SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Senat szykuje nowelizację specustawy ws. koronawirusa, a rząd przedstawił pakiet osłonowy dla branży turystycznej

W środę senacka komisja ustawodawcza zaprezentuje projekt nowelizacji specustawy dotyczącej koronawirusa. W nowych przepisach ma się znaleźć pomoc finansowa dla przedsiębiorstw dotkniętych skutkami COVID-19. Tymczasem rząd pracuje nad swoimi propozycjami. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiła projekt pakietu osłonowego, ale jego ostateczna wersja będzie znana na początku przyszłego tygodnia.

Fot. Twitter.com/Ministerstwo RozwojuArticle

W środę prezydium komisji ustawodawczej Senatu spotkało się m.in. z organizacjami pracodawców branży turystycznej, aby wypracować pakiet pomocowy dla firm, które ucierpiały z powodu koronawirusa. W poniedziałek pisaliśmy o tym, że branża eventowa jest w zapaści z powodu masowo odwoływanych wydarzeń i konferencji.

Jak informuje Bartosz Bieszyński, prezes agencji reklamowej San Markos, który uczestniczył w spotkaniu, w nowelizacji mają się znaleźć przepisy ustalające pomoc finansową dla firm, które poniosły straty w wyniku decyzji instytucji publicznych związanych z koronawirusem. Projekt zakłada, że rząd przekaże przedsiębiorcom rekompensatę za konkretne projekty, które zostały odwołane z powodu COVID-19, a także uruchomi dla przedsiębiorców linie kredytowe.

"Nowela ustawy ma naprawić błędy"

Krzysztof Kwiatkowski, przewodniczący komisji ustawodawczej, powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl, że decyzja w sprawie nowelizacji ustawy zapadnie w środę, na wspólnym posiedzeniu komisji ustawodawczej i zdrowia.

- Chodzi o szybkie uruchomienie pomocy finansowej do 200 tys. zł, w formie pożyczek lub umarzalnych dotacji. Wychodzimy naprzeciw rządowi, dając mu gotową ustawę jako podstawę do wypłaty świadczeń dla przedsiębiorców - powiedział nam senator Kwiatkowski. Dotyczy to przedsiębiorstw, które ucierpiały w wyniku decyzji administracyjnych związanych z koronawirusem. Krzysztof Kwiatkowski dodaje, że nowelizacja specustawy "uporządkowuje też błędy, na które wskazywali konstytucjonaliści". M.in. nowela zakłada, że decyzje administracyjne muszą mieć uzasadnienie, ale zmian jest więcej.

Z kolei we wtorek wieczorem minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiła najważniejsze punkty rządowego pakietu osłonowego dla przedsiębiorstw z szeroko rozumianej branży turystycznej i transportowej. Ostateczna wersja zostanie zaprezentowana na początku przyszłego tygodnia w formie projektu specustawy o gospodarce w czasie koronawirusa.

Jak powiedziała minister Emilewicz, już od dzisiaj przedsiębiorcy dotknięci skutkami koronawirusa mogą składać wnioski o odroczone płatności składek ZUS, a także podatków VAT, PIT i CIT. Nowością w projektowanej ustawie będzie zniesienie opłaty prolongacyjnej, którą teraz trzeba zapłacić za odroczenie płatności. Emilewicz zapewniła także, że firmy będą miały także ułatwienia w split payment i wcześniejsze zwroty VAT. Termin obowiązku wpisywania się firm do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych zostanie przesunięty z przesunięcie 1 kwietnia na 1 lipca br.

Ministerstwo rozwoju chce także wprowadzić nowy sposób rozliczenia straty, którą poniosą firmy w 2020 r. Będą mogli odliczyć ją od podatku za rok 2019 r. Rząd we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego wprowadzi także tanie pożyczki  oraz dopłaty do kredytów dla firm z funduszu klęskowego, który zostanie rozszerzony o epidemie. Specjalną ochroną zostaną objęci pracownicy branży turystycznej i transportowej.

"Szybkie rozwiązania dla poprawy płynności finansowej"

Bartosz Bierzyński, który reprezentuje branżę eventową, chciałby, aby w pakiecie pomocowym znalazły się również m.in. zwolnienia z opłacania składki ZUS na pracowników branży w okresie kryzysu. Przedstawiciele branży MICE chcą się też spotkać ze Związkiem Banków Polskich, aby porozmawiać o odroczeniu płatności rat leasingowych w czasie trwania epidemii koronawirusa.

- Cieszymy się, że Senat i Ministerstwo Rozwoju dostrzegają powagę sytuacji. Na spotkaniu przedstawiliśmy najnowsze dane dotyczące liczby anulowanych wydarzeń, żeby senatorzy i przedstawiciele rządu wiedzieli, jaka jest sytuacja w sektorze - mówi nam Bieszyński. - Jesteśmy zadowoleni z szybkiego tempa prac - projekt ustawy został przygotowany w zaledwie trzy dni - dodaje. Prezes agencji San Markos podkreśla, że w tej sprawie między rządem a senatorami jest 'bardzo dobra, merytoryczna współpraca i nie ma politycznych tarć".

- To na razie ustawa, a branża turystyczna potrzebuje szybkich rozwiązań, które poprawią płynność finansową firm - podsumowuje Bartosz Bieszyński.

Branża MICE apeluje do rządu o pomoc

Na świecie trwa kryzys związany z zagrożeniem koronawirusem. Nie ominął też Polski. Organizatorzy masowo odwołują targi, konferencje, koncerty i imprezy. Na anulowaniu imprez najbardziej cierpi branża MICE (z ang. Meetings, Incentives, Conferences and Exhibitions Industry), która zajmuje się organizacją wystaw, targów, szkoleń, konferencji i imprez firmowych.

W piątek przedstawiciele sześciu stowarzyszeń branży MICE wystosowali dramatyczny apel do rządu o wsparcie dla reprezentowanych przez nich firm ze względu na odwoływanie targów i eventów. "Podejmowane na szczeblu państwowym, jak i przez poszczególne organizacje decyzje anulowania z dnia na dzień wszystkich projektów o charakterze wydarzeń i wyjazdów w okresie najbliższych sześciu miesięcy powodują bardzo wysokie ryzyko niewypłacalności i zaprzestania prowadzenia przez nas działalności w trybie natychmiastowym" - piszą stowarzyszenia branżowe.

Dodają, że sytuacja przypomina "klęskę żywiołową", a przed firmami z branży MICE stanie niebawem konieczność zwolnień grupowych i zagrożenie utratą płynności finansowej, co może doprowadzić do bankructw firm, które w większości są małymi i średnimi przedsiębiorstwami.

Branża liczy na ulgi i zwolnienia w czasie kryzysu

Stowarzyszenia apelują o wsparcie finansowe ze strony państwa poprzez uruchomienie nisko oprocentowanych linii kredytowych w państwowych bankach, ulgi i zwolnienie z podatku CIT czy ZUS. Organizacje branżowe wzywają też spółki skarbu państwa i firmy prywatne, aby nie anulowały imprez, lecz przenosiły je na inny termin. Apel poparła Konfederacja Lewiatan.

W stanowisku podkreślono, że polski sektor MICE ma wartość ok. 3 mld zł, a pracuje w nim ponad 30 tys. osób w firmach oferujących różne usługi: od organizatorów wydarzeń i wyjazdów, przez obiekty i hotele, po przewoźników, dostawców logistyki, cateringu i wyposażenia sceno-technicznego. Zaznaczono, że 95 proc. branży stanowią polskie małe i średnie firmy, z rodzimym kapitałem, zasobami i kompetencjami.

- Wszystkim nam zależy na jak najszybszym wypracowaniu i wdrożeniu rozwiązań, dzięki którym branża organizacji wydarzeń i wyjazdów biznesowych będzie mogła przetrwać trudny czas, a po normalizacji sytuacji niezwłocznie wrócić do pracy, oferując klientom niezmiennie usługi na najwyższym poziomie - dodano. Jest to wspólnie stanowisko Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR, Klubu Agencji Eventowych SAR, Stowarzyszenia Branży Eventowej SBE, Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel SOIT, Meeting Professional International Poland Chapter MPI i Stowarzyszenia Przedstawicieli Organizatorów Turystyki Biznesowej SITE Poland.

BCC chce pakietu pomocowego dla firm

Również w piątek Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club, oświadczył, że specustawa związana z koronawirusem nie uwzględnia rekompensaty dla przedsiębiorstw prywatnych, które ponoszą straty z powodu COVID-19 i w związku z tym rząd powinien podjąć "działania nadzwyczajne".

- Rząd powinien z budżetu państwa wyasygnować dla przedsiębiorców dotacje celowe, także zwolnić ich z odpowiedzialności wobec kontrahentów za niewykonane umowy w związku z walką z koronawirusem - powiedział Marek Goliszewski. - Spodziewamy się i będziemy to postulować, żeby rząd wprowadził pakiet stymulujący dla firm, który by zapewniał płynność przedsiębiorstwom i zwalniał je na określony czas z płacenia takich podatków jak PIT, CIT i VAT. Będziemy rozmawiać z bankami, żeby zawiesiły na określony czas spłaty kredytów - dodał.

W Polsce potwierdzono 25 przypadków zakażenia koronawirusem

Korea Południowa zapowiedziała uruchomienie specjalnych funduszy w wysokości 12 mld dolarów na pomoc dla firm, które mają trudności finansowe z powodu koronawirusa. Z kolei Włochy przygotowały pakiet pomocy w wysokości 3,6 mld euro dla różnych sektorów gospodarki, które ucierpiały z powodu COVID-19.

W środę ministerstwo zdrowia poinformowało, że potwierdzono w Polsce nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W sumie chorych jest już 25 osób. Osoby, u których wykryto tę chorobę przebywają w szpitalach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie i Cieszynie.

Dołącz do dyskusji: Senat szykuje nowelizację specustawy ws. koronawirusa, a rząd przedstawił pakiet osłonowy dla branży turystycznej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl