SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sejm przyjął megaustawę telekomunikacyjną, bliżej wdrożenia sieci 5G

W czwartek posłowie przegłosowali nowelizację Ustawę o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych potoczeni określaną jako megaustawa. Ma ona przyspieszyć rozbudowę infrastruktury dla internetu szerokopasmowego. - Przyjęcie megaustawy to ważny krok, by z szybkiego internetu mogli korzystać wszyscy Polacy, niezależnie od tego, gdzie mieszkają. To także korzyści dla polskiej gospodarki, która dzięki tym zmianom stanie się bardziej konkurencyjna i jeszcze nowocześniejsza - uważa minister cyfryzacji Marek Zagórski.

fot. Shutterstock.com Article

Za przyjęciem megaustawy głosowało 375 posłów, przeciw - 21, a od głosu wstrzymało się 26. W trakcie prac sejmowych nad przepisami przyjęto 10 poprawek złożonych przez posłów PiS, natomiast odrzucono poprawki zaproponowane przez opozycję.

Teraz przepisami zajmą się senatorowie.

Mianem megaustawy określana jest nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, z którą wiążą się zmiany w kilku innych ustawach. Projekt nowych przepisów przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Niższe opłaty przy rozbudowie infrastruktury telekomunikacyjnej

Megaustawa ma na celu zwiększanie dostępu obywateli i firm do nowoczesnych usług telekomunikacyjnych, m.in. internetu szerokopasmowego, zwłaszcza na terenach wykluczonych cyfrowo, głównie wiejskich.

Nowe przepisy mają ułatwić i przyspieszyć rozbudowę infrastruktury telekomunikacyjnej. Doprecyzowano pojęcia z zakresu Prawa budowlanego oraz procedury zgłaszania instalacji emitujących promieniowanie elektromagnetyczne i udziału społeczeństwa w tym procesie. Wprowadzono też szereg innych rozwiązań, m.in. obniżkę o 90 proc. maksymalnych opłat za zajęcia pasa drogowego i stałej opłaty za wpis służebności przesyłu do księgi wieczystej.

W zakresie emisji promieniowania elektromagnetycznego związanego z sieciami telekomunikacyjnymi wprowadzono przepisy mające zapewnić dostęp do informacji. To konsekwencja raportu Najwyższej Izby Kontroli, która oceniła, że Inspekcja Ochrony Środowiska i Państwowa Inspekcja Sanitarna nie są przygotowane pod względem organizacyjnym i technicznym do kontroli pola elektromagnetycznego.

Megaustawa nakłada na operatorów telekomunikacyjnych nowe obowiązki w zakresie raportowania danych o poziomach pól elektromagnetycznych w środowisku. Ustawa przewiduje też sankcje za przekroczenie dopuszczalnych poziomów pola elektromagnetycznego w środowisku. - Już za rok zostanie wdrożony system SI2PEM, który każdemu pozwoli sprawdzić, czy poziom pól w dowolnym miejscu w kraju jest zgodny z przepisami - zapowiada wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.

Stacje bazowe w parkach i uzdrowiskach, 140 mln zł Funduszu Szerokopasmowego

Nowe przepisy mają też przyspieszyć uzyskiwanie od Urzędu Komunikacji Elektronicznej dostępu do infrastruktury technicznej i nieruchomości na potrzeby infrastruktury telekomunikacyjnej. Zapisano, że prezes UKE na etapie wydawania decyzji zastępujących umowy o dostępie do infrastruktury technicznej będzie współpracował z szefami Urzędu Regulacji Energetyki i Urzędu Transportu Kolejowego.

Ponadto prezes UKE obniży opłatę ponoszoną w związku z decyzją rezerwacyjną na koszty związane ze zmianą lub cofnięciem rezerwacji częstotliwości w latach 2021-2023.

W megaustawie zniesiono zakazy i ograniczenia dotyczące umieszczania nieliniowej infrastruktury telekomunikacyjnej na terenach uzdrowiskowych oraz wprowadzono możliwość instalacji takiej infrastruktury - w ściśle określonych przypadkach i po spełnieniu wyznaczonych wymogów - w parkach narodowych i rezerwatach przyrody.

Utworzono również Fundusz Szerokopasmowy z budżetem wynoszącym ok. 140 mln zł rocznie. Będzie on przeznaczany m.in. na dofinansowywanie budowy sieci telekomunikacyjnych, tak żeby ich rozwój przebiegał równomiernie.

Minister cyfryzacji: internet szerokopasmowy dotrze na wieś

- Przyjęcie megaustawy to ważny krok, by z szybkiego internetu mogli korzystać wszyscy Polacy, niezależnie od tego, gdzie mieszkają. To także korzyści dla polskiej gospodarki, która dzięki tym zmianom stanie się bardziej konkurencyjna i jeszcze nowocześniejsza – podkreśla minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dzięki nowym przepisom internet wreszcie dotrze tam, gdzie dziś często go nie ma - na wieś, tereny trudnodostępne i mniej zaludnione - wylicza.

Resort podaje, że obecnie prawie 5 mln gospodarstw domowych w Polsce nie ma dostępu do internetu szerokopasmowego.

- Dzięki przyjętym przez Sejm zmianom, operatorom będzie się opłacało podłączać do szerokopasmowego Internetu także te gospodarstwa domowe, które - właśnie z uwagi na zbyt wysokie koszty doprowadzenia do nich szybkiej sieci - w tej chwili są wykluczone - dodaje wiceminister Wanda Buk.

Resort zaznacza, że megaustawa jest zgodna z zaleceniami Komisji Europejskiej, żeby kraje UE do końca 2025 roku zapewniły szeroki zasięg sieci telekomunikacyjnej w technologii 5G. W zaleceniach zaznaczono, żeby w przyszłym roku w minimum jednym dużym mieście w każdym państwie członkowskim taka usługa była dostępna komercyjnie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sejm przyjął megaustawę telekomunikacyjną, bliżej wdrożenia sieci 5G

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcinn
No i pięknie :-) Ciekawe jak się ma do tego mnóstwo "fake newsów" które produkowały media prywatne (również i ten portal) jak to PiS boi się techonoli 5G. To taki nowatorski sposób opozycji, może ktoś nie sprawdzi i uwierzy. Jeśli ktoś uważnie interesuje się nowymi technologiami to zauważy że obecny rząd sprzyja rozwojowi nowych technologi. A co do 5G to warto choćby przeczytać ostatni numer tygodnika "Sieci" gdzie jest wywiad ze znanym profesorem na temat 5G. Krótko i treściwie opisany system działania sieci. Z artykułu wynika że sieć 5G ma same plusy, żadnego straszenia które w "usta PiS-u" chciałyby wcisnąć niektóre media.
8 14
odpowiedź
User
gość
Czy to jakiś wstyd obawiać się technologii 5G? Czy są już robione rzetelne badania, jak wpływa ona na stan zdrowia ludności, która z niej korzysta?
23 4
odpowiedź
User
Piotr
No i pięknie Ciekawe jak się ma do tego mnóstwo "fake newsów" które produkowały media prywatne (również i ten portal) jak to PiS boi się techonoli 5G. To taki nowatorski sposób opozycji, może ktoś nie sprawdzi i uwierzy. Jeśli ktoś uważnie interesuje się nowymi technologiami to zauważy że obecny rząd sprzyja rozwojowi nowych technologi. A co do 5G to warto choćby przeczytać ostatni numer tygodnika "Sieci" gdzie jest wywiad ze znanym profesorem na temat 5G. Krótko i treściwie opisany system działania sieci. Z artykułu wynika że sieć 5G ma same plusy, żadnego straszenia które w "usta PiS-u" chciałyby wcisnąć niektóre media.
Specjalistami od fake newsów są twoi przełożeni. Na fake newsach wygrali wybory. A co do 5G - z ulgą wyprowadzam się za rok na przedmieścia, przeraża mnie wizja mieszkania w mieście, gdzie od nadajników 5G się zaroi a więc i promieniowania elektromagnetycznego będzie w bród.
16 5
odpowiedź
User
AW
Pani Wando Buk, wprowadź natychmiast zmianę w ustawie, która zakaże chińskim firmom inwestowanie w 5G w Polsce!!
6 1
odpowiedź
User
Polones Copue
5G jest potrzebne paru ludziom, którzy potrzebują zarobić parę miliardów dla siebie. Reszcie obywateli 5G przyda się głównie do uprzykrzenia życia i przyspieszenia odejścia z tego łez padołu
10 1
odpowiedź