SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rzecznik Praw Obywatelskich i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę uruchomili platformę do zgłaszania szkodliwych treści w internecie

Wystartowała kampania społeczna Rzecznika Praw Obywatelskich i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę #ZgłośTo, przeciwko szkodliwym treściom w internecie. W ramach akcji ruszył serwis i aplikacja do zgłaszania szkodliwych treści w sieci.

Article

Według ubiegłorocznych badań przeprowadzonych na zlecenie Biura RPO i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę nawet 85 proc. Polaków ma styczność ze szkodliwymi treściami. 76 proc dorosłych badanych spotkało się w ciągu ostatniego roku z mową nienawiści i hejtem w sieci, 71 proc z treściami wulgarnymi i przemocowymi, 52 proc miało kontakt z cyberprzemocą (groźby, strasznie i szantażowanie), a 40 proc z nielegalną pornografią.

- Uświadomienie sobie, że problem istnieje to nie wszystko – ważne jest podejmowanie realnych działań, ukierunkowanych na jego rozwiązanie. Szkodliwe treści należy zgłaszać, ponieważ może to sprawić, że nie dotrą one do dzieci lub dotrą do nich w mniejszym stopniu. Stąd pomysł na powstanie platformy zglos.to – mówi Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Dopiero dzięki zgłoszeniu niepokojącej treści odpowiedniemu podmiotowi pokazujemy swoją reakcję – gest kciuka skierowanego w dół tak nie zadziała – dodaje.

Platforma Zgłoś To przeciwko szkodliwym treściom w sieci

Aby wesprzeć ludzi w zgłaszaniu szkodliwych treści, Rzecznik Praw Obywatelskich i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przy wsparciu partnerów uruchomiły platformę Zglos.to. Na stronie w kilku prostych krokach można dowiedzieć się gdzie i jak skutecznie zgłosić szkodliwe, przemocowe treści napotkane w sieci.

Jak działa platforma? Po odpowiedzi na cztery pytania zamknięte, system generuje najlepszy sposób reakcji - od prawie gotowych formularzy, dzięki którym można zgłosić zdarzenie do prokuratury, poprzez linki do zgłaszania na platformie, na której doszło do zdarzenia, po porady, aby porozmawiać z dorosłym, któremu się ufa, w przypadku osób nieletnich. Serwis działa także w formie aplikacji mobilnej.

Projekt wspierają Facebook Polska, DDB Warszawa (kreacja) i Hill+Knowlton Strategies Poland (komunikacja). Firma ITmagination stworzyła silnik, na którym opiera się portal i aplikacja Zgłoś.to.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rzecznik Praw Obywatelskich i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę uruchomili platformę do zgłaszania szkodliwych treści w internecie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl