SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Powstaje serial naukowy na podstawie pytań wpisywanych w Google, autorem były dziennikarz TVN24

Sebastian Wasilewski, do wiosny ub.r. związany z TVN24, jako zewnętrzny producent podpisał umowę z portalem Gazeta.pl, na którym od marca pojawiać się będzie pierwsza jego samodzielna produkcja - cykl edukacyjnych filmów „Dlaczego?”. - Mam teraz sto procent kontroli dziennikarskiej i twórczej, i mogę korzystać z nowych metod pracy - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl.

Sebastian Wasilewski na planie jednego z odcinków "Dlaczego?" Fot. Archiwum S. WasilewskiArticle

Przygotowywany cykl będzie miał osiem odcinków, skierowany jest do młodych widzów, a zainspirowany został najpopularniejszymi pytaniami, jakie wpisują do wyszukiwarek i przeglądarek Polacy.

- W każdym odcinku odpowiemy na jedno z rozmaitych, czasami nawet głupio brzmiących pytań. Od pytania o to czym jest 5G po pytanie, dlaczego piłkarze tak dużo zarabiają - mówi nam Sebastian Wasilewski. - Rozważamy hasła wpisywane na stronie Google od lat w niemal wszystkich językach, czyli „czy mogę być socjopatą” i „dlaczego nie mam przyjaciół” - dodaje.

Za naukowe opracowanie programu odpowiadają naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Scenariusz każdego odcinka przechodzi konsultację naukową, dopiero później jego treść zostaje zatwierdzona. Pierwszy sezon dla Gazeta.pl składa się z ośmiu odcinków, emitowany będzie przez osiem tygodni. Dłuższe wersje rozmów, dodatkowe sceny i inne bonusy dostępne będą na profilach społecznościowych programu – także w jakości 4K.

Kto pracuje nad serią

Z Sebastianem Wasilewskim współpracuje (jako autor zdjęć) Michał Gruszczyński, który w 2018 wyreżyserował najlepszy teledysk roku w konkursie Poland Music Video Awards. Zrealizowany w jednym ujęciu film do utworu „Dziś późno pójdę spać” Kwiatu Jabłoni obejrzały 32 miliony osób.

Inną osobą z zespołu jest pochodząca z Hiszpanii graficzka Pilar Rojo. Zaprojektowała kilkanaście książek, w tym wielokrotnie nagradzana „Pozdrowienia z Auschwitz” Pawła Szypulskiego. Współpracowała z Winterthur Museum, Musée de l’Elysée w Lozannie, warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Galerią Zachęta. W programie „Dlaczego" będzie odpowiadać za realizację analogowych infografik kręconych metodą poklatkową.

Kim jest autor?

Wasilewski podkreśla, że po odejściu z TVN24 mógł rozwinąć skrzydła. - Mam teraz 100 procent kontroli dziennikarskiej i twórczej i mogę korzystać z nowych metod pracy. Podczas nagrania do odcinka pod tytułem „Dlaczego piłkarze tak dużo zarabiają” Krystian Zawadzki, pionier badań o ekonomii sportu powiedział coś, co bardzo zapadło mi w pamięć. Powiedział, że w świecie pełnym fałszu i kłamstw, nauka stała się jedyną prawdą. Myślę, że właśnie dlatego robimy ten program i dlatego robimy go tak, jak go robimy.

Sebastian Wasilewski to dziennikarz i dokumentalista. Związany był z TVN24 przez 9 ostatnich lat, pożegnał się ze stacją w maju 2021 roku. Był autorem jednej z pierwszych relacji z granicy węgiersko-serbskiej podczas kryzysu migracyjnego (2015 r.), relacji z kampanii wyborczych (2015 i 2019 r.) czy telewizyjnej opowieści o polskim podziemiu pokerowym. Stworzył cykl reportaży „Betonowy Sufit” (TVN24) oraz głośny dokument „Najdłuższy Proces Kościoła”.

W styczniu br. strona główna portalu Gazeta.pl notowała 4,45 mln odwiedzających internautów, 14,75 proc. zasięgu oraz 28 minut i 21 sekund średniego czasu korzystania.

Dołącz do dyskusji: Powstaje serial naukowy na podstawie pytań wpisywanych w Google, autorem były dziennikarz TVN24

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl