SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd przeznaczy 60 mln zł na startupy, ujawniono listę akceleratorów

Ministerstwo Rozwoju w wyniku konkursu Scale Up wyłoniło 10 polskich firm, które otrzymają w sumie 60 mln złotych na programy akceleracyjne dla startupów. - Liczymy, że za dwa lata pojawi się 200 nowych innowacyjnych firm - ocenia Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju.

fot. Shutterstock.comArticle

Według zapowiedzi Ministerstwo Rozwoju (MR) przeznaczy na rozwój polskich startupów kwotę 60 mln zł. Pieniądze mają trafić do firm, które w ramach programów akceleracyjnych zajmą się wsparciem młodych przedsiębiorstw z różnych segmentów gospodarki. Firmy, które otrzymają finansowanie na akcelerację zostały wyłonione w wyniku rozstrzygnięcia konkursu Scale Up.

MR podkreśla, że Scale Up to pierwszy konkurs w ramach rządowego programu Start In Poland zorganizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Celem ma być połączenie potencjału startupów z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami dużych korporacji, w tym spółek skarbu państwa.

O dofinansowanie ubiegało się 61 podmiotów. Reprezentanci startujących w konkursie akceleratorów oraz dużych przedsiębiorstw mieli możliwość osobistego zaprezentowania projektu w PARP. W panelach ekspertów, którzy oceniali projekty znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Według MR wsparcie przyznano tym akceleratorom, które w najwyższym stopniu spełniały kryteria konkursu. Przedstawiły nowatorskie rozwiązania, zaprezentowały profesjonalny plan rozwoju startupów objętych akceleracją oraz wykazały się doświadczeniem w podobnych działaniach.

- Zainteresowanie pilotażem Scale Up przerosło nasze oczekiwania - podkreśla Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju. - Udało się nam zmobilizować bardzo dużą liczbę nie tylko potencjalnych akceleratorów, ale przede wszystkim dużych przedsiębiorstw, w tym spółek z udziałem skarbu państwa, których potencjał i otwarcie na startupy może sprawić, że na rynku pojawią się nowe produkty i usługi. Liczymy, że za dwa lata pojawi się 200 nowych innowacyjnych firm.

W założeniach wybrane akceleratory we współpracy z pozyskanymi partnerami (duże przedsiębiorstwa, w tym spółki skarbu państwa) będą realizować programy akceleracyjne dla startupów.

Młode, innowacyjne mikro- lub małe przedsiębiorstwa działające w obszarze wpisującym się w tzw. Krajowe Inteligentne Specjalizacje będą mogły otrzymać pomoc finansową i doradczą akceleratora, skorzystać z zasobów niezbędnych do rozwijania i testowania własnych produktów lub usług, a także pozyskać silnego partnera biznesowego w postaci dużego przedsiębiorstwa.

Według informacji podanych przez MR PARP planuje zawrzeć pierwsze umowy z wybranymi akceleratorami w grudniu, co oznacza, że jeszcze w br. akceleratory będą mogły rozpocząć działania projektowe. Każdy z realizowanych programów akceleracyjnych obejmie wsparciem minimum 20 startupów.

Oto lista firm, które otrzymają finansowanie:
FundingBox Accelerator Sp. z o.o.
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o.
HardGamma Ventures Sp. z o.o.
Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej
Huge Thing Sp. z o.o.
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
Krakowski Park Technologiczny Sp. z o.o.
Program Pilot Maker (techBrainers Sp. z o.o.)
Akcelerator Innowacji Przemysłowych INDUSTRYLAB
Akcelerator Idea Global (Ideo Sp. z o.o.)

Dołącz do dyskusji: Rząd przeznaczy 60 mln zł na startupy, ujawniono listę akceleratorów

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
As Wy
Wielka akcja, Rząd Polski przeznaczy 12 mln dolarów na innowacyjność. Pewnie tyle mniej więcej ile kosztuje jedna maszyna górnicza, których każda z deficytowych kopalni, do których dopłacamy miliardy, ma kilka.
odpowiedź
User
.Niedouczony Ryszard
Wielka akcja, Rząd Polski przeznaczy 12 mln dolarów na innowacyjność. Pewnie tyle mniej więcej ile kosztuje jedna maszyna górnicza, których każda z deficytowych kopalni, do których dopłacamy miliardy, ma kilka.

Też uważam, że za rządów PO było sprawiedliwiej. Nikt oprócz kolegów nie dostał.
odpowiedź