SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowy serial „Dewajtis” od niedzieli w TVP1. "Jest coś takiego jak dziedzictwo, któremu winni jesteśmy wierność"

W niedzielę, 17 września telewizyjna Jedynka rozpocznie emisję nowego kostiumowego serialu „Dewajtis”. W produkcji wystąpią m.in. Karol Dziuba, Michalina Olszańska, Małgorzata Pieczyńska, Mirosław Baka, Stefan Pawłowski i Ada Szczepaniak. - Jest to opowieść o tym, że jest coś takiego jak dziedzictwo, któremu winni jesteśmy wierność - komentuje Mateusz Matyszkowicz, prezes TVP.

„Dewajtis”; fot. Damian Hornet/TVP Article

Serial „Dewajtis” jest adaptacją powieści obyczajowej Marii Rodziewiczówny, napisanej w 1889 roku. W siedmiu odcinkach serialu o miłości, honorze i rodzinie widzowie zobaczą losy zaściankowo-dworskiej społeczności, której życie odmieniło Powstanie Styczniowe.

- Rozkaz umierającego ojca nakłada na młodego Marka Czertwana nowy obowiązek - ma zająć się majątkiem ziemskim Poświcie, pozostawionym przez zaginionego przyjaciela ojca, powstańca-magnata Kazimierza Orwida. W jaki sposób Marek, zmuszony do opieki nad posiadłością w Poświciu, poradzi sobie w nowej sytuacji? Czy podda się urokowi Ireny, prawowitej spadkobierczyni dworku? Ideały bohaterów zostaną wystawione na ciężką próbę, a ich pragnienia staną w konflikcie z powinnościami nałożonymi przez rodzinę. Na szczęście nad wszystkim kojący cień roztacza tytułowy Dewajtis, prastary dąb, który staje się dla bohaterów swoistą ucieczką od trudów życia i majestatycznym symbolem międzypokoleniowej wspólnoty - czytamy w opisie produkcji.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

W serialu wystąpią: Karol Dziuba (Marek), Michalina Olszańska (Irena), Małgorzata Pieczyńska (Czertwanowa), Maria Pakulnis (Ciotka Aneta), Mirosław Baka (Czertwan), Stefan Pawłowski (Młody Czertwan), Tomasz Sapryk (Rymko Ragis), Ada Szczepaniak (Marta), Anna Bielawska (Hania), Elżbieta Trzaskoś (Julka), Jakub Gąsowski (Marwitz), Jan Hrynkiewicz (Witold), Grażyna Barszczewska (Pani Janiszewska), Wojciech Skibiński (Wojnat), Janusz Rafał Nowicki (Filemon), Marek Bukowski (Gerasimow), Dawid Dziarkowski (Łukasz), Jakub Guszkowski (Grenis), Wacław Warchoł (Kazimierz Orwid), Aleksander Machalica (Ksiądz Nerpalis), Marta Mazurek (Jadwisia), Michał Chorosiński (Ekonom) i Katarzyna Zarychta (Justka).

- Czym jest „Dewajtis” wiemy z opowiadań naszych mam i babć, które miały tę książkę na swoich półkach i często po kilka razy czytały tę powieść Marii Rodziewiczówny. W przypadku serialu tylko pozornie przenosimy do XIX wieku. Chociaż minęło ponad sto lat, inne są kostiumy i nie ma już dosłownie tego świata, który pokazuje serial i powieść „Dewajtis”, można popatrzeć na tę historię jako na opowieść o naszym kawałku Europy, o nas i naszych sąsiadach, ale przede wszystkim o tym, że jest coś takiego jak dziedzictwo, któremu winni jesteśmy wierność - podczas pokazu prasowego pierwszego odcinka komentował Mateusz Matyszkowicz, prezes TVP. - Niezwykłe jest to, jak powieść Marii Rodziewiczówny w rękach całego zespołu literackiego, pod opieką pani Ilony Łepkowskiej, stała się opowieścią dla widza tu i teraz, nie tracąc nic ze swego literackiego pierwowzoru - dodał.

Właśnie dobiegają końca prace na planie „Dewajtis”, pierwszy klaps padł na początku lipca br. Zdjęcia realizowane są na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, Muzeum Wsi Radomskiej, Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, Pałacu Glinków w Szczawinie oraz Parku Etnograficznego w Tokarni.

Producentem jest Telewizja Polska, a producentem wykonawczym została firma Endemol Shine Polska.

Za scenariusz odpowiadają Ariadna Lewańska, Monika Franczak i Paweł Jurek pod opieką artystyczną Ilony Łepkowskiej, a za zdjęcia Piotr Śliskowski. Scenografię tworzy Jacek Mocny, kostiumy - Elżbieta Radke, a muzykę - Antoni Wojnar.

Emisja w niedzielnym prime-time od 17 września

Premierowe odcinki „Dewajtis” w telewizyjnej Jedynce będzie można oglądać w niedziele o godz. 20.20, począwszy od 17 września 2023 roku.

- Przy tworzeniu serialu przykładaliśmy ogromną wagę do kwestii historycznych, nawet do najdrobniejszych szczegółów: jak nakrywano do stołu, jak zachowywała się służba, jak wyglądały wnętrza. Wspomagali nas w tym konsultanci. Było to duże wyzwanie - komentuje dla PAP Filip Zylber, reżyser serialu. - Film opowiada o tym czym jest honor i to jest jego przekaz ponadczasowy - dodaje.

Udział TVP1 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2022 roku wyniósł 8,67 proc.

Dołącz do dyskusji: Nowy serial „Dewajtis” od niedzieli w TVP1. "Jest coś takiego jak dziedzictwo, któremu winni jesteśmy wierność"

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
XIX
Współczesnych widzów takie tematy odstraszają.
11 16
odpowiedź
User
Patriota
Powieść napisana przez lesbijkę? Nie oglądam !
2 28
odpowiedź
User
Grzesiok
Nie oglądam błoto lesbijki TVP
6 19
odpowiedź