SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sąd umorzył sprawę Barbary Kurdej-Szatan, oskarżonej o znieważenie funkcjonariuszy Straży Granicznej

Sąd w Pruszkowie umorzył sprawę aktorki Barbary Kurdej-Szatan, oskarżonej w ubiegłym roku o znieważenie funkcjonariuszy Straży Granicznej przez zamieszczenie wpisu na Instagramie. Prokuratura Okręgowa w Warszawie zapowiada, że zaskarży tę decyzję.

Barbara Kurdej-Szatan, fot. polsatBarbara Kurdej-Szatan, fot. polsat

Przypomnijmy - sprawa zaczęła się w listopadzie 2021 roku, od wpisu Barbary Kurdej-Szatan na temat zachowań Straży Granicznej na pograniczu polsko-białoruskim. Aktorka na swoim profilu na Instagramie zamieściła nagranie opublikowane wcześniej przez Strajk Kobiet. Wideo pokazuje, jak funkcjonariusze Straży Granicznej nie pozwalają grupie imigrantów (wśród których były płaczące dzieci) nielegalnie przekroczyć granicy Polski z Białorusią. Wpis zawierał wulgaryzmy wymierzone w pograniczników. "To jest ku**a „straż graniczna” ????? „Straż” ?????????? To są maszyny bez serca bez mózgu bez NICZEGO !!!Maszyny ślepo wykonujące rozkazy !!!!! Ku**a !!!!!! Jak tak można !!!!!!! - pisała oburzona aktorka.

Barbara Kurdej-Szatan usłyszała w związku ze swoim (skasowanym szybko) wpisem zarzuty zniesławienia funkcjonariuszy Straży Granicznej. "Nie przyznałam się do winy. Złożyłam szczegółowe wyjaśnienia, wskazując na kontekst mojego wpisu na Instagramie z 4 listopada 2021 roku, który był naturalną reakcją na tragedię uchodźców na granicy - kobiet i dzieci" - informowała w maju ubiegłego roku aktorka.

Sprawa Kurdej-Szatan umorzona, prokuratura zaskarży tę dezycję

Jak przekazał we wtorek w mediach społecznościowych mec. Jacek Dubois, sąd umorzył sprawę. Za zarzucany aktorce czyn groziła jej grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

"Dziś piękny poranek z mec. Zosią Gajewską w sądzie w Pruszkowie. Sąd umorzył sprawę Barbary Kurdej - Szatan w której prokuratura zarzucała jej, że znieważyła Straż Graniczną. Sąd uznał, że nikogo nie znieważyła. Miłego dnia" - napisał adwokat.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz przekazała PAP, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie nie zgadza się z decyzją sądu i argumentacją przyjętą w uzasadnieniu wydanej decyzji.

- W ocenie oskarżyciela publicznego publikacja wpisu, w którym oskarżona posługuje się określeniami „maszyny bez mózgu i serca” oraz „mordercy” w stosunku do Straży Granicznej oraz jej funkcjonariuszy wykonujących obowiązki ustawowe w zakresie ochrony granicy RP na odcinku polsko-białoruskim zniesławiła podmiot zobowiązany do ochrony granic państwa, jak również jej funkcjonariuszy - wyjaśniła prok. Aleksandra Skrzyniarz.

- Wskazana wypowiedź w żadnej mierze nie mieściła się w granicach wolności słowa. Fakt, że była ona emocjonalna nie wpływa na ocenę znamion zarzucanego czynu - podkreśliła. Dodała przy tym, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie niezwłocznie zaskarży wydane postanowienie domagając się jego uchylenia.

Barbara Kurdej-Szatan zniknęła z TVP i reklam Play, prowadziła program w TTV

Na wpis Barbary Kurdej-Szatan dotyczący Straży Granicznej szybko zareagował ówczesny prezes TVP Jacek Kurski. "Obrona polskiej granicy pokazuje, jak cenna jest praca polskich służb i wojska. W Telewizji Polskiej nie może być miejsca dla osób, które szkalując i wyzywając obrońców naszych granic, same postawiły się poza wspólnotą aksjologiczną Polaków" - zapowiedział Kurski na Twitterze.

Aktorka na przełomie roku zniknęła też z reklam sieci telekomunikacyjnej Play, w których przez prawie 10 lat razem z Maciejem Łagodzińskim grała pracowników salonu sprzedażowego odwiedzanego przez znane osoby. W br. Barbara Kurdej-Szatan pojawiła się jedynie w wizerunkowym spocie dotyczącym finału WOŚP, a w rozpoczętej niedawno kampanii promującej wspólną ofertę Play i UPC Polska nie występuje także Łagodziński, zastąpił go inny aktor.

Natomiast Barbara Kurdej-Szatan wspólnie z Przemysławem Kossakowskim prowadziła program „Project Cupid” emitowany w wiosennej ramówce TTV. Aktorka była uczestniczką pierwszej edycji programu TVN "Mask Singer",  w tym roku była współgospodynią programu "Projekt Cupid" emitowanego w TTV.

Dołącz do dyskusji: Sąd umorzył sprawę Barbary Kurdej-Szatan, oskarżonej o znieważenie funkcjonariuszy Straży Granicznej

46 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
marek
skandal jak widać można dowolnie lżyć wojsko w Polsce i tym samym wspierać propagandę ze wschodu bez kary
odpowiedź
User
Ewa
Patolasądy. Patola Dubois.
odpowiedź
User
marek
wyjaśnię bardziej swoją wcześniejszą szybką wypowiedź, w mojej ocenie było to niedopuszczalne i tak według mnie powinien ocenić to Sąd nawet bez surowej kary, w przyszłości takie wyroki będą szkodliwe jeśli będzie trzeba sądzić wspierających propagandę ze wschodu

skandal jak widać można dowolnie lżyć wojsko w Polsce i tym samym wspierać propagandę ze wschodu bez kary
odpowiedź