutralna dla poziomu cen. Potwierdzają to także doświadczenia krajów, które już przyjęły euro. Efekty cenowe tej operacji okazały się jednak nieznaczne i doprowadziły do wzrostu inacji o zaledwie kilka dziesą¡tych punktu. także u nas nie powinny przekroczyć 1 pkt proc." - oszacował Kotecki.

Resort ocenia także, że obecnie Polska spełnia tylko jedno z pięciu kryteriów konwergencji, tj. stóp procentowych. Nie spełniamy także wymogów kryterium konwergencji prawnej, a wypełnienie przez Polskę tego kryterium wymaga szeregu dostosowań w polskim prawodawstwie.

Dołącz do dyskusji: Rząd ma plan działań dotyczących wprowadzenia euro w Polsce

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wiolka
po co nam euro, zeby bylo drozej i gorzej? ja juz teraz musze kombinować jak tu cokolwiek odlozyc, a z euro sobie nie wyobrazam
odpowiedź
User
Bazyl
A skąd wiesz jak będzie? Trzeba sprawdzić gdzie niepotrzebnie wydajesz kasę i tyle. Warto zacząć od swojego portfela i konta w banku. Teraz konto nic nie kosztuje a nawet są takie na których można zarobić. Jeśli się zacznie od tej strony to nagle znajdzie się trochę grosza do odłożenia.
odpowiedź
User
radhe
ja mam plan żeby nie stracić oszczędności na tym planie xD odkładam w złotówkach, wprowadzą euro będę się martwił później, póki co cenię sobie mój fundusz inwestycyjny z noble tfi
odpowiedź