SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Fiona Harvey wydała oświadczenie. Serial „Reniferek” toczy się dalej na naszych oczach

Gwiazda „Reniferka”, czyli wcielająca się w postać Marthy, Jessica Gunning mówi, że wspiera twórcę, Richarda Gadda, w obliczu krytyki jaka spadła na niego za zbyt szczegółowe przedstawienie rzeczywistych osób, którymi inspirował się, pisząc scenariusz serialu. Tymczasem Fiona Harvey uznawana za „prawdziwą Marthę”, ponownie zabrała głos.

Program „Piers Morgan. Uncensored”, fot. You Tube Program „Piers Morgan. Uncensored”, fot. You Tube

Aktorka Jessica Gunning powiedziała w wywiadzie udzielonym The Radio Times, że nie angażuje się w to, co dzieje się wokół serialu „Reniferek”, ani nie zamierza polemizować z Fioną Harvey. Przypomnijmy, że „Reniferek” – jak wynika z planszy początkowej – opowiada prawdziwe doświadczenia Richarda Gadda ze stalkerką, ale i sprawcą przemocy seksualnej. Sama Harvey zaprzecza zarzutom przedstawionym w serialu i twierdzi, że nigdy nie została skazana za prześladowanie kogokolwiek, co sugeruje hit Netfliksa.

Szkotka Fiona Harvey po raz pierwszy opowiedziała swoją historię Piersowi Morganowi w jego programie „Piers Morgan. Uncensored”. Obecnie rozważa podjęcie kroków prawnych przeciwko Netfliksowi, Richardowi Gaddowi i producentowi serialu, Clerkenwell Films.

Jessica Gunning przemówiła

Z kolei, odtwórczyni roli Marthy, Jessica Gunning powiedziała, że martwi się o wpływ, jaki wywiady Harvey mogą mieć na Gadda, którego opisała jako ofiarę brutalnej napaści seksualnej i długotrwałego prześladowania. „Myślę, że był niesamowicie odważny, aby odsłonić to wszystko. Naprawdę dał z siebie wszystko w serialu, pokazał swoje wady i błędy, które popełnił” – powiedziała aktorka.

Gunning już wcześniej apelowała do fanów serialu, aby nie grali w internetową grę w zgadywanie, kim są pierwowzory postaci, argumentując, że jest to sprzeczne z założeniami twórcy. „Richard wykonał niesamowitą robotę, nie przedstawiając historii w sposób czarno-biały, więc nie ma dobrego ani złego, złoczyńcy ani ofiary. To są po prostu skomplikowani ludzie, tacy jakimi jesteśmy w prawdziwym życiu” – powiedziała w rozmowie z BBC.

Netflix milczy

Netflix nie odpowiada na prośby o komentarze mediów dotyczące „Reniferka”. Benjamin King, szef Netfliksa w Wielkiej Brytanii, zapytany o serial podczas przesłuchania w brytyjskim parlamencie, podtrzymał stanowisko, że była to „prawdziwa historia” i dodał, że Netflix podjął „wszelkie rozsądne środki ostrożności” w celu ochrony tożsamości rzeczywistych osób.

 
Co mówi Fiona Harvey?

Fiona Harvey ponownie atakuje Netflix, a w oświadczeniu zapowiada pozew „przeciwko wszystkim, którzy kłamali na jej temat”. Szkotka wydała oświadczenie, w którym potwierdza, że współpracuje z zespołem prawnym w celu podjęcia działań przeciwko Netfliksowi.

Dramat Gadda reklamowany jest jako „prawdziwa historia” i przedstawia Marthę jako skazaną prześladowczynię i sprawczynię napaści seksualnej. Harvey zaprzecza jakimkolwiek wykroczeniom, które rzekomo miała popełnić.

Oświadczenie Fiony Harvey

Mam na imię Fiona Harvey. W 2024 roku Netflix udostępnił serial „Reniferek”, który promował jako „prawdziwą historię”. Jedną z dwóch głównych postaci, wyraźnie oparto na mnie.

Benjamin King, przedstawiciel Netfliksa, zeznał przed parlamentem brytyjskim pod przysięgą, że „Reniferek”, to „prawdziwa historia” o doświadczeniach Richarda Gadda ze „skazaną prześladowczynią”. Bez wątpienia Richard Gadd, Clerkenwell Films (producent serialu) i Netflix zarobili miliony funtów na serialu, w dużej mierze dzięki twierdzeniom, że „Reniferek” to prawdziwa historia.

Nie mam wątpliwości, że postać Marthy w serialu miała być moim portretem. Problem Richarda Gadda i Netfliksa polega na tym, że „Reniferek” wcale nie jest prawdziwą historią. Nie jestem „skazaną prześladowczynią”. Nigdy nie byłam oskarżona o żadne przestępstwo, nie mówiąc już o skazaniu, a tym bardziej o przyznaniu się do winy, i oczywiście nigdy nie byłam w więzieniu za cokolwiek. A tak właśnie Gadd i Netflix postanowili mnie przedstawić w serialu telewizyjnym, dla własnych korzyści finansowych.

Nikt nigdy nie zwrócił się do mnie o komentarz na temat historii opowiedzianej w serialu, ani o odniesienie się do bardzo poważnego oskarżenia, że jestem skazaną przestępczynią, z poważnym rejestrem karnym, która spędziła czas w więzieniu. Nikt nigdy nie prosił o moją zgodę na przedstawienie mnie w ten sposób ani na użycie mojego wizerunku.

Burza medialna wokół „Reniferka” i zidentyfikowanie mnie jako „prawdziwej Marthy” spowodowały nieopisane szkody dla mojego zdrowia, reputacji, perspektyw zawodowych i mojej zdolności do podejmowania rozsądnych decyzji dotyczących własnego dobrostanu i najlepiej pojętych interesów. Ta burza medialna trwa, z codziennymi bombardowaniami w postaci telefonów z prośbami o komentarz do różnych historii. Składam oświadczenie, aby jasno powiedzieć, że nie będę udzielać żadnych dalszych komentarzy mediom aż do odwołania.

Z pomocą prawnika, Chrisa Dawa KC, tworzę zespół radców, w Wielkiej Brytanii i USA, aby podjąć działania prawne przeciwko wszystkim, którzy kłamali na mój temat i używali mojego wizerunku, aby zarobić duże sumy pieniędzy ze szkodliwymi konsekwencjami dla mnie i mojej rodziny. Chris nie jest jeszcze przeze mnie formalnie zatrudniony i nie będzie wydawać żadnych oświadczeń w odniesieniu do mojej sytuacji ani innych historii medialnych, aż do odwołania.

Gdy będę miała zespół prawników, spodziewam się, że wydadzą kolejne oświadczenie, określając kroki, które podejmę, aby poradzić sobie ze wszystkim, co się stało w wyniku nieuczciwego i fałszywego obrazu mnie, przedstawionego w „Reniferku” i w mediach.

Tymczasem, dla dobra mojego zdrowia, proszę o uszanowanie mojej prywatności i zaprzestanie nieustannych telefonów i wiadomości, z prośbami o wywiady i komentarze. Jasno stwierdziłam, że nie jestem fizycznie w stanie radzić sobie z nieustannym nękaniem ze strony dziennikarzy, i jeśli to będzie kontynuowane, zgłoszę to na policję.
Fiona Harvey   
20 maja 2024

Naszą recenzję serialu „Reniferek” znajdziecie tutaj, a omówienie wywiadu, który z Fioną Harvey przeprowadził Piers Morgan tutaj.

Dołącz do dyskusji: Fiona Harvey wydała oświadczenie. Serial „Reniferek” toczy się dalej na naszych oczach

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zołza
Uderz w stół ... rzekomo nic nie jest " na rzeczy " a pani Fiona sama zgłasza się do telewizji i mówi że jest " ofiarą " no litości
3 0
odpowiedź