SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sankcje uderzają w Huawei. Sprzedaż smartfonów w dół o 60 procent, przychody niższe o 30 mld dolarów

Koncern Huawei przyznał, że restrykcje nałożone przez Biały Dom na tę firmę uderzą w nią mocniej niż się spodziewano. Według prognoz sprzedaż smartfonów produkowanych przez Huawei może spaść na rynkach poza Chinami nawet o 60 procent. Z kolei przychody koncernu będą w 2019 roku niższe o 30 mld dolarów.

Ren Zhengfei, założyciel i szef Huawei Article

W maju br. Donald Trump zatwierdził przepisy ograniczające możliwość współpracy amerykańskich firm z chińskimi markami technologicznymi. Po wprowadzeniu nowego prawa Google podjął decyzję o wstrzymaniu współpracy z Huawei w zakresie dostarczania temu producentowi systemu operacyjnego Android oraz szeregu swoich usług, z których korzystają użytkownicy smartfonów. Podobnie postąpiło wiele innych amerykańskich firm technologicznych, m.in. Intel i Qualcomm. Ostatnio zaś współpracę z Huawei zawiesił także Facebook uniemożliwiając preinstalowanie w smartfonach chińskiej marki swoich usług i aplikacji.

W konsekwencji wprowadzonych restrykcji Huawei najpierw przyznał, że nie uda mu się osiągnąć w 2019 r. pozycji światowego lidera wśród producentów smartfonów, teraz zaś okazuje się że firma przewiduje znaczący spadek popytu na jej produkty i poważne pogorszenie wyników biznesowych.

Jak podał Reuters Ren Zhengfei, założyciel i szef Huawei w trakcie spotkania kadry menedżerskiej koncernu zapowiedział, że w 2019 r. sprzedaż smartfonów może ulec znaczącemu obniżeniu. W konsekwencji firma może osiągnąć w skali roku o ok. 30 mld dol. niższe przychody od prognozowanych wcześniej kwot w wysokości od 125 do 130 mld dol.

Ren Zhengfei nie ukrywał, że przyczyną słabszych od zakładanych wyników biznesowych są restrykcje zastosowane przez USA, a wcześniej nie spodziewano się że konsekwencje będą aż tak poważne. - Mamy kłopoty z utrzymaniem dostaw podzespołów, nie możemy być członkiem wielu międzynarodowych organizacji czy współpracować z ośrodkami naukowymi – przyznał szef Huawei.

Według informacji podanych przez Bloomberga kierownictwo Huawei spodziewa się, że w całym 2019 r. sprzedaż smartfonów tej marki poza Chinami może być niższa o 40 do 60 proc. Do tej pory Huawei był największym dostawcą smartfonów na wielu lokalnych rynkach (tak jest np. w Polsce, gdzie Huawei w I kwartale br. wyprzedzał Samsunga i Apple). 

Cytowani przez media obserwatorzy rynku uważają, że na słabnący popyt na smartfony Huawei największy wpływ ma wycofanie się ze współpracy koncernu Google i związany z tym brak w chińskich urządzeniach systemu Android oraz konkretnych aplikacji, co jest szczególnie istotne np. w krajach europejskich.

Według ekspertów sprawy nie załatwi szybko planowane przez Huawei wprowadzenie jego własnego systemu operacyjnego HongMeng OS, który ma uniezależnić chińską markę od Google. Zgodnie z przewidywaniami użytkownicy w wielu krajach będą niechętni korzystaniu z nowego oprogramowania zastępującego Androida. W rezultacie Huawei będzie zmuszony do agresywnego obniżenia cen swoich urządzeń, a na ścieżkę finansowych wzrostów może powrócić najwcześniej w 2021 r.

W 2018 r. Huawei osiągnął przychody w wysokości ponad 105 mld dolarów, a zysk netto spółki wzrósł rok do roku o 25,1 procent. Najlepsze wyniki Huawei osiągnął na rodzimym rynku chińskim, zaś motorem wzrostów firmy była sprzedaż produkowanych przez niego urządzeń mobilnych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sankcje uderzają w Huawei. Sprzedaż smartfonów w dół o 60 procent, przychody niższe o 30 mld dolarów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl