SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Powstanie serial dokumentalny o polskiej pisarce i aktywistce ze Strajku Kobiet

Firma CreativeChaos wyprodukuje serial dokumentalny na podstawie książki polskiej pisarki, redaktorki i aktywistki Strajku Kobiet Klementyny Suchanow "To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze".

Klementyna Suchanow, źródło: Instagram/Strajk KobietArticle

Według doniesień amerykańskiego serwisu Deadline, twórcy dokumentów o zmianach społecznych CreativeChaos nabyli prawa do książki polskiej aktywistki i autorki Klementyny Suchanow.

Amerykańskie studio ma przekształcić wydany trzy lata temu reportaż w czteroodcinkowy serial dokumentalny. Suchanow napisze scenariusz, będzie także producentem wykonawczym wraz ze współzałożycielami firmy producenckiej Tomem Donahue i Ilanem Arboledą.

Serial na podstawie książki polskiej pisarki i aktywistki

Dwa lata temu Suchanow została zatrzymana przez policję podczas protestu przed Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie. Jest jedną z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, który protestował przeciwko wyrokowi Trybunału, który dotyczył przepisów tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r.

Suchanow rozpoczęła także współpracę z międzynarodową siecią reporterów śledczych i aktywistek w celu zbadania dziań szeregu organizacji konserwatywnych w Europie, Ameryce Południowej, Afryce i USA. - Jej serial powiąże te grupy z agentami Kremla i Rosyjskim Instytutem Studiów Strategicznych, którzy zaś mieli integrować w wybory w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku - czytamy na stronie Deadline.

- Cieszę się, że znalazłam odważnych partnerów, dzięki którym moje śledztwo nakręcone zostanie w formie filmu mającego na celu podniesienie świadomości na temat niebezpieczeństwa geopolitycznego kryjącego się za atakami antyaborcyjnymi i anty-LGBT – powiedziała Suchanow.

Od Wydawnictwa Znak do Strajku Kobiet

- W oczekiwaniu na wybory w 2024 roku (prezydenckie w USA - przyp.red.), aby zachować zachodnią demokrację, należy ujawnić zagrożenia stwarzane przez Kreml – powiedział Donahue. - Los Klementyny pilnie przypomina, że demokracja jest krucha i nigdy nie jest zagwarantowana na zawsze - dodał Arboleda.

Klementyna Suchanow pracowała w przeszłości m.in. jako redaktorka w Wydawnictwie Znak, prowadziła badania nad życiem i twórczością Witolda Gombrowicza. Jest też autorką kilku książek, m.in. „Gombrowicz: Ja, geniusz”. Za to dzieło literackie otrzymała nominację do Nagrody Literackiej „Nike” 2018. Od 2016 roku zaangażowała się w Strajk Kobiet. Trzy lata temu Suchanow dołączyła do zespołu „Resetu Obywatelskiego”, kanału społeczno-politycznego na YouTube. 

Serial na podstawie książki Suchanow to kolejna społeczna produkcja istniejącego od 2010 roku CreativeChaos po m.in. „Casting By” dla HBO, „This Changes Everything” dla Starz czy „Thank You For Your Service” dla Hulu. Ich inne dokumenty to m.in. „Dean Martin: King Of Cool” (jednym ze współproducentów był Leonardo DiCaprio), film dokumentalny „Bleed Out” dla HBO Max czy dokument muzyczny „Los Tigres del Norte at Folsom Prison” dla Netfliksa.

Dołącz do dyskusji: Powstanie serial dokumentalny o polskiej pisarce i aktywistce ze Strajku Kobiet

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Woj11
Tak, średniowiecze, średniowiecze! Epoka w której powstały uniwersytety, komunikowano się w łacinie i grece, poznawanie myśli starożytnych filozofów było równie ważnej, jak tabliczka mnożenia. Ech, te inteligenty. Dla nich raj na ziemi zaczął się w październiku 1917 r.
odpowiedź
User
olo
A będzie komiks? A będą kubki do kupienia?
odpowiedź
User
good
Agenci Kremla, tajne spiski, biała supremacja, dziurawe rajstopy, dyktat mężczyzn, kosmici i 2016 wybory w USA... hemoglobina, taka sytuacja
odpowiedź