SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sąd UE: Red Bull nie ma wyłączności wśród napojów energetycznych na kombinację srebrnego i niebieskiego koloru

Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu utrzymał w mocy unieważnienie niebiesko-srebrnych znaków towarowych Red Bull. Wnioskowała o to spółka Optimum Mark powiązana z Jeronimo Martins Polska, właścicielem sklepów Biedronka. Wcześniej podobnie orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Article

Spółka Red Bull GmbH chciała mieć wyłączne prawa do oznaczeń obejmujących kombinację kolorów srebrnego oraz niebieskiego dla napojów energetycznych - takie właśnie kolory mają opakowania napoju energetycznego Red Bull.

Kancelaria Prawno-Patentowa Ryszarda Skubisza, działając w imieniu Optimum Mark, podniosła w swoim wniosku, że taka kombinacja nie spełnia jednak wymogu graficznej przedstawialności znaku towarowego. Według prawników nie można bowiem ustalić jednego układu kolorystycznego, pod względem proporcji i ich wzajemnego rozmieszczania, który mógłby zostać zapamiętany przez konsumentów. Znaki te obejmują nieskończoną liczbę różnorodnych kombinacji kolorów niebieskiego i srebrnego.

- Wyrok Sądu Unii Europejskiej jest jednym z najważniejszych unijnych orzeczeń z zakresu prawa własności przemysłowej i jednocześnie pierwszym orzeczeniem, w którym tak szczegółowo rozważono problem przedstawienia kolorowego znaku towarowego. To także bardzo ważna decyzja z punktu widzenia wielu podmiotów handlowych działających na rynku spożywczym. Od tej pory będą one mogły korzystać z opakowań, których użycie narażało je dotychczas na konsekwencje prawne, jedynie ze względu na zbieżność kolorystyczną z etykietami napojów Red Bull – mówi profesor Ryszard Skubisz.

Argumentację Optimum Mark i Kancelarii Skubisz zaakceptowały Wydział ds. Unieważnień UIPO, Izba Odwoławcza EUIPO, a następnie Sąd Unii Europejskiej, który orzekł, że „przedstawienie graficzne spornych znaków towarowych stanowi zwykłe zestawienie dwóch kolorów bez formy ani konturów, umożliwiając szereg różnych kombinacji dwóch kolorów (...) opisy załączone do przedstawienia graficznego każdego ze spornych znaków towarowych nie zawierają dodatkowych uściśleń w odniesieniu do systematycznego układu łączącego kolory w z góry określony i stały sposób, a także uniemożliwiającego szereg różnych kombinacji tych kolorów".

Spółka Red Bull GmbH może wnieść odwołanie od wyroku Sądu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W razie uprawomocnienia się tego wyroku Red Bull definitywnie straci możliwość podnoszenia roszczeń, na podstawie zakwestionowanych znaków towarowych, przeciwko innym przedsiębiorcom stosującym kombinację kolorów niebieskiego i srebrnego dla napojów energetyzujących.

Decyzja Sądu UE jest zbieżna ze stanowiskiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie, który 8 grudnia br. oddalił skargę Red Bull GmbH na decyzję Urzędu Patentowego RP o unieważnieniu prawa ochronnego na znak stanowiący srebrno-niebieską kombinację dla oznaczania napojów energetyzujących. W uzasadnieniu WSA poparł w pełni stanowisko Urzędu i Optimum Mark o wadliwej graficznej przedstawialności takiego znaku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sąd UE: Red Bull nie ma wyłączności wśród napojów energetycznych na kombinację srebrnego i niebieskiego koloru

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kama
Podejrzewam, że LIDL-owi nie trzeba będzie dwa razy tego powtarzać.
odpowiedź