SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

SDP domaga się komisji śledczej i śledztwa ws. inwigilacji dziennikarzy i blogerów w latach 2007-2015

Zarząd główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zaapelował do rządu o powołanie komisji śledczej, a do organów wymiaru sprawiedliwości o wszczęcie śledztwa w sprawie inwigilacji dziennikarzy i blogerów za rządów koalicji PO-PSL.

fot. Pixabayfot. Pixabay

Konkretne informacje o inwigilacji dziennikarzy i blogerów podał w sejmowym wystąpieniu 11 maja br. Mariusz Kamiński, rządowy koordynator służb specjalnych. Stwierdził, że w latach 2007-2015 Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadziły różne czynności operacyjno-rozpoznawcze wobec ponad 50 dziennikarzy (m.in. tych pracujących jesienią 2009 roku w „Rzeczpospolitej”, po tym jak dziennik ujawnił aferę hazardową) oraz niektórych blogerów z serwisu Salon24.pl. Kamiński ujawnił też listę inwigilowanych dziennikarzy.

W czwartek zarząd główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wystosował oświadczenie, w którym domaga się „od obecnego Rządu RP, posiadającego większość w Sejmie - powołania specjalnej komisji śledczej do zbadania okoliczności inwigilowania dziennikarzy”, a „od organów wymiaru sprawiedliwości - wszczęcia śledztw i ukarania osób odpowiedzialnych za łamanie prawa”.

Zarząd zapowiedział, że o „faktach represjonowania polskich dziennikarzy i łamania praworządności w Polsce przez poprzedni rząd” poinformuje europejską (EFJ) i międzynarodową organizację dziennikarską (IFJ).

Niedługo po wystąpieniu sejmowym Mariusza Kamińskiego Helsińska Fundacja Praw Człowieka zadeklarowała pomoc inwigilowanym dziennikarzom oraz podkreśliła, że wszystkie formy inwigilacją są dużym zagrożeniem dla tajemnicy dziennikarskiej.

Dołącz do dyskusji: SDP domaga się komisji śledczej i śledztwa ws. inwigilacji dziennikarzy i blogerów w latach 2007-2015

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wg
Prawnie nic nie wychodzi, ale można by choć popluskać się w błocku.
odpowiedź
User
prawnik
A zróbmy kawał i przesuńmy datę początkową komisji okresu zainteresowania komisji o dwa latka;) Pasuje?

ps. Wyrazy współczucia dla Kataryny. Chciała być myślącym blogerem popierającym PiS. Tak się po prostu nie da...
odpowiedź
User
Hania
Tu chodzi o odsłonięcie kurtyny i pokazania mechanizmów rządów PO-PSL które niedemokratycznie łamały wolność slowa w prasie , internecie, Telewizji.
Dzisiaj w manifestacjach KOD próbują się stawiac w roli zagrożonych Dobrą Zmianą
odpowiedź