SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Samsung zapowiada telewizor Q950TS i nową generację odbiorników QLED 8K

Podczas targów CES Samsung zapowiedział nową generację telewizorów QLED 8K. Pierwszym modelem ma być Q950TS wykorzystujący sztuczną inteligencję do uzyskania najlepszej jakości obrazu i dźwięku, także w wypadku streamingu wideo.

 

Article

Telewizory nowej generacji QLED 8K zostały zapowiedziane przez Samsunga podczas targów CES w Las Vegas odbywających się od 8 do 12 stycznia 2020 r.

Koncern informuje, że tegoroczne telewizory QLED 8K wykorzystują udoskonaloną technologię sztucznej inteligencji (AI), by zmaksymalizować możliwości w zakresie dźwięku, obrazu i wielu dodatkowych opcji. Widzowie znajdą tu także nowe inteligentne funkcje napędzane platformą Tizen.

Pierwszy w tegorocznej serii QLED 8K jest model Q950TS. Praktycznie wyeliminowano w nim ramki, co pozwoliło zaoferować ekran zajmujący 99 proc. powierzchni z przodu telewizora. Według Samsunga w rezultacie telewizor ten gwarantuje bardziej wciągające wrażenia wizualne, znosząc granice pomiędzy telewizorem a jego otoczeniem.

Q950 ma na całej szerokości ekranu grubość 15 milimetrów. W połączeniu z całkowicie płaskim panelem tylnym ma to sprawiać, że telewizor idealnie przylega do ściany lub – w przypadku umieszczenia go na podstawie – stylowo się od niej odcina.

Linia QLED 8K ma obsługiwać odtwarzanie treści oryginalnie tworzonych w 8K. W 2020 r. użytkownicy za sprawą kodeku AV1 będą więc mogli na telewizorach QLED 8K oglądać i przesyłać strumieniowo wideo rejestrowane w tej rozdzielczości. Wszystkie modele z tegorocznej linii 8K Samsung będą oferowały tę możliwość.

Model Q950 został wyposażony procesor Quantum 8K nowej generacji. Według producenta oferuje on ulepszone możliwości inteligentnego skalowania, wykorzystując uczenie maszynowe do analizy i identyfikacji charakterystycznych cech poszczególnych pikseli. Procesor poprawia następnie różne elementy obrazu, by stworzyć wysoką jakość bliską 8K – niezależnie od źródła prezentowanych treści.

Samsung zapewnia, że zastosowany w nowych telewizorach kodek AI ScaleNet zapewnia płynny streaming poprzez optymalizację dostępnej przepustowości sieci. Kompresuje treści w chwili, w której opuszczają one serwis dostawcy, i przywraca im pierwotną formę, gdy docierają do telewizora. W rezultacie o połowę zmniejsza przepustowość potrzebną do przesyłu strumieniowego. Samsung udoskonala tę funkcję we współpracy z firmą Amazon wykorzystując AI ScaleNet do poprawy rozdzielczości – ze standardowej na 4K – w ramach usługi Prime Video.

Q950 posiada głośniki umieszczone z każdej strony ekranu, a także zlokalizowane z tyłu subwoofery. W połączeniu z funkcją Object Tracking Sound+, która wykorzystuje oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji w celu dostosowania ruchu brzmienia do ruchu obiektów na ekranie, rozwiązanie to ma sprawiać, że model QLED Q950 generuje wyrazisty i czysty wielokanałowy dźwięk przestrzenny w systemie 5.1.

Telewizor Q950 może też dostosować głośność dialogów w reakcji na często spotykane w domach intensywne dźwięki generowane przez urządzenia, takie jak blender czy odkurzacz.

 W tegorocznych telewizorach QLED 8K Samsung opracował też rozwiązanie w zakresie aktywności fizycznej zaprojektowane tak, by dopasowywało się do planu dnia użytkowników. Q950 może więc pełnić funkcję centralnego domowego huba, który pomoże zadbać o zdrowie i kondycję, za pośrednictwem aplikacji Samsung Health w wersji na telewizory. Korzystając z niej na Q950 użytkownicy mogą przeglądać swoją aktywność, śledzić postępy i całą rodziną zmierzać do osiągnięcia wspólnych celów fitnessowych.

Q950 oferuje ponadto nowe metody powielania ekranu urządzeń mobilnych i sterowania sprzętami domowymi. Na przykład funkcja Tap View pozwala użytkownikom zdublować ekran telefonu tak, by wyświetlił się na telewizorze – wystarczy zetknąć ze sobą oba urządzenia. Z kolei funkcja Digital Butler umożliwia sterowanie większą niż kiedykolwiek liczbą sprzętów za pośrednictwem działającej w podczerwieni technologii, która rozpoznaje i pozwala kontrolować znajdujące się w domu urządzenia nieobsługujące IoT.

Na razie Samsung nie ujawnił jakie przekątne ekranu zaoferują telewizory z nowej serii QLED 8K. Nie jest też znana data rynkowej premiery ani ceny konkretnych modeli.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Samsung zapowiada telewizor Q950TS i nową generację odbiorników QLED 8K

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl