SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sejm przyjął megaustawę telekomunikacyjną, bliżej wdrożenia sieci 5G

W czwartek posłowie przegłosowali nowelizację Ustawę o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych potoczeni określaną jako megaustawa. Ma ona przyspieszyć rozbudowę infrastruktury dla internetu szerokopasmowego. - Przyjęcie megaustawy to ważny krok, by z szybkiego internetu mogli korzystać wszyscy Polacy, niezależnie od tego, gdzie mieszkają. To także korzyści dla polskiej gospodarki, która dzięki tym zmianom stanie się bardziej konkurencyjna i jeszcze nowocześniejsza - uważa minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Za przyjęciem megaustawy głosowało 375 posłów, przeciw - 21, a od głosu wstrzymało się 26. W trakcie prac sejmowych nad przepisami przyjęto 10 poprawek złożonych przez posłów PiS, natomiast odrzucono poprawki zaproponowane przez opozycję.

Teraz przepisami zajmą się senatorowie.

Mianem megaustawy określana jest nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, z którą wiążą się zmiany w kilku innych ustawach. Projekt nowych przepisów przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Niższe opłaty przy rozbudowie infrastruktury telekomunikacyjnej

Megaustawa ma na celu zwiększanie dostępu obywateli i firm do nowoczesnych usług telekomunikacyjnych, m.in. internetu szerokopasmowego, zwłaszcza na terenach wykluczonych cyfrowo, głównie wiejskich.

Nowe przepisy mają ułatwić i przyspieszyć rozbudowę infrastruktury telekomunikacyjnej. Doprecyzowano pojęcia z zakresu Prawa budowlanego oraz procedury zgłaszania instalacji emitujących promieniowanie elektromagnetyczne i udziału społeczeństwa w tym procesie. Wprowadzono też szereg innych rozwiązań, m.in. obniżkę o 90 proc. maksymalnych opłat za zajęcia pasa drogowego i stałej opłaty za wpis służebności przesyłu do księgi wieczystej.

W zakresie emisji promieniowania elektromagnetycznego związanego z sieciami telekomunikacyjnymi wprowadzono przepisy mające zapewnić dostęp do informacji. To konsekwencja raportu Najwyższej Izby Kontroli, która oceniła, że Inspekcja Ochrony Środowiska i Państwowa Inspekcja Sanitarna nie są przygotowane pod względem organizacyjnym i technicznym do kontroli pola elektromagnetycznego.

Megaustawa nakłada na operatorów telekomunikacyjnych nowe obowiązki w zakresie raportowania danych o poziomach pól elektromagnetycznych w środowisku. Ustawa przewiduje też sankcje za przekroczenie dopuszczalnych poziomów pola elektromagnetycznego w środowisku. - Już za rok zostanie wdrożony system SI2PEM, który każdemu pozwoli sprawdzić, czy poziom pól w dowolnym miejscu w kraju jest zgodny z przepisami - zapowiada wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.

Stacje bazowe w parkach i uzdrowiskach, 140 mln zł Funduszu Szerokopasmowego

Nowe przepisy mają też przyspieszyć uzyskiwanie od Urzędu Komunikacji Elektronicznej dostępu do infrastruktury technicznej i nieruchomości na potrzeby infrastruktury telekomunikacyjnej. Zapisano, że prezes UKE na etapie wydawania decyzji zastępujących umowy o dostępie do infrastruktury technicznej będzie współpracował z szefami Urzędu Regulacji Energetyki i Urzędu Transportu Kolejowego.

Ponadto prezes UKE obniży opłatę ponoszoną w związku z decyzją rezerwacyjną na koszty związane ze zmianą lub cofnięciem rezerwacji częstotliwości w latach 2021-2023.

W megaustawie zniesiono zakazy i ograniczenia dotyczące umieszczania nieliniowej infrastruktury telekomunikacyjnej na terenach uzdrowiskowych oraz wprowadzono możliwość instalacji takiej infrastruktury - w ściśle określonych przypadkach i po spełnieniu wyznaczonych wymogów - w parkach narodowych i rezerwatach przyrody.

Utworzono również Fundusz Szerokopasmowy z budżetem wynoszącym ok. 140 mln zł rocznie. Będzie on przeznaczany m.in. na dofinansowywanie budowy sieci telekomunikacyjnych, tak żeby ich rozwój przebiegał równomiernie.

Minister cyfryzacji: internet szerokopasmowy dotrze na wieś

- Przyjęcie megaustawy to ważny krok, by z szybkiego internetu mogli korzystać wszyscy Polacy, niezależnie od tego, gdzie mieszkają. To także korzyści dla polskiej gospodarki, która dzięki tym zmianom stanie się bardziej konkurencyjna i jeszcze nowocześniejsza – podkreśla minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dzięki nowym przepisom internet wreszcie dotrze tam, gdzie dziś często go nie ma - na wieś, tereny trudnodostępne i mniej zaludnione - wylicza.

Resort podaje, że obecnie prawie 5 mln gospodarstw domowych w Polsce nie ma dostępu do internetu szerokopasmowego.

- Dzięki przyjętym przez Sejm zmianom, operatorom będzie się opłacało podłączać do szerokopasmowego Internetu także te gospodarstwa domowe, które - właśnie z uwagi na zbyt wysokie koszty doprowadzenia do nich szybkiej sieci - w tej chwili są wykluczone - dodaje wiceminister Wanda Buk.

Resort zaznacza, że megaustawa jest zgodna z zaleceniami Komisji Europejskiej, żeby kraje UE do końca 2025 roku zapewniły szeroki zasięg sieci telekomunikacyjnej w technologii 5G. W zaleceniach zaznaczono, żeby w przyszłym roku w minimum jednym dużym mieście w każdym państwie członkowskim taka usługa była dostępna komercyjnie.

Dołącz do dyskusji: Sejm przyjął megaustawę telekomunikacyjną, bliżej wdrożenia sieci 5G

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcinn
No i pięknie :-) Ciekawe jak się ma do tego mnóstwo "fake newsów" które produkowały media prywatne (również i ten portal) jak to PiS boi się techonoli 5G. To taki nowatorski sposób opozycji, może ktoś nie sprawdzi i uwierzy. Jeśli ktoś uważnie interesuje się nowymi technologiami to zauważy że obecny rząd sprzyja rozwojowi nowych technologi. A co do 5G to warto choćby przeczytać ostatni numer tygodnika "Sieci" gdzie jest wywiad ze znanym profesorem na temat 5G. Krótko i treściwie opisany system działania sieci. Z artykułu wynika że sieć 5G ma same plusy, żadnego straszenia które w "usta PiS-u" chciałyby wcisnąć niektóre media.
odpowiedź
User
gość
Czy to jakiś wstyd obawiać się technologii 5G? Czy są już robione rzetelne badania, jak wpływa ona na stan zdrowia ludności, która z niej korzysta?
odpowiedź
User
Piotr
No i pięknie Ciekawe jak się ma do tego mnóstwo "fake newsów" które produkowały media prywatne (również i ten portal) jak to PiS boi się techonoli 5G. To taki nowatorski sposób opozycji, może ktoś nie sprawdzi i uwierzy. Jeśli ktoś uważnie interesuje się nowymi technologiami to zauważy że obecny rząd sprzyja rozwojowi nowych technologi. A co do 5G to warto choćby przeczytać ostatni numer tygodnika "Sieci" gdzie jest wywiad ze znanym profesorem na temat 5G. Krótko i treściwie opisany system działania sieci. Z artykułu wynika że sieć 5G ma same plusy, żadnego straszenia które w "usta PiS-u" chciałyby wcisnąć niektóre media.
Specjalistami od fake newsów są twoi przełożeni. Na fake newsach wygrali wybory. A co do 5G - z ulgą wyprowadzam się za rok na przedmieścia, przeraża mnie wizja mieszkania w mieście, gdzie od nadajników 5G się zaroi a więc i promieniowania elektromagnetycznego będzie w bród.
odpowiedź