SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd przyjmuje nowy Narodowy Plan Szerokopasmowy. Do 2025 roku powszechny internet 100 Mb/s

Rada Ministrów przyjęła aktualizację Narodowego Planu Szerokopasmowego (NPS). Dokument określa najważniejsze cyfrowe cele rządu na najbliższe 5 lat, w tym m.in. powszechny dostęp do internetu o prędkości 100 Mb/s i szybki rozwój sieci 5G.

Article

Pierwotna wersja Narodowego Planu Szerokopasmowego została przyjęty przez Radę Ministrów w styczniu 2014 r. jako rządowy program rozwoju infrastruktury szerokopasmowej w ramach Strategii Sprawne Państwo 2020. Uaktualniony NPS obejmuje okres do 2025 r.

100 Mb/s za 5 lat

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji NPS określa politykę rządu dotyczącą zapewnienia obywatelom i przedsiębiorcom dostępu do nowoczesnych usług komunikacji elektronicznej.

- Nowe cele Narodowego Planu Szerokopasmowego są odpowiedzią na dynamiczny rozwój technologii, wzrost zapotrzebowania na dostęp do szybkiego internetu oraz rozwój nowoczesnej gospodarki cyfrowej - wyjaśnia w komunikacie minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dokument został także dostosowany do nowych, wytyczonych przez Komisję Europejską celów rozwoju sieci łączności elektronicznej.

Najważniejsze założenia aktualnego NPS to:

  • Powszechny dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, z możliwością modyfikacji do przepustowości mierzonych w Gb/s.
  • Dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 1 Gb/s dla wszystkich miejsc stanowiących główną siłę napędową rozwoju społeczno-gospodarczego. Chodzi o szkoły, węzły transportowe i główne miejsca świadczenia usług publicznych. Dotyczy to także przedsiębiorstw prowadzących intensywną działalność w internecie.
  • W pełni rozwinięta łączność 5G na wszystkich najważniejszych szlakach komunikacyjnych i w głównych ośrodkach miejskich. Wedle założeń jeszcze w 2020 r. w pełni rozwinięta łączność 5G pojawi się w co najmniej jednym głównym mieście.

Likwidacja barier prawnych

Realizację Narodowego Planu Szerokopasmowego koordynuje minister cyfryzacji. Resort zaznacza, że aby wyznaczone cele mogły zostać zrealizowane w przyjętym przez rząd dokumencie określono także niezbędne do tego działania finansowe i legislacyjne, dążące m.in. do zniesienia barier prawnych w szybkim rozwoju nowoczesnej łączności.

Wszystkie resorty zobowiązały się do podejmowania działań wspierających realizację zapisanych w NPS celów. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

W ramach wprowadzania w Polsce sieci 5G Urząd Komunikacji Elektronicznej kilka dni temu ogłosił aukcję częstotliwości przeznaczonych do budowy w Polsce sieci 5G. Cena wywoławcza za każdy z czterech bloków została wyznaczona na 450 mln. Każdy z uczestników aukcji będzie mógł uzyskać jedną rezerwację częstotliwości i musi spełnić warunki związane z inwestycjami w infrastrukturę. Termin składania ofert mija 23 kwietnia 2020 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rząd przyjmuje nowy Narodowy Plan Szerokopasmowy. Do 2025 roku powszechny internet 100 Mb/s

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
muppet
Wejdzie 5G, skończą się problemy z siecią mobilną, a na to wszyscy czekają.
odpowiedź