SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sąd UE: podatek od reklam na Węgrzech zgodny z prawem

Komisja Europejska przegrała przed Sądem UE w Luksemburgu sprawę z Węgrami, dotyczącą podatku od reklam w tym kraju. Sąd orzekł nieważność decyzji KE, która twierdziła, że podatek jest niezgodny z przepisami unijnymi.

Viktor Orban, premier WęgierArticle

Sprawa zaczęła się w czerwcu 2014 roku, kiedy rząd Węgier uchwalił podatek od przychodów związanych z publikacją reklam.

Daninę nałożono na podmioty gospodarcze,  a w szczególności prasę codzienną, media audiowizualne i podmioty zajmujące się reklamą zewnętrzną.

Podstawą opodatkowania był obrót netto uzyskany w danym roku podatkowym z publikacji reklam. Przyjęto stawki progresywne, od 0 do 50 proc., w zależności od wielkości obrotów danego podmiotu.

Progresja podatkowa i ulgi zgodne z przepisami UE

Dwa lata później Komisja Europejska uznała tak przyjętą progresję podatkową oraz sposób naliczania ulg za  niezgodną z prawem UE pomoc państwa. Podatnicy, którzy przed opodatkowaniem CIT nie wykazali żadnego bądź ujemny zysk, mogli odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem od reklam w 2014 r. 50 proc. strat przeniesionych z poprzednich lat.

Zdaniem KE takie rozróżnienie prowadziło do podziału podmiotów gospodarczych na grupę z wysokimi przychodami oraz z niskimi przychodami. Ulgi przyznane drugiej grupie uznano za selektywną korzyść ze względu na skalę przychodów. To z kolei w opinii Komisji Europejskiej było niedozwoloną pomocą państwa. Węgry miały wycofać się z regulacji. Rządzący zwrócili się jednak do sądu UE o stwierdzenie nieważności decyzji KE.

W wydanym 27 czerwca wyroku Sąd UE w Luksemburgu przyznał rację rządowi w Budapeszcie. Kryteria przyznawania ulg uznano w orzeczeniu za obiektywne i nie dyskryminujące grupy przedsiębiorstw o wysokich przychodach.

Strony mogą odwołać się od wyroku do Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sąd UE: podatek od reklam na Węgrzech zgodny z prawem

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Greg
No to Jarek ma już gotową receptę na repolonizację
odpowiedź
User
AS
I to jest możliwa ścieżka finansowania mediów narodowych także w Polsce
odpowiedź
User
sammler
To chyba jedyny podatek, z którego przeciętny zjadacz chleba byłby zadowolony.
odpowiedź