SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

SDP zmienia decyzję ws. "Hieny Roku"

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wycofało się w środę z decyzji o przyznaniu "Hieny Roku" 2009 Wojciechowi Cieśli i przyznało ją członkom redakcji ukazującego się do sierpnia ub.r. "Dziennika Polska Europa Świat".

SDP zmienia decyzję ws.

"Uznajemy, w związku z ustaleniem faktów potwierdzających błędy i zaniedbania redakcyjne wielu osób zaangażowanych w powstanie i opublikowanie "wywiadu", że "Hiena Roku" powinna rozłożyć się na wszystkich jego sprawców" - napisała szefowa SDP Krystyna Mokrosińska.

Podkreśliła, że SDP przeprowadziło rozmowy z członkami redakcji "Dz", a także przeanalizowało "dowody w postaci billingów rozmów prowadzonych przed i po publikacji wywiadu". "Ustaliliśmy, że właściciel telefonu, z którym rozmawiał red. Cieśla, nie mógł w żadnym wypadku udzielić wywiadu, który został opublikowany i co więcej, red. Cieśla - wg informacji jego kolegów - nie przepisywał tej rozmowy" - napisała Mokrosińska.

W swym piśmie SDP informuje, że w ramach badania sprawy, członkowie Stowarzyszenia spotkali się z Michałem Majewskim, Pawłem Reszką i Wojciechem Cieślą z redakcji "Dziennika", a szefowa Stowarzyszenia wymieniła w tej sprawie listy i spotkała się z ówczesnym redaktorem naczelnym "Dziennika", Michałem Kobosko.

Kobosko powiedział , że decyzja SDP jest dla niego kompletnie niezrozumiała. "Nie mam już siły na komentowanie kolejnych decyzji zarządu SDP, których to decyzji zupełnie nie rozumiem" – oświadczył.

"Jest oczywiste, że każda redakcja, szczególnie w czasach kiedy spada czytelnictwo prasy, stara się, by jej informacje były wiarygodne, weryfikowane. Ta sytuacja z wywiadem, który nie miał miejsca, zdarzyła się za czasów poprzedniego redaktora naczelnego "Dziennika Polska Europa Świat". Ale nie mogę z ręką na sercu powiedzieć, że taka sytuacja nie mogłaby się zdarzyć mnie, czy w redakcjach innych dzienników ogólnopolskich lub agencji informacyjnych. Wyciągnęliśmy swoje wewnętrzne wnioski, natomiast ten korowód, który uprawia SDP, jest dla mnie kompletnie niezrozumiały" - tłumaczył Kobosko.

Wojciech Cieśla otrzymał "antynagrodę" SDP za wywiad "Taki przekręt robią ludzie, którzy chowają pieniądze", opublikowany 1 czerwca 2009 r. w "Dzienniku Polska Europa Świat". Wywiad, w którym mowa była o finansach posła PO Janusza Palikota, przypisano dyrektorowi zarządzającemu Rotschild Polska Jackowi Chwedorukowi. Ten zaprzeczył, by kiedykolwiek rozmawiał z "Dziennikiem". Cieśla przyznał się potem do błędu, twierdząc, że w rozmowie telefonicznej padł ofiarą oszusta, który podał się za Chwedoruka. Rozmówca Cieśli miał w wywiadzie potępić posła PO Janusza Palikota za pożyczki od firmy z Luksemburga. Osoba, która miała udzielić wywiadu, mówiła m.in., że "normalny, uczciwy człowiek nie chowa się gdzieś po wyspach, nie dostaje pieniędzy gdzieś za granicą".

Przeciwko decyzji SDP protestowało ponad stu dziennikarzy.

"Dziennik Polska Europa Świat" ukazywał się do 17 sierpnia ub.r., a jego wydawcą był Axel Springer Polska. Po porozumieniu zawartym przez Infor i Axel Springer Polska, na którego mocy Axel objął 49 proc. udziałów w spółce Infor Biznes i wniósł do niej drukowany tytuł "Dziennik Polska Europa Świat" oraz serwis internetowy Dziennik.pl, ukazuje się nowa codzienna gazeta "Dziennik Gazeta Prawna" wydawana przez Infor Biznes.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: SDP zmienia decyzję ws. "Hieny Roku"

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
podkański
SDP i prezes Mokrasińska to żenujące "rzeczy"
pora na likwidacje!!!
odpowiedź
User
Smer
Takiego wywiadu nie przygotowuje się z wtorku na środę. Czy red. Cieśla nie mógł się spotkać z p. Chwedorukiem, co z autoryzacją? A może trzeba było "ustrzelić" Palikota? Wówczas rzeczywiście trzeba się spieszyć...
odpowiedź
User
starsza
Bardzo żałuję że nie ma Dziennika Polska Europa Świat- chodzi o dodatek Europa. Ale ciągle kupuję Dziennik Gazeta Prawna ale czasami w serwisach prawnych czuje walkę o dostępność do informacji prawnych dla obywatela. Wszyscy nie dość że chcą żebym kupiła to jeszcze zapłaciła. Ostatnio nawet w Rzeczypospolitej brak dostępu do informacji pełnej o prawach obywatelskich. Prawa obywatelskie niestety to sprawa indywidualna a zdobycie uzasadnienia jest trochę trudniejsze. Trzeba płacić prawnikom. Czy będziemy żyć w Państwie niewolnictwa prawnego??? W Newsweeku bywa ten dodatek Europa Świat albo nie bywa.Naprawdę nie stać mnie aby kupić wszystko!!! Ale czasami sobie myślę, że upadek potencjału umysłowego dotyka każdą władzę: media, polityka, strategia naszego Państwa. Dziennikarze chcą być w centrum uwagi, marketing chce być w centrum uwagi. W mojej ocenie nastąpił koniec marketingu. Najwyższy czas pokazać możliwości ludzkiego umysłu a nie: jak najwięcej zarobić. Pokazać naukę i jej wyniki a nie chodliwe obrazy wspierające myślenie obrazowe.
odpowiedź