SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rząd przeznaczy 60 mln zł na startupy, ujawniono listę akceleratorów

Ministerstwo Rozwoju w wyniku konkursu Scale Up wyłoniło 10 polskich firm, które otrzymają w sumie 60 mln złotych na programy akceleracyjne dla startupów. - Liczymy, że za dwa lata pojawi się 200 nowych innowacyjnych firm - ocenia Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju.

fot. Shutterstock.com Article

Według zapowiedzi Ministerstwo Rozwoju (MR) przeznaczy na rozwój polskich startupów kwotę 60 mln zł. Pieniądze mają trafić do firm, które w ramach programów akceleracyjnych zajmą się wsparciem młodych przedsiębiorstw z różnych segmentów gospodarki. Firmy, które otrzymają finansowanie na akcelerację zostały wyłonione w wyniku rozstrzygnięcia konkursu Scale Up.

MR podkreśla, że Scale Up to pierwszy konkurs w ramach rządowego programu Start In Poland zorganizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Celem ma być połączenie potencjału startupów z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami dużych korporacji, w tym spółek skarbu państwa.

O dofinansowanie ubiegało się 61 podmiotów. Reprezentanci startujących w konkursie akceleratorów oraz dużych przedsiębiorstw mieli możliwość osobistego zaprezentowania projektu w PARP. W panelach ekspertów, którzy oceniali projekty znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Według MR wsparcie przyznano tym akceleratorom, które w najwyższym stopniu spełniały kryteria konkursu. Przedstawiły nowatorskie rozwiązania, zaprezentowały profesjonalny plan rozwoju startupów objętych akceleracją oraz wykazały się doświadczeniem w podobnych działaniach.

- Zainteresowanie pilotażem Scale Up przerosło nasze oczekiwania - podkreśla Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju. - Udało się nam zmobilizować bardzo dużą liczbę nie tylko potencjalnych akceleratorów, ale przede wszystkim dużych przedsiębiorstw, w tym spółek z udziałem skarbu państwa, których potencjał i otwarcie na startupy może sprawić, że na rynku pojawią się nowe produkty i usługi. Liczymy, że za dwa lata pojawi się 200 nowych innowacyjnych firm.

W założeniach wybrane akceleratory we współpracy z pozyskanymi partnerami (duże przedsiębiorstwa, w tym spółki skarbu państwa) będą realizować programy akceleracyjne dla startupów.

Młode, innowacyjne mikro- lub małe przedsiębiorstwa działające w obszarze wpisującym się w tzw. Krajowe Inteligentne Specjalizacje będą mogły otrzymać pomoc finansową i doradczą akceleratora, skorzystać z zasobów niezbędnych do rozwijania i testowania własnych produktów lub usług, a także pozyskać silnego partnera biznesowego w postaci dużego przedsiębiorstwa.

Według informacji podanych przez MR PARP planuje zawrzeć pierwsze umowy z wybranymi akceleratorami w grudniu, co oznacza, że jeszcze w br. akceleratory będą mogły rozpocząć działania projektowe. Każdy z realizowanych programów akceleracyjnych obejmie wsparciem minimum 20 startupów.

Oto lista firm, które otrzymają finansowanie:
FundingBox Accelerator Sp. z o.o.
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o.
HardGamma Ventures Sp. z o.o.
Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej
Huge Thing Sp. z o.o.
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
Krakowski Park Technologiczny Sp. z o.o.
Program Pilot Maker (techBrainers Sp. z o.o.)
Akcelerator Innowacji Przemysłowych INDUSTRYLAB
Akcelerator Idea Global (Ideo Sp. z o.o.)

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rząd przeznaczy 60 mln zł na startupy, ujawniono listę akceleratorów

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
As Wy
Wielka akcja, Rząd Polski przeznaczy 12 mln dolarów na innowacyjność. Pewnie tyle mniej więcej ile kosztuje jedna maszyna górnicza, których każda z deficytowych kopalni, do których dopłacamy miliardy, ma kilka.
15 9
odpowiedź
User
.Niedouczony Ryszard
Wielka akcja, Rząd Polski przeznaczy 12 mln dolarów na innowacyjność. Pewnie tyle mniej więcej ile kosztuje jedna maszyna górnicza, których każda z deficytowych kopalni, do których dopłacamy miliardy, ma kilka.

Też uważam, że za rządów PO było sprawiedliwiej. Nikt oprócz kolegów nie dostał.
8 10
odpowiedź